סיפור שימורו של “בית חלל מרכזי”, מבנה עותומני מהמאה ה-19, שהפך למלון פאר בטבריה

ברחוב הפלמ"ח בטבריה, בלב שכונת מגורים, סמוך לסניף לשכת התעסוקה ולשכת גיוס, נפתח באחרונה, אחרי שש שנות בניה, שיפוץ ושימור, ובהשקעה של כ-150 מיליון שקל, מלון "סופיה כנרת". 120 חדרים, ספא, בריכת אינפיניטי, חדר יין. מלון יוקרתי עם סיפור משפחתי. מלון שנפתח להרצה ומיד נסגר לקבלת קהל. הקורונה לא עושה טוב לבתי מלון.

סופיה, שעל שמה קרוי המלון, היא סופיה לבית כהן דוראס, שנולדה בדמשק ב-1894, ובהיותה בת 17 שודכה ליצחק סרוגו מבואנוס איירס. השניים הקימו משפחה, וברבות השנים עלו לישראל. בזכרונותיה סיפרה לילדיה על מסע עם משפחתה ל"אגם טבריא", ולבית הממשל שבו חתמו על מעבר הגבול.

יצחק וסופיה סרוגו (אלבום משפחתי)

בנה של סופיה, ראובן ז"ל (שנפטר לפני כחמש שנים), וילדיו, בעלי חברת "סרוגו נדל"ן", רכשו לפני שש שנים את המבנה ההיסטורי ואת שלד הבניין הצמוד אליו, והחליטו להקים בהם מלון. את המבנה הישן קשרו לבית הממשל שעליו סיפרה להם אם המשפחה, ולכן החליטו להשקיע בשימורו כסגירת מעגל של זיכרון משפחתי.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יצחק וסופיה סרוגו וחמשת ילדיהם. בזכרונותיה סיפרה סופיה לילדיה על מסע עם משפחתה ל"אגם טבריא" (אלבום משפחתי)

סופיה סרוגו בישראל עם הנכדים ראול, יואב ויצחק (צילום: אלבום משפחתי)

המבנה, שנקרא "בית חלל מרכזי" (ליוואן), נבנה בסלעי בזלת, בסגנון בנייה עותומאני שהיה שכיח בסוף המאה ה-19, ואפיין את הבניה בשכונות ערביות חדשות מחוץ לגרעין העיר ההיסטורי. "היציאה מחומות העיר לא הובלה על ידי אוכלוסיה עשירה", כתב בתיק התיעוד איל זיו, אדריכל השימור של המבנה. הבנייה הפשוטה "נבעה מצורך הכרחי".

"בית חלל מרכזי", החזית הצפונית, לפני השיפוץ (צילום: איל זיו אדריכלים)

המבנה הישן הוא בן שתי קומות. בקומת הקרקע עסקו במסחר, ובקומה העליונה היו חדרי המגורים. בתקופת המנדט הבריטי שימש המבנה כבית ממשל, ובהמשך השנים כבית החייל.

מבחינה חוקית לא הייתה חובה לשמר את המבנה, אך משפחת סרוגו החליטה מיוזמתה לעשות זאת. "היזמים רואים בשימור פוטנציאל כלכלי ולא כורח", מסביר האדריכל זיו, העוסק 30 שנה בשימור מבנים בכל הארץ, "זה שימור שבא מלמטה. אם זו הייתה הגישה בטבריה לפני 30 שנה, כל העיר הייתה נראית אחרת".

את מלאכת השימור ועיצוב המלון הפקידו בני המשפחה בידי "לוין-פקר אדריכלים", המשרד של רונה לוין ודנה פקר.

"המבנה היה ממש חירבה נטושה"

"היה קיץ וחום אימים", משחזרת רונה לוין את הפעם הראשונה שהגיעה לאתר. "המבנה היה ממש חירבה נטושה. מבנה ישן במצב נוראי, ולא רק שהוא במצב נוראי, במשך השנים גם השתמשו בו ללא מודעות לשימור. היו סתם חלונות אלומיניום וקירות גבס. נעשו במבנה התערבויות ‘כירורגיות מכאיבות’, שלאט לאט היה צריך לפרק ולסדר. המבנה נראה יותר גרוע מאשר אם היו משאירים אותו עם אבני הבזלת ורק נותנים לו להתיישן".

לפני השיפוץ. החזית המזרחית ואחת מדלתות הפנים (צילומים: איל זיו אדריכלים)

אחרי הביקור, לבקשת הבעלים, הכינו לוין וצוות המשרד פרזנטציה שבה דימו איך ייראו הכניסה למבנה, קומת הלובי והאזורים האחרים. הסקיצה הראשונה היתה ידנית, עשויה בצבעי מים.

הסקיצה הראשונה של קומת הלובי. עשויה ידנית, בצבעי מים (רישום: לוין-פקר אדריכלים)

"הבעלים התלהבו ונתנו יד חופשית ללכת עם החזון שלנו", מספרת לוין. "ברגע שלקוח נותן לאדריכל ללכת עם הקונספט שלו והאני מאמין, התוצאה הכי טובה. כי ברגע שמתחילים להתערב, התוצאות נעשות הרות גורל".

מאיפה מתחילים לתכנן שימור?
"מתחילים מלספר סיפור. מלון זה לספר סיפור. אתה רוצה להעביר חוויה. מדמיינים איזה סיפור רוצים לספר. זה כמו פסל שיש לו חומר. איך הוא יוצר את הכד? איך צייר מצייר את הציור? מה ההשראה? ההשראה נמצאת שם. המבנה קיים, הסיפור קיים וצריך להנכיח אותו. לפנות את כל רעשי הרקע ולהוציא את האסנס, את המהות, מההיסטוריה שנמצאת שם".

החזית הדרומית של המבנה לפני השיפוץ (צילום: איל זיו אדריכלים)

מהתמונות שבתיק התיעוד, המבנה נראה מבחוץ יחסית בסדר: קשתות שלמות, חלונות עץ חומים, פה ושם זכוכית שבורה, מעקה ברזל חלוד. "קירות הבזלת שעוטפים את הבית היו במצב טוב", מספרת לוין. אך בתוך הבית, בקומת הקרקע, הם התפוררו. רצפת הקומה העליונה היתה על סף קריסה, ואריחי הרצפה היו דהויים, חלקם שבורים וחלקם חסרים.

החלל בבנייה. "רצינו לתת בכניסה למלון תחושה של חלל היסטורי" (צילומים: עמית גרון)

"רצינו לשמר את הפרופורציות של המבנה הקיים, לא לגעת בהם", מספרת לוין, "לתת בכניסה למלון תחושה של חלל היסטורי. מבחוץ ניקינו את הקירות וסידרנו את המריחה בין האבנים. בפנים, חלק ממעקות האבן עם הפיתוחים היו שבורים והיה צריך לסדר ולשמר אותם. בחלונות היה צריך ליצור פתחים עם מסגרות העץ של פעם. בזה שינינו טיפה. לא עשינו את המסגרות מעץ טבעי, החלטנו ללכת על עץ שחור, שהסתדר לנו עם השיפוץ ושיפר את השימור. אבל הסיפור הוא האריחים".

איך אריחים מספרים סיפור?
"הסתכלתי על האריחים האלה שהיו יפהיפים וביקשתי שיפרקו אותם בעדינות, כי לא רציתי לוותר עליהם. לקחתי אריח אחד, ניקיתי אותו והפכתי אותו וראיתי שכתוב מאחור דמסקוס (דמשק)".

האריחים הגיעו מדמשק בתקופה העותמנית. "האריחים הם הרקע של הכל" (צילום: עמית גרון)

מה זה מלמד?
"שבתקופת האימפריה העותמנית, הציר היה פתוח והביאו את האריחים האלו לבנות את בתי הבזלת. זה ריגש אותי עד דמעות. אמרתי: האריחים המצוירים כל כך יפים, הם יהיו השטיח, והם הסיפור. הם הרקע של הכל. כך התחיל הסיפור".

איך טיפלתם באריחים?
"בגלל שהמבנה כמעט קרס, כצעד ראשון היה צריך לחזק את הכל עם בטון יצוק ועמודי פלדה. אם היינו משאירים את האריחים במקומם, העבודות היו הורסות אותם. אז צילמנו אותם, פרקנו אותם והם חיכו בערמות. אחר כך שטפנו אותם וסידרנו את ‘השטיחים’ מחדש. איפה שהיה חסר אריח, שמנו אריח בצבע בהיר נייטרלי. לא רצינו שהכל יהפוך לשטיח אחד שלם".

בלובי הקירות מחופים בפליז

עיצוב קומת הלובי היה אתגר משמעותי מבחינת השימור. "קירות הבזלת בפנים היו די מפוררים והרוסים", מספרת לוין, "חיפינו אותם בגבס לבן בגלל החיזוק בבטון שצריך היה לצקת ובגלל המערכות הטכניות שהיה צריך להלביש עליהם".

מבנה קירות הבזלת. שרטוט מתיק התיעוד (איל זיו אדריכלים)

האילוצים הטכניים האלו לא אפשרו לשמור במדויק את הפרופורציות של החלל. "מבחינתי, ההתערבות בלובי היתה צריכה להיות מינורית, זהירה", מסבירה לוין, "התקרה בחלל המרכזי מאוד נמוכה ואי אפשר היה לשים בה יחידות מיזוג אוויר, לא היה נשאר גובה בכלל. אז החלטנו לעבות את הקירות המרכזיים, שבהם מיקמנו את יחידות מיזוג האוויר, ואותם חיפינו בפליז. לא רואים שזה ארון, אלא קירות מחופים. כך פתרנו את נושא המיזוג, והעשרנו את הלובי העתיק רק בחומר אחד".

קירות הפליז באולם הקבלה. "המתכת הזו, עם הזהבהבות העמומה, נותנת עושר וכבוד למקום" (צילום: עמית גרון)

למה דווקא פליז?
"רצינו להעצים את התחושה בכניסה לחלל ולהעצים את העבר. אמרנו: ‘נשתמש בחומר חדש אחד בלבד’. בחרנו בפליז, מתכת מוזהבת וטיפה מושחמת, כדי שזה לא יהיה מנצנץ מדי. למרות שניקינו את האריחים הישנים הם לא זוהרים. זה לא ארמון ורסאי. והמתכת הזו, עם הזהבהבות העמומה, נותנת עושר וכבוד למקום".

למה לא בזלת, שהיתה משווה מראה זהה לכל הבית?
"כיוון שהיה צריך להעביר את המבנה ההיסטורי לשלב מודרני".

אז למה רק חומר אחד חדש?
"כי אתה צריך לזקק את האמירה שלך, לנקות אותה ולהשאיר את הבסיס. לא צריך להגזים. חומר אחד חזק וקוהרנטי הוא פי אלף יותר עוצמתי מארבעה חומרים שונים. כמובן בקונטקסט מסוים".

מעבר ללובי, כשיוצאים לצדו השני של המבנה, מגיעים ללאונג’, פינת ההתרווחות, פטיו בן שתי קומות. עמודי אבן מסותתים, אבני בזלת, אבני גיר ומעקות ברזל. "שפע של סגנון אקלקטי יפהפה", אומרת לוין, "אתה יושב בלאונג’ וחווה את העבר. זו התחושה שרצינו להעביר. מיקמנו עציצים גדולים וריהוט חוץ, כי רצינו לתת תחושה של ישיבה בגן קסום שממנו מתבוננים על העבר".

חמאם טורקי וכורסאות התרגעות

בקומה העליונה של המבנה ההיסטורי, "החלל המרכזי נשאר עם הבזלת המקורית", אומרת לוין. הפרופורציות המקוריות שלו נשמרו, ואחרי לבטים הוחלט למקם בקומה לא חדר כושר ולא מסעדה, אלא ספא. "עם הספא חגגנו", היא אומרת. "המבנה נבנה בתקופה העותמנית ומה יותר יפה מחמם טורקי, כדי להעצים את התחושה שנמצאים במקום אחר".

החמאם. "מה יותר יפה מחמם טורקי, כדי להעצים את התחושה שנמצאים במקום אחר (צילום: עמית גרון)

"כשהאורח יוצא מחדרי הטיפולים, מהחמאם הטורקי או מהסאונה היבשה, אל חלל ההרגעות, מה שמקיף אותו זה קירות הבזלת המקוריים שנשמרו. את זה לא יכולנו לעשות בקומת הקרקע".

וזה מרגיע?
"אתה יושב בכיסא התרגעות, מסתכל על אבני הבזלת שעוטפות אותך ועל העמודים המקוריים משיש קררה, ואתה נהנה מחוויה אחרת. קומת הספא במבנה ההיסטורי היא לא עוד איזה אגף במלון".

חלל ההתרגעות מחוץ לספא נמצא בין קירות הבזלת המקוריים שנשמרו (צילום: עמית גרון)

רשתות שמזכירות רשתות דייג

על המבנה ההיסטורי ששומר, "רוכב" מבנה חדש, שבו ממוקמים חדרי האירוח של המלון, חדר האוכל ופונקציות נחוצות אחרות. מקורו של המבנה החדש בשלד בניין, שבנייתו נתקעה ב-2007, והוא עמד שומם עד שנרכש על ידי משפחת סרוגו. את המבנה החדש תכנן במקור משרד "פייגין אדריכלים", שגם הביא אותו לכדי סיום השנה.

מלון סופיה. על המבנה ההיסטורי "רוכב" מבנה חדש שבו חדרי האירוח של המלון (צילום: מור הופרט)

המבנה החדש מודרני ופונקציונלי. בחדר האוכל ריהוט עכשווי, "דווקא בשביל ליצור את הפער בין עבר להווה", אומרת לוין. חדר האוכל מחולק לאזורי ישיבה שונים – אזור עם שולחנות עגולים, אזור עם שולחן אכילה ארוך.

חדר האוכל. את ההפרדה בין אזורי הישיבה יצרו באמצעות רשת מפחם שמזכירה את רשתות הדייגים של טבריה (צילום: עמית גרון)

"את ההפרדה בין אזורי הישיבה", מסבירה לוין, "יצרנו באמצעות רשתות מפחם, שמזכירות את רשתות הדייגים של טבריה. רצינו להעניק השראה של טבריה. יש שם קיר מזכוכית קרמית עם שרטוטי סירות עתיקות. היה לנו חשוב לתת במבנה החדש רמזים של המקום".

"אבן זה חומר שהכי משתבח עם הזמן"

את לוין מרגש בפרויקט הזה השילוב של ישן וחדש. "לא צריך להעתיק את העבר, במבנה חדש לא צריך ליצור בכוונה קשתות, לא צריך להביא ריהוט תקופתי וכך לדמות את מה שהיה. להפך, את החדש אתה עושה חדש חדש. הקונטרסט בין הישן לחדש מעצים את הישן.

"צריך למצוא את האיזון הנכון", היא מוסיפה, "לתת את הכבוד לעבר, להעצים ולא לרמוס. מצד שני, ליצור מקום עכשווי. אלה השילובים המעניינים. זה נותן הרבה מבחינה רגשית וגם מבחינה אדריכלית-עיצובית".

איך מחליטים מה משמרים ועל מה מוותרים?
"זה עניין תקציבי, של תן וקח. יש דברים שעליהם אתה אומר ייהרג ובל יעבור, ולא מוותר, ועל  אחרים צריך לוותר. הרעיון הוא לעבוד במסגרת התקציב. גם כאן עשינו פשרות. ויתרנו על דברים כדי שאחרים יקרו".

על מה ויתרתם?
"בחדר אוכל הייתה מתוכננת תקרה אחרת לגמרי, תקרה של קורות עץ שיורדות כעמודים לרצפה. דימינו משוטים של סירות. כל הקונסטורקציה של חדר האוכל הייתה של עץ שמתחיל מהתקרה ויורד אל הקירות. זה היה יפהפה. נתנו את זה לתמחור, זה כמעט עבר ובסוף לא עבר. במקום זה עשינו תקרות גבס אקוסטיות לא חלקות, ואז בא הרעיון של רשתות הדייגים. תמיד צריך למצוא פתרונות".

לובי המלון. "ברגע שאתה לא פוצע את האבן היא מתיישנת נהדר" (צילום: עמית גרון)

אחרי שפרויקט מורכב כזה מסתיים, משאירים הוראות אחזקה וניקיון לשימור?
"איך מנקים בנייני אבן באירופה, שעומדים מאות ואלפי שנים? האבן זה חומר שכי משתבח עם השנים, אם מתחזקים אותו כמו שצריך. ברגע שאתה לא פוצע את האבן היא מתיישנת נהדר. תכנון של מלון הוא עם חומרים עמידים. צוות המלון אמור לדעת איך מטפלים בעץ, זכוכית, אבן או מתכת".

ועכשיו השער נעול

על פי התוכניות שלפני ימי הקורונה, המלון אמור היה להיפתח בקיץ. "במרץ עוד היינו בעבודה לקראת סיום המלון", מספרת לוין. "למרות הסגר אפשר היה להתקדם. לשיפוץ, סגר זה טוב".

רות פקר (מימין) ורונה לוין. "מלון זה לספר סיפור. אתה רוצה להעביר חוויה" (צילום: ריטה מסטר)

בקיץ המלון נפתח להרצה, כשניתן היה לעבוד תחת התו הסגול. "כל אורח היה צריך לשים כפפות מניילון ומסכה", אומרת לוין, "הקפידו מאוד". זמן קצר אחר כך שבו ההגבלות, ההזמנות לימי החגים בוטלו והעובדים נשלחו לחל"ת. "המלון מוכן ומזומן, דנדש מהאריזה, והשער נעול".

ראול סרוגו. "ברגע שיסתיים עידן הקורונה נהייה צפויים פה לעדנה" (צילום: אלבום פרטי)

המצב לא פשוט. "ההרגשה מאוד מאוד קשה", אומר ראול סרוגו, מבעלי המלון ונשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, "אחרי שהשקענו קרוב ל-150 מיליון שקל, וכבר גייסנו צוות עם ברק בעיניים לפתוח מלון חדש ולקבל את האורחים. המלון תוכנן להיות מלא בחגים, הוא היה מצוחצח, מבריק, מוכן, והנה בא הסגר. זה התחיל עם זה שהגדירו את טבריה ‘עיר אדומה’ ומנעו את הפתיחה. עכשיו המלון ריק לגמרי ואני יושב בקבלה. כאב לב גדול. הרגשה נוראית".

אבל סרוגו לא מתייאש. "אנחנו מאמינים בטבריה" הוא אומר, "יחד עם עוד יזמים שנכנסו לאחרונה לטבריה ולכנרת, אנחנו מאמינים. זה אזור שיש לו היסטוריה, זה נכס טבע יוצא דופן. במדינות אחרות בעולם, באיטליה, באוסטריה, אגם כזה הוא מוקד משיכה תיירותי יוצא מן הכלל, ואני מאמין שזה יקרה גם פה. ברגע שיסתיים עידן הקורונה נהייה צפויים פה לעדנה. אנחנו מחכים".

חדר עם נוף לכנרת. "נכס טבע יוצא דופן" (צילום: עמית גרון)

קרדיטים:
אדריכלות ועיצוב פנים:
לוין-פקר אדריכלים.
צוות תכנון: רונה לוין, רות פקר, אדלה ציקינובסקי, איל רוזן.
מנהל פרויקט: אלון אבן זוהר.
אדריכל השימור: איל זיו אדריכלים.
צילומים: עמית גרון.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website