סבב ההסלמה נמשך: הלילה השקט הופר במטח לכיוון יישובי הדרום

לאחר לילה שקט נשמעה הבוקר (רביעי), לקראת השעה 6:00, אזעקת צבע אדום ראשונה ביישובי עוטף עזה ולאחריה מספר אזעקות נוספות. זאת לאחר שאמש החל מאמץ מצרי להגעה להרגעה שכלל גם נסיעה בהולה של שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדאנוב, לשיחות בקהיר.

פיקוד העורף הודיע אמש על הנחיות חירום לקראת היום, בעקבות ההסלמה הבטחונית בדרום ומרכז הארץ. לפי ההנחיות, אזור הדרום ימשיך להיות משותק, בעוד אזור המרכז והשפלה מתחיל לחזור לשגרה. עם זאת, מרבית הרשויות המקומיות במרכז הארץ הודיעו על המשך השבתת מערכת החינוך, מה שיקשה על חזרה לשגרה.

מאז חיסולו של ראש הג’יהאד האיסלאמי בעזה בהאא’ אבו אלעטא בשלישי לפנות בוקר נורו על ישראל כ-200 טילים מכיוון רצועת עזה, כ-90% מהשיגורים יורטו על-ידי מערכת כיפת ברזל. השר נפתלי בנט הכריז על מצב מיוחד בעורף עד טווח של 80 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות. במהלך היום טופלו 46 בני אדם באורח קל, מפציעות רסיסים או מחרדה.

על-פי ההנחיות, באזור הדרום (עוטף עזה, מערב לכיש, מערב הנגב, מרכז הנגב ודרום השפלה) לא תתקיים פעילות חינוכית ונאסרת יציאה לעבודה, למעט סקטורים חיוניים. השירותים לאזרח יתקיימו במתכונת הכרחית בלבד, ואירועים יתקיימו עד 100 איש בשטח סגור בלבד. לעומת זאת באזור המרכז (אזורים דן, ירקון והשפלה) נקבע כי ניתן לקיים לימודים, למעט במבנים יבילים/בנייה קלה, אין מגבלות על יציאה לעבודה והשירותים לאזרח יפעלו כרגיל. האיסור היחיד הוא על קיום אירועים של מעל 300 איש בשטח פתוח. למרות ההודעה על חזרה למצב שגרה יחסי במרכז ובשפלה, מרבית הערים הגדולות באזור המרכז הודיעיו כי לא יתקיימו לימודים. עם זאת, עיריית תל אביב-יפו הודיעה כי תקיים את הלימודים כסדרם.

ההסלמה בדרום החלה ביום שלישי בסביבות השעה 5:00 בבוקר, בעקבות חיסולו של מפקד הג’יהאד האיסלמי ברצועת עזה, בהאא’ אבו אלעטא, שהיה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים. הוא נורה כשישן במיטתו בדירת מסתור בשכונת שג’עיה בעזה, והוא ואשתו נהרגו. במקביל, דווח על נסיון חיסול של בכיר נוסף בג’יהאד האיסלמי בסוריה, שנפצע באורח קשה.

בתגובה לירי שיגר ארגון הג’יהאד האיסלמי עשרות רקטות על דרום ומרכז ישראל. עשרות הרקטות שנורו על ישראל פגעו בבתים, כבישים ושטחים פתוחים ברחבי ישראל, ובשלב זה במד"א מדווחים על 46 בני אדם שנפצעו קל, וילדה בת 8 שנמצאת במצב קשה לאחר שככל הנראה לקתה בלבה בשעת אזעקה. במהלך היום תקף צה"ל מטרות של הג’יהאד האיסלאמי ברצועה.

בעקבות ההסלמה הודיע פיקוד העורף על ביטול הלימודים בגוש דן ובדרום, והודיע כי מקומות עבודה לא חיוניים יושבתו. בהמשך עודכנה ההנחיה לפיה באזור המרכז תתאפשר עבודה במקומות בהם קיים מרחב מוגן.

סיכום אירועי אמש

בשעות הבוקר נפצעה קשה בת 8 שאיבדה הכרתה במהלך אזעקה. חובשים ופראמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו טיפול רפואי מציל חיים וביצעו פעולות החייאה עד שחזר הדופק ופינו את הילדה לבית החולים וולפסון במצב קשה ויציב כשהיא מורדמת ומונשמת.

סביב השעה 10 דווח על פגיעה בבית בנתיבות אולם לא היו נפגעים. שוטרים שהגיעו למקום פעלו להרחקת אוכלוסיה על מנת לאפשר לחבלן משטרה את הטיפול. במשטרה קוראים לציבור להשמע להנחיות המשטרה, לנהוג על פי כללי זהירות מצילי חיים ובכל אירוע להמצאות חפץ חשוד להתקשר למוקד 100 של המשטרה ולהותיר את הטיפול בידי גורמים מקצועיים.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website