נשים נפגעות יותר מהמשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: 57.2% דורשי עבודה הן נשים

לפי דו"ח שפרסם היום (חמישי) מרכז המידע של הכנסת, והמתבסס על נתוני שירות התעסוקה והביטוח הלאומי, בחודש מרץ 2020 נרשמו בשירות התעסוקה קרוב ל-850,000 דורשי עבודה, מתוכם 57.2% נשים, זאת בעוד שיעורן מבין דורשי העבודה בחודשים ינואר-פברואר השנה היה כ-50% בלבד.

בחודש אפריל ירד שיעור הנשים מקרב דורשי העבודה לשיעור של 48.7%, כאשר בחודש זה נרשמו מעט מעל ל- 177,000 דורשי עבודה חדשים. בשירות התעסוקה מסבירים כי ירידה זו נובעת ככל הנראה משינוי המשקל של המקצועות השונים בקרב דורשי העבודה החדשים; כך, בין מרץ לאפריל ירד משקלם של מתייצבים חדשים העוסקים בהוראה, חינוך והדרכה (תחום עיסוק בו שיעור גבוה של נשים), ועלה משקל דורשי העבודה החדשים המשתייכים לענפי כלכלה אחרים (תעשייה, למשל), אשר בחלקם מועסקות פחות נשים.

שיעור הנשים מקרב כלל הנרשמים החדשים כדורשי עבודה בזמן משבר הקורונה (חודשים מרץ-אפריל 2020) עומד על-55.7%, גבוה משיעורן בקרב כלל המועסקים בישראל העומד על 47.8% ומשיעורן מכלל השכירים העומד על 49.5%, לפי נתוני 2018.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנוסף, שיעור הנשים מבין מי שהגישו תביעה לקבלת דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי בתקופה הנוכחית (בין 1 במרץ וה-6 במאי) גבוה משיעור הגברים שעשו כן.  בין תאריכים אלו התקבלו כ- 792 אלף תביעות לקבלת דמי אבטלה בביטוח הלאומי, 55.4% מהן הוגשו על-ידי נשים.

שיעורן הגבוה של הנשים מבין מגישי התביעות לדמי אבטלה ניכר בכל קבוצות הגיל ובכל ענפי הכלכלה המרכזיים, לרבות כאלו שרוב המועסקים בהם הם גברים. בענף הבינוי לדוגמה רק 22% מהמועסקים הם נשים, ו-29.6% מהן הגישו בקשה לקבלת דמי אבטלה, לעומת 21.7% מהגברים בתחום. בענף החינוך בו הנשים מהוות 66% מכוח העבודה שיעור הנשים שהגישו בקשה לדמי אבטלה זהה ועומד על 29.6%, בעוד שיעור הגברים שהגישו בקשה לדמי אבטלה גם הוא דומה לזה שבתחום הבינוי ועומד על 21.5% בלבד.

ראוי לציין כי על פי הדו"ח נשים מהוות מעל 50% ממקבלי דמי האבטלה גם בתקופות שגרה, כך עולה מנתוני 15 השנים האחרונות (למעט 2009). בשנים 2018-2019 לדוגמה, היוו נשים בממוצע 55% ממקבלי דמי האבטלה מדי חודש.

עוד פורסם בדוח כי בפרק זמן של כחמישה שבועות, בין ה-17 במרץ וה-23 באפריל, התקבלו למעלה מ-7,800 פניות בנוגע לקבלת היתר להוצאה לחל"ת של נשים בתקופה המוגנת – בהריון, במהלך טיפולי פוריות או לאחר תקופת הלידה, וכי ב-57.4% מהבקשות (4,370) ניתנו ההיתרים. הדוח כולל המלצה לבחון כמה מבין הנשים שהוצאו לחל"ת במהלך התקופה המוגנת הוחזרו או יחזרו לעבודתן.

ח״כ תומא-סלימאן (המשותפת), יו"ר הוועדה המיוחדת לרווחה ועבודה ומזמינת הדו"ח: ״הנתונים מוכיחים פעם נוספת שהמצב שהיה קיים לפני הקורונה בו יש אפליה כלפי נשים בשוק העבודה – רק החמיר. הממשלה צריכה להבין – יש לפתור את בעיות כלל העובדים אבל גם להתמקד באוכלוסיות המוחלשות, כמו הנשים, ולפתח תוכניות מיוחדות לעידוד החזרת העסקתן״.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website