סוף למשבר: הושג הסכם קיבוצי חדש בחברת בפלאפון שיחול עד 2022

לאחר משא ומתן ארוך ומורכב שנערך למעלה משנה, והתחממות ביחסי העבודה טרם החגים, נחתם בבית ההסתדרות הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון. זהו ההסכם הקיבוצי השלישי שנחתם בפלאפון, והוא ממשיך ומרחיב את ההסכם הקיבוצי משנת 2017. במסגרת ההסכם שיחול עד יולי 2022, הוסדרו גם השינויים הארגוניים הנובעים משיתוף הפעולה בין החברות הבנות בבזק: פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes.

ההסכם כולל תוספות שכר בגובה 7% לשנים 2020-2022; מענק שנתי בגובה 1% לעובדים מעל שנה וחצי ותק בשנים 2021-2022 ומענק חתימה בגובה 20 מיליון שקל שיחולק לעובדים כבר בחודש ינואר הקרוב. כמו כן שודרג מנגנון חלוקת הבונוס לעובדים, בכפוף לעמידה ביעדי החברה בכל שנה.

הצדדים סיכמו גם על היקפי ההתייעלות בחברה לכל שנות ההסכם: תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון בתנאים מוגדלים ומהטובים ביותר שניתנו עד כה בשוק תוך קבלת מענק פרישה של  250% וסל הטבות נוסף. במסגרת ההסכם נקבע עוד שהחברה תוכל להפריש 210 עובדים קבועים בפרישה מרצון, ובכל מקרה לא יותר מ-90 עובדים בפיטורים – וזאת על פי המנגנון המוסדר בהסכם אם יעד הפרישה לא יתממש. עוד על פי תוכנית ההנהלה ושלא במסגרת ההסכם, בכוונת ההנהלה לצמצם גם 190 משרות של עובדים בניסיון כולל אי גיוס עובדים.

עוד הוסכם כי החברה תקצה סכום של 4,375 שקל על כל עובד ושלושה מיליון שקל נוספים בכל שנה לטובת פעילויות רווחה; וכי תועמד לרשות העובדים קופת מלגות לטובת לימודים אקדמיים; ייפתח אתר הטבות חדש לעובדים שיתוקצב ב-5.6 מיליון שקל; השתתפות החברה במימון ארוחות הצהרים לעובדים תוגדל ב-10 שקלים ותגיע ל-31 שקל ליום (באתרי החברה בהם לא קיים חדר אוכל).

ההסכם נחתם על ידי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ומנכ"ל פלאפון רן גוראון, והוא ממשיך את ההבנות אליהן הגיעו הצדדים בפגישת החירום שכינס בר-דוד בחודש ספטמבר, על רקע הפרסומים כי בכוונת ההנהלה לפטר מאות עובדים.  "אני מברך את הצדדים על חתימת הסכם שמסדיר את המשך יחסי העבודה הטובים הנהוגים מזה שנים בחברת פלאפון" אמר בר-דוד במעמד החתימה. "היום אנו מוכיחים כי גם בתקופה מאתגרת לענף, הצלחנו באמצעות מו"מ אחראי, ותוך הידברות והבנה, להגיע לתוצאות טובות ומאוזנות שמצד אחד שומרות על איתנות החברה ומצד שני שומרות על מעמד העובדים ועל תנאי העסקתם".

"היום חתמנו על הסכם עם ועד עובדי פלאפון וההסתדרות הכללית, המצטרף להסכמים שנחתמו לאחרונה עם חברת בזק בינלאומי ועם חברת yes, המסדירים את תהליכי הסינרגיה וההתייעלות לצד תנאי ורווחת העובדים" אמר מנכ"ל פלאפון, רן גוראון. "כעת יש ביכולתנו להתקדם עם מהלכי הסינרגיה, להעמיק את שיתופי הפעולה ולמקסם את הפוטנציאל העסקי לשלוש החברות ולהבטיח את חוזקן בשוק התקשורת המשתנה. פלאפון הייתה ועודנה מובילה בענף הסלולר, ומהלכים אלה יאפשרו לנו להציע סל מוצרים רחב יותר ולהעניק ערך נוסף ללקוחותינו".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי אמר: "נציגות עובדי פלאפון והנהלת החברה מסיימים היום מו"מ ארוך ומורכב. הדרך כללה לצערי גם מאבקים ארגוניים, אך למרות כל אלו, בשורה התחתונה דרך המלך הטובה לעובדים ולחברה היא הסכם קיבוצי. אני מברך על המוגמר, ההסכם משקף הבנה מלאה בין הצדדים. חובת ההוכחה כעת מוטלת על הנהלת החברה ועל עובדיה להביא את העסק להצלחה המתבקשת".

יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן ציין: "מדובר בהסכם תקדימי המסדיר באחת התקופות המאתגרות בענף את יחסי העבודה בחברה ואת תהליכי הסינרגיה בין חברות הבנות בקבוצת בזק. ההסכם מבטיח יציבות, אופק תעסוקתי והשתלבות בקבוצת תקשורת הטובה בארץ, כל זאת תוך שדרוג התנאים, ההטבות והזכויות של עובדי פלאפון. אני מודה ליו״ר ההסתדרות וליו״ר האיגוד אשר תרמו רבות לגיבוש ההסכם ופתרון המשבר באמצעות ניסיונם הרב ומקצועיותם".

המו"מ להסכם לווה מצד נציגות העובדים גם על ידי פרופ’ ירון זליכה, עו״ד תהילה בנישו מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי ויועמ"ש לוועד העובדים עו״ד כפיר זאב. מצד ההנהלה הוביל את המו"מ גם סמנכ"ל משאבי אנוש בפלאפון צביקה אברמוביץ’, אשר לווה על ידי עו"ד אבייניש טסמה וכן עורכי הדין ירון לסטרל ושירי שלו ממשרד אשר חלד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website