סופה של הח’ליפות: המעוז האחרון של דאע”ש בסוריה נכבש

הכוחות הסורים הדמוקרטיים, המונהגים על ידי הכורדים ומגובים על ידי ארה"ב, הכריזו היום (שבת) כי הביסו את ארגון דאע"ש על אדמת סוריה, זאת אחרי ששחררו את המובלעת האחרונה שהיה בשליטת הארגון הרצחני. 1,737 ימים ולילות לאחר שהוכרזה ב-2014, מסמנת ההודעה את סופה של הח’ליפות של דאע"ש בעיראק וסוריה.

אחרי שבועות של לחימה אינטנסיבית, הופצץ המעוז האחרון של לוחמי דאע"ש בכפר בארוז. שדה זרוע בביצורים נטושים וסימני הפגזה, מלא באוהלים שרופים וכלי רכב הרוסים הוא כל מה שנשאר מהארגון. על האדמה שכב הדגל ההנושע לשמצה של דאע"ש כשהוא קרוע, ומעלה מתנוסס דגל צהוב ענק של הכוחות הכורדיים. "הכפר בארוז שוחרר, והניצחון הצבאי על דאע"ש הושג" צייץ מוסטפה באלי, דובר של הכוחות הסוריים הדמוקרטיים.

דגל קרוע של דאע"ש בכפר בארוז, המעוז האחרון של הארגון בסוריה שנכבש על ידי הכוחות הסוריים הדמוקרטיים. (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)

נפילת המאחז האחרון של הארגון הג’יהאדיסטי בכפר בארוז באה בסופו של קרב עקוב מדם שנמשך מספר שבועות, במהלכו נמלטו מהאזור אלפי בני אדם ומאות נהרגו. מדובר, כאמור, גם בסוף דרכה של "המדינה" עליה הכריז דאע"ש, שבשיא כוחה שלטה על שטח הדומה בגודלו לזה של אנגליה, ומנתה כשמונה מיליון תושבים. עם זאת, דאע"ש מחזיקה עדיין כוחות מפוזרים, כו גם תאים רדומים, ברחבי עיראק וסוריה. לא ידוע עדיין אם מנהיג הארגון, אבו בכר אל-בגדאדי, עדיין בחיים ואם כן היכן הוא מסתתר.

המערכה שניהל צבא ארה"ב ובני בריתו לכיבוש השטחים בהם שלט הארגון נמשכה קרוב לחמש שנים, במהלך הוטלו למעלה ממאה אלף פצצות, ונהרג מספר לא ידוע של אזרחים ולוחמים.

לוחמי הכוחות הסוריים הדמוקרטיים על גג מבנה בכפר בארוז, אחרי שכבשו א המעוז האחרון של דאע"ש בסוריה. (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)

בשיא כוחו שלט דאע"ש על שליש משטחן של עיראק וסוריה, והטיל על מיליונים את הפירוש הנוקשה והאלים שלו לחוקי האסלאם. הארגון ביצע מספר מעשי טבח, אותם תיעד בסרטונים שהופצו באינטרנט. הוא ערף את ראשם של עיתונאי זרים ושל עובדי ארגוני סיוע ושרף למוות טייס ירדני בעודו בחיים.

ב-2014, במהלך מסע הרס באזור סינג’אר שבעיראק, לכדו לוחמי דאע"ש אלפי נשים וילדות בנות המיעוט היאזידי והפך אותן לשפחות מין. גורלן של רבו מהן עדיין לא ידוע.

הארגון השתמש בח’ליפות שלו גם כנקודת מוצא של פיגועים רבים ברחבי העולם, בכללם הפיגוע בפאריז ב-2015, בו נהרגו מעלה מ-130 בני אדם.

 לאחר שנדחקו לפינה בבארוז, הלוחמי דאע"ש נאבקו לשמור על השטח האחרון בשליטתם, תוך שהם משתמשים באלפי אזרחים, כולל נשים וילדים, כמגנים אנושיים. בשבוע האחרון הם החלו להימלט מהאזור, מורעבים ומיואשים, למחנות שמחזיקים הכורדים בצפון סוריה, שם הם מוחזקים.

ארגוני סיוע דיווחו שלמעלה ממאה בני אם נהרגו במסע מבארוז למחנה אל-האול שבבמזרח מחוז אל-חסכה, או מעט אחרי הגעתם אליו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website