סולידריות בליגה ההולנדית

הליגה ההולנדית החליטה, בצעד חסר תקדים באירופה, ליצור חלוקה שווה יותר של כספי אופ"א בין הקבוצות. אתמול הודיעה התאחדות הכדורגל ההולנדית על שורה ארוכה של פרטים בהסכם החדש בין קבוצות הליגה. אחת הדברים המעניינים שהחליטו הקבוצות, היא שיטת חלוקה חדשה בין קבוצות העילית של הולנד לקבוצות הקטנות יותר.

החל מעונת 2020/21 כל קבוצה שזוכה בתמלוגים מאופ"א לפי השתתפותה בשלבי הבתים באחד מהמפעלים האירופים, תיקח אליה 95% מהרווחים ואת 5% הנותרים יחלקו בין קבוצות הליגה שלא השתתפו בעונה הקודמת במפעלים של אופ"א. אם הקבוצה תעפיל לשלבי הנוקאאוט היא תחלק 3.75% מהרווחים שתרוויח בשלבים המתקדמים בין שאר הקבוצות.

Starting XI…????

???? Best of luck, boys! #duined pic.twitter.com/5MIRbMPIXO

— AFC Ajax (@AFCAjax) November 19, 2018

לדוגמה בעונה שעברה הרוויחה קבוצת פיינורד 25 מיליון יורו על השתתפותה בליגת האלופות. פיינורד סיימה במקום הרביעי בבית שכלל את מנצ’סטר סיטי, נאפולי שחטאר דונייצק. במסגרת הטורניר היא השיגה רק 3 נק’ ולכן קבלה סכום נמוך יחסית. אם העונה היו מחלקים את הסכום הזה בין קבוצות הליגה שלא השתתפו בגביעי אופ"א, אז הן היו זוכות בסך הכל 1.5 מיליון יורו מתנה. השנה משתתפות בשלב הבתים של ליגת האלופות שתי קבוצות מהליגה ההולנדית, אייאקס ופ.ס.ו והסכום הכללי יהיה לפחות גדול פי שניים.

זהו סכום נמוך כמובן, אבל התחלה יפה. במיוחד כשרואים מה נהוג היום באירופה, כאשר הקבוצות הגדולות בעיקר רוצות להגדיל את הרווחים שלהן על חשבון הקבוצות הקטנות. המגמה באירופה היא הפוכה לחלוטין כאשר מתנהל כעת מאבק של המועדונים הגדולים באירופה להקמת סופר ליג סגורה רק למועדוני הפאר, כדי להגדיל עוד יותר את ההכנסות הכלכליות שלהם ואת הפער מהקבוצות הקטנות והבינוניות בליגות המקומיות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website