נסיעה טעונה

אחרי ירושלים, גם באוטובוסים של חברת ‘דן’ תסתיים האפשרות לשלם במזומן. החל מ-21 בדצמבר לא ניתן יהיה להטעין את כרטיס הרב-קו בעזרת תשלום לנהג האוטובוס. בסוף ינואר גם שאר חברות האוטובוסים יצטרפו להסדר החדש. מטרת המהלך היא לקצר את זמני ההמתנה של האוטובוס בכל תחנה ולהפחית את העומס על הנהגים, אך כמו כל שינוי, הוא עלול לפגוע במי שלא ייערך בזמן.

כיום ישנן אפשרויות מגוונות לתשלום עבור נסיעה בתחבורה הציבורית. כרטיס הרב-קו ניתן לטעינה באלפי נקודות ברחבי הארץ, או באפליקציה ייעודית וכן במחשב באמצעות קורא כרטיסים ותשלום באשראי. אול עד היום היה ניתן להמשיך ולשלם על הנסיעה באוטובוס עלמו, כולל רכישת רב-קו והטענה שלו, מהנהג עצמו. ברכבת ישראל, לעומת זאת, עמדות רכישת הכרטיסים ימשיכו לאפשר רכישת כרטיס מנייר בתחנות. באפליקציית MOOVIT, מאפשרים לצפות על גבי המפה בעמדות הטענה ורכישת כרטיסים הקרובות לתחנה ובכך לאתר אותן בקלות.

רב-קו (צילום אילוסטרציה: אידאה)

שינוי זה משתלב באפשרות לעלות מכל הדלתות, הנהוגה בחלק מקווי האוטובוס בישראל, ובכך מקצרת עוד יותר את זמני העליה לאוטובוס ומאיצה את הנסיעה. אם תאושר בכנסת חקיקת הקנסות, החל בדצמבר יונהג בהדרגה הסדר העלייה מכל הדלתות, בכל הקווים העירוניים של חברת דן במטרופולין, ובתוך מספר שבועות לאחר מכן הוא יורחב בהדרגה לכל הקווים העירוניים בגוש-דן ובהמשך לשירות העירוני ברחבי הארץ.

מי ייפגע ?

מי שרגיל להשתמש במזומן בלבד, לצד תיירים שלא מורגלים בכללי הנסיעה בישראל, ייפגעו מהנהלים החדשים בתחבורה הציבורית.

בתקופה ההסתגלות של הציבור לשינוי, יתאפשר תשלום באוטובוס באמצעות הטענת כרטיס בודד על רב קו בלבד. כמו-כן, כדי להקל על ציבור האזרחים הוותיקים, ימשיכו הנהגים למכור כרטיסי אזרח ותיק בהנחה, בדומה הסדר הקיים היום.

גם נסיעות כרטיס החופשי יומי בין מטרופולינים, אשר לא יכולות כיום להירכש בשיטת "ערך צבור", חייבות להירכש מראש בעמדות הטענה ביום הרלוונטי. מניעת הרכישה אצל הנהג, יגדיל את הטרחה הכרוכה בשימוש בנסיעות מסוג זה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website