סטודנטים ממקסיקו שבאו ללמוד קולינריה בארץ מצאו עצמם קרבנות סחר

15 סטודנטים ממקסיקו הוכרו על ידי המדינה כקרבנות סחר בבני אדם לכאורה, כך נחשף הבוקר (ראשון) בגל"צ. הסטודנטים הגיעו לישראל לצורך לימודי קולינריה שאמורים היו לשלב עבודה מעשית ולמידה עיונית באוניברסיטת בן גוריון. בפועל נדרשו לעבוד משך 5 ימים בשבוע במלונות באילת, תמורת 800 שקלים בלבד לחודש, כשללימודים באוניברסיטה הוקדש יום אחד בלבד.

אילת (shutterstock)

לעובדים ניתנה האפשרות להיעזר במקלט לקרבנות סחר בבני אדם, אך כ-10 מהם בחרו בעקבות הפרשה לעזוב את הארץ. למעט עובדים אלו, מאז שנת 2016, רק 40 אנשים הוכרו כקרבנות סחר בבני אדם, באופן המאפשר להם הגנת מקלט שכזה, מתוכם כ-36 קרבנות זנות.

בסוף מרץ האחרון נעצרו העובדים במסגרת פעילות שגרתית של רשות האוכלוסין וההגירה בחשד כי עבודתם אינה חוקית, אך בירור שנערך העלה חשש ברשות ההגירה כי דווקא העובדים הם אלו שנוצלו, ואנשי רשות האוכלוסין העבירו את הפרטים למשטרת ישראל אשר פתחה בבדיקה בנושא.

התכנית המעשית הופעלה על ידי חברה פרטית, "רונן שי ייעוץ והדרכה". "כדי שיוכרו קרבנות סחר בבני אדם צריכה להתבצע עבירת סחר בבני אדם" אמר הבוקר לגל"צ עו"ד דני רונן המייצג את החברה. לדבריו החברה או גורמים בה לא נחשדו או נחקרו בגין עבירות סחר בבני אדם, ואין בסיס לטענות נגדה.

"הם לא מרוויחים 800 שקל בחודש" טען. "הם באים במסגרת תכנית של האוניברסיטה שלהם, שבתחום הקולינריה רובה ככולה היא מעשית. הם עובדים בבתי המלון שהסכימו לקחת חלק בתכנית. בחצי השנה הזו הם עוברים 12 תחנות כשהמלון אחראי על ההדרכות שלהם, ובסופו של דבר הם עוברים בחינות, יוצאים דוחו"ת, השעות מוכרות כשעות פרקטיות ועל סמך השעות הללו הם מקבלים את התואר במכסיקו. הם ידעו מראש למה הם באים ובחרו להגיע. זה פשוט קורס מעשי. יש דברים כאלה גם בארץ, יש אפילו באוניברסיטאות קליניקות משפטיות שבהן סטודנטים עובדים בהגשת תביעות משפטיות ולא מקבלים על כך שכר כיוון שזה נחשב להם ללימוד לכל דבר ועניין".

סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון. ארכיון למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: דודו גרינשפן/ פלאש90)

מטעם אוניברסיטת בן גוריון נמסר: "האוניברסיטה אכן ביצעה את ההכשרות העיוניות בתחום הקולינריה, ברמה מקצועית מעולה, אולם אין לה קשר לטענות באשר לניצול הצעירים בפעילות שבוצעה מחוץ לקמפוס".

בארגון קו לעובד המייצג עובדים מאוכלוסיות מוחלשות בין היתר בהליכים הנוגעים לקרבנות סחר בבני אדם נמסר: "לאחרונה אנו עדים לתופעה בה אוניברסיטאות בישראל משתפות פעולה עם ניצול עובדים וסחר בבני אדם. מקרה ראשון התגלה לפני מספר חודשים כאשר נחשף שסטודנטים שהגיעו ללמוד מדעי הצמח, הועסקו בתנאים קשים בעבודת חקלאות בדרום הארץ. כעת אנו עדות לתופעה אף חמורה יותר. אוניברסיטת בן גוריון מתנערת מאחריותה בעניין, במקום לבדוק את התקשרויותיה ולקחת עליהן אחריות, היא מגלגלת אותה הלאה, כמו שעשתה אוניברסיטת ת"א לא מכבר. לכך יש להוסיף את העובדה החמורה שהמקרה התגלה אך ורק בעקבות העובדה שרשות האוכלוסין וההגירה ביקשה לעצור עובדים, לא לאכוף את זכויותיהם. כך ‘בטעות’ התגלה שלמעשה עובדים אלו הם קרבנות סחר בבני אדם. טעות זו יכלה להימנע, עם אכיפה ראויה על מעסיקים, ועל ההיתרים אשר ניתנים ואופן ביצועם".

"יש צורך במדיניות עקבית שתעניק הגנה למי שמגיעים מארצות זרות, ונותנים את נפשם בעבודה קשה, ומגיעות להם זכויות עובדים כחוק" הוסיפו בקו לעובד. "אי אכיפה הינה כמו הכשר להפרת זכויות עובדים, שכפי שאנו רואים, בקצה המדרון, הופכת לסחר בבני אדם".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website