נמנעו הפיטורים בסלקום: הסכם קיבוצי חדש לעובדי החברה

הסתיים המשבר בחברת סלקום: ועד העובדים, נציגי ההסתדרות והנהלה חתמו היום (ראשון) על הסכם קיבוצי חדש המבטל את כוונת ההנהלה לפטר 250 עובדים. במסגרת ההסכם גובשו פתרונות יצירתיים, ותוספות השכר לשנת 2019 הוחלפו בחבילת הונית לעובדים, והקמתה של ועדה ייחודית שתהא צמודה לדירקטוריון בשיתוף ועד העובדים.

החבילה ההונית שיקבלו העובדים במקום תוספות השכר השנה, הינה בשווי כולל של 14 מיליון שקלים, ובשווי של כ-3.5% משכר הבסיס של הזכאים לתוספת. מחציתה תינתן כאופציות על מניות סלקום, והמחצית השנייה ב’מניות חסומות’ שאותם יוכלו לממש במועדים קבועים מראש לאורך 4 שנים. תוספת השכר ל-2020 האמורה להיות משולמת בפברואר אותה שנה, תדחה לשנת 2021, עם אופציה לדחייה נוספת. עם זאת, היא ‘תבוטח’, כך שתצבור ריבית בסך 3% החל ממועד זה ועד שתשולם בפועל.

חתימת הסכם קיבוצי בסלקום (צילום: יח"צ)

החברה התחייבה שלא לבצע פיטורי התייעלות או שינויים מהותיים במבנה כוח האדם למשך 24 חודשים. הוועדה צמודת הדירקטוריון שתוקם בעקבות ההסכם, ושתפקידה יהיה ליצור שיתוף פעולה פורה בין ההנהלה לוועד, תורכב מיו"ר הדירקטוריון, מנכ"ל הקבוצה ודירקטור חיצוני (שלו אין זיקה כלכלית לפעילות החברה) אשר ידונו וידווחו לוועד העובדים בתום ישיבות הדירקטוריון הרבעוניות.

מנגד, הסכים הועד לשקט תעשייתי בנוגע לנושאים המוסדרים בהסכם ולשינוי מודל הרווחה, באופן שיאפשר ביצוע שיתופי פעולה עם גורמים נוספים במטרה להמשיך ולתפעל את מערך הרווחה לעובדים בזמנים של חוסר תקציבי.

"מדובר בהישג פורץ דרך ובהוכחה נוספת לחשיבותה של העבודה המאורגנת ושל ההסתדרות להגן על העובדים ולשמור על חוסנה של החברה" מסר יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בעקבות חתימת ההסכם . "ההסכם שנחתם הוא התשובה לכך שישנן דרכים אחרות, לעתים יצירתיות, להשאיר את העובדים המסורים במקום עבודתם ולאפשר להם להיות חלק פעיל בהחלמתה של החברה. אני מברך את מיה יניב ומודה לכל מי שנטלו חלק ביישום הסכם זה ומאחל הצלחה לכל הצדדים".

באמצעות חשיבה עמוקה ויצירתית מחוץ לקופסה, הפכנו את המשבר שלנו להזדמנות אמיתית" אמרה יו״ר ועד עובדי קבוצת סלקום מיה יניב. "אני מאמינה בלב שלם שגם העובדים צריכים ליהנות מעליית שוויה של סלקום בעתיד וקבלת המניות הופכת אותם הלכה למעשה לחלק מבעלי הקבוצה ושותפים להצלחה. אלפי עובדי סלקום מביעים היום אמון מלא בעתידה".

עוד הוסיפה יניב: "לנגד עיני עמדה מטרה אחת חשובה ומרכזית: כיצד שומרים על אלפי העובדים המקצועיים והמנוסים וכמובן על מקור פרנסתנו  – קבוצת סלקום, חזקה, איתנה, מובילה את שוק התקשורת – צופה פני עתיד. אני מודה להנהלת החברה אשר תמכה בסופו של דבר במודל, על מורכבותו העצומה״.

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק יקי חלוצי מסר: " העבודה המאורגנת בסלקום רושמת היום הצלחה כבירה. הצלחנו לייתר את הצורך בפיטורי התייעלות ולהביא את העובדים כשותפים-משקיעים בעתיד החברה"

"ההסכם החדש הוא הצלחה גדולה לכולנו" כתב מנכ"ל סלקום ניר שטרן באיגרת לעובדים בעקבות החתימה. "הצלחנו יחד לבנות תכנית בה החברה תחסוך בהוצאותיה מחד, ומאידך ליצור מנגנון שיתוף פורץ דרך, בו העובדים ייהנו מ- Upside. ככל שהחברה תצליח יותר, כולם ייהנו יותר! אני משוכנע שמנגנון חלוקת האופציות ויחידות המניה החסומות יחזק עוד יותר את שותפות העובדים בהצלחת החברה ויסייע לחברה לצמוח ולהצליח". שטרן הודה ליניב ולוועד העובדים על הנכונות וההירתמות למציאת פתרונות יצירתיים למשבר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website