סוריה מגיבה להצהרתו של טראמפ: “לשחרר את הגולן, בכל דרך אפשרית”

סוריה דחתה בנחרצות את הודעתו האחרונה של הנשיא טראמפ כי וושינגטון תכיר בריבונות הישראלית על שטחי רמת הגולן. בהצהרה של משרד החוץ הסורי ההכרזה כונתה "חסרת אחריות" ונטען כי היא מאיימת על השלום והיציבות באזור. לדבריהם הצהרתו של הנשיא האמריקאי מוכיחה את "ההטיה הברורה של ארצות הברית לטובת הישות הציונית". "העובדה שהגולן היה ועודנו ערבי וסורי" לא תשתנה, לדבריהם, רק משום שהנשיא האמריקאי הצהיר אחרת. עוד נטען כי צעד זה רק חיזק מחדש את נחישותם "לשחרר את הגולן, בכל דרך אפשרית".

כפר חד’ר רמת הגולן הסורית – תצפית ממוצב חרמונית (צילום: שי ניר)

הצהרתו של הנשיא האמריקאי, שהיא שינוי חד מהמדיניות האמריקאית הקיימת, נעשתה בטוויטר ובאה בעקבות פגישתו של ראש הממשלה נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו בביקורו בארץ השבוע. רבים רואים במהלך זה של טראמפ ניסיון לחזק את נתניהו לקראת הבחירות הקרובות, וישנם גם טענות שההכרה נשקלת כבר זמן רב בממשל האמריקאי אך התזמון נועד לאפשר לטראמפ לתמוך בנתניהו. הוכחה לכך שאין מדובר בצעד פתאומי ניתן היה לראות בעובדה שבשבוע שעבר, בדו"ח השנתי לזכויות האדם, משרד החוץ האמריקאי השמיט את הביטוי "כיבוש ישראלי" מתיאור רמת הגולן והחליפו בביטוי "בשליטה ישראלית".

כידוע הגולן נכבש על ידי ישראל מידי סוריה במלחמת ששת הימים וסופח באורח חד צדדי בשנת 1981, צעד שהוביל לגינויים רבים באו"ם.

ההצהרה הסורית טוענת גם כי הצהרתו של טראמפ "מראה בבירור את הבוז של ארה"ב ללגיטימיות הבינלאומית ומפירה את ההכרעות בנושא, ובמיוחד את החלטה מספר 497 של מועצת הביטחון".

פסגת הליגה הערבית (צילום: AP Photo/Amr Nabil).

מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-רייט גם הוא מתח ביקורת על העמדה האמריקאית, וטען כי עמדה זו "חורגת מהלגיטימציה הבינלאומית ואף מדינה, לא משנה כמה היא חשובה, יכולה לקבל כזו החלטה".

רג’יפ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה (צילום: AP).

נשיא טורקיה רג’פ טאיפ ארדואן כינה את הודעתו של הנשיא טראמפ "אומללה" והוסיף כי "אנחנו לעולם לא נאפשר את הלגיטימציה של כיבוש רמת הגולן".

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website