סיאול: קוריאה הצפונית הסיגה את אנשי הסגל שלה מלשכת הקשר המשותפת

קוריאה הצפונית הסיגה היום (שישי) במפתיע את אנשי הסגל שלה מלשכת הקשר בין שתי הקוריאות, כך אומרים גורמים רשמיים בסיאול. צעד זה צפוי להעיב על הקשרים בין קוריאה הצפונית לדרומית ולהקשות על המאמצים הדיפלומטים הגלובליים להתמודדות עם תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית. כזכור, בחודש שעבר, פגישת הפסגה השנייה בין קים ג’ונג-און לדונאלד טראמפ קרסה בשל וויכוח על הסנקציות אותן מובילה ארה"ב כנגד קוריאה הצפונית.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ומנהיג קוריאה הצפונית, קים ג’ונג-און, בוועידת הפסגה בהאנוי. 27 בפברואר (AP Photo/Minh Hoang)

משרד האיחוד של סיאול דיווח שקוריאה הצפונית הודיעה על החלטתה תוך כדי פגישה של לשכת הקשר בעיר קייסונג הממוקמת על הגבול בין המדינות. הצפון הודיעו כי הם "מושכים את אנשיהם בהוראת הסמכות העליונה" והוסיפו כי "אין להם התנגדות להישארותם של אנשי הדרום", כך על פי הצהרת משרד האיחוד של הדרום. לא נמסר האם הרחקת אנשי הסגל הצפוניים היא זמנית או קבועה אך נאמר שהנושאים הטכניים ייסגרו בהמשך.

סגן שר האיחוד של קוריאה הדרומית, צ’ון היי-סונג, אמר לכתבים שהחלטת קוריאה הצפונית "מצערת", והוסיף כי בכוונתם להמשיך לאייש את לשכת הקשר בקייסונג וכי הם מצפים שקוריאה הצפונית תאפשר לאנשיה להמשיך להגיע לעבודתם בלשכה. לדבריו סיאול מתכננת לאייש את הלשכה ב-25 אנשים בימים הקרובים.

לשכת הקשר נפתחה בספטמבר האחרון כחלק משלל צעדים מקרבים. זה המוסד הראשון מסוג זה שנפתח מאז שחצי האי חולק בין הדרום הנתמך על ידי ארה"ב הקפיטליסטית לצפון הנתמך על ידי ברית המועצות הקומוניסטית בשנת 1945. עד לכינון לשכת הקשר הקוריאות השתמשו בתקשורת טלפונית ובמכשירי פקס שנותקו לעתים קרובות בעת מתיחויות גבוהות בין המדינות.

צעדה לציון יום הולדתו ה-105 של מייסד קוריאה הצפונית, סינג קום איל (AP Photo/Wong Maye-E)

בקייסונג ממוקם גם פארק התעשייה המשותף לשתי הקוריאות ומנוהל במשותף. המיזם שילב בין יזמות, הון וטכנולוגיה דרום קוריאנית, לכוח העבודה הזול של קוריאה הצפונית. שתי הקוריאות רוצות שהסנקציות האמריקאיות יחריגו את המתחם כדי לאפשר את הקמתו מחדש של פארק התעשייה שסיפק לקוריאה הצפונית מטבע זר הנחוץ לה עד מאוד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website