נסראללה חולה? אולי לא מחלה פיסית, אבל פוליטית בוודאי

באחרונה פורסמו ידיעות כי מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, חולה אנוש, וזאת סיבת היעלמותו הממושכת. אין לידיעה הזאת אישור, אבל די בטוח לקבוע שנסראללה חולה פוליטית ומדינית, ומי שהפיל אותו למשכב היו האיראנים.

ממש בימים אלה פורסם כי בשטח שצבא סוריה שיחרר מדאעש, חיזבאללה בונה אתרי עלייה לרגל לשיעים. כלומר: אירגון שהוא לבנוני, פועל בתוך סוריה, לא כבעל ברית של אסד, אלא ממלא משימה מטעם איראן, שכן אסד מייצג את האידאולוגיה הלאומית של סוריה, ואינו עוסק בבתי תפילה. זה החלק של איראן – הפצת השיעה.

התפקיד שחיזבאללה ממלא בסוריה, יוצר חזית רחבה מאוד נגדו בתוך לבנון, ובתוך העדה השיעית עצמה. בעת האחרונה מתחוללים תהליכים שמדאיגים את איראן, ובראשם מרד של שיעים ערבים נגד השיעים האיראנים, והדברים באו לידי ביטוי דרמטי בבסרה של עיראק, כאשר המון ערבי שיעי כועס פרץ למוסדות איראניים והעלה אותם באש.

מי שעומד בראש המרד השיעי הערבי בעיראק הוא לא אחר מאשר מוסא סדר, ממשפחה ענפה של חכמי דת ששורשיה בלבנון. ואכן, המרד הערבי השיעי נגד איראן התחיל בלבנון, ומי שפתח בו היה לא אחר מאשר סובחי טופיילי, מדור המייסדים של חיזבאללה.

חיזבאללה שואב את הלגיטימציה שלו מכך שהוא "אירגון מוקאוומה" נגד ישראל. המעורבות העמוקה בסוריה שמט ממנו את מהות הלגיטימציה שלו, וההתעוררות הערבית נגד הפרסים, ובכלל זה השיעים הערבים גם מצמקת את כוחו הפוליטי.

שלא תהיה טעות, חיזבאללה עדיין חזק מאוד, אולי הכוח העוצמתי ביותר בלבנון, אבל מחלתו של נסראללה, בין אם אמיתית או פייק ניוז, עצם הידיעה והיעדר ההכחשה, מעידה שיש תהליכים המערערים את התשתית שעליו עומד אירגון הטרור, אולי הגדול בעולם.

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר שומר השאול

Leave a Reply

Name *
Email *
Website