נחתם הסכם למשק החלב: ייבוא פטור ממכס יוגדל, מחיר המטרה יישמר

משרד האוצר, משרד החקלאות ויצרני החלב חתמו היום (חמישי) על הסכם חדש במשק החלב. על פי ההסכם החדש, מנגנון מחיר המטרה יישאר ללא שינוי, יינתן פטור מלא ממכס לייבוא יוגורטים ומעדנים וגבינות עד 5% שומן, וכן יוגדלו מכסות ייבוא גבינות קשות בהתאם לצריכת החלב. ההסכם יהיה בתוקף לשלוש שנים, עם אופציה להארכה בשנתיים נוספות. יישום ההסכם דורש את העברתו בחקיקה ראשית בכנסת הבאה.

ההסכם שנחתם לאחר משא ומתן ארוך מסדיר את משק החלב בישראל לשנים הקרובות – מדיניות ייצור החלב, מחיר המטרה המשולם לרפתנים, ומדיניות ייבוא מוצרי גבינה של ישראל לשנים הבאות. מלבד הרחבת הייבוא, קובע ההסכם כי מחיר המטרה ייקבע לפי הרפתות הגדולות, המייצרות מעל 700 אלף ליטר חלב בשנה. רפתות אלה מצויות בעיקר בקיבוצים, בעוד הרפתות הקטנות יותר נמצאות במושבים. עם זאת, שמרו הרפתנים על מנגנון קביעת מחיר המטרה כמות שהוא, למרות ניסיונות האוצר להורידו.

שר האוצר, ישראל כ״ץ: ״אני מברך על ההסכם שנחתם, מדובר בצעד משמעותי להורדת יוקר המחייה לצד שמירה על החקלאות הישראלית. כמי שגדל במושב, בן להורים שהקימו וניהלו רפת מושבית מצליחה, אני מודע היטב לחשיבות השמירה על ענף החלב ועל העוסקים בו, וזאת ללא התפשרות על יצירת תחרות לצורך הורדת יוקר המחיה. אמשיך לפעול להסרת חסמים, והורדת יוקר המחיה עבור הצרכנים״.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מנכ"ל מועצת החלב, איציק שניידר: "ההסכם הוא בשורה משמעותית לכל העוסקים בענף החלב ולציבור בישראל. לאחר שנים ארוכות בהן סבלו יצרני החלב משחיקה ברווחיות, הצלחנו לספק להם ודאות שתסייע להם בקידום הענף בשנים הקרובות. ההסכם שנחתם מאזן בין הצורך לשמור על המשך הייצור המקומי והמשך פיתוח ענף החלב, שהינו הטוב בעולם, לצד הגדלת המגוון ברשתות השיווק והוזלת המחיר לצרכן".

מנכ"ל יצרני החלב בישראל, ליאור שמחה: "אנו חותמים היום בלב כבד על הסכם לא פשוט שבו נאלצנו להתפשר על חלק גדול מדרישותינו, ולהסכים לגידול משמעותי בהיקפי הייבוא. עם זאת, מתוך תחושת האחריות כלפי הציבור הישראלי והחקלאות הישראלית, ועל מנת לשמר את ביטחון המזון בישראל, ומוצרי חלב מזינים במחירים ברי השגה לאוכלוסייה כולה, החליט ציבור הרפתנים לחתום על ההסכם, גם אם לא הושגו כל מטרותיו. אני מודה לשר האוצר ישראל כץ על התנהלות הוגנת מול ציבור הרפתנים, והדאגה לענף ולציבור הצרכנים, וכמובן ולשר החקלאות אלון שוסטר שסייע רבות להגעה להסכם.
"למרות האתגרים הרבים שמציב בפנינו ההסכם, כעת נוכל לחזור ולהתמקד בדבר שאותו אנו עושים על הצד הטוב ביותר מלפני קום המדינה: הפקת חלב ברמת איכות מהגבוהות בעולם ובמחירים הוגנים לטובת הציבור הישראלי כולו".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website