סמוטריץ’: יש לשנות החוק כך שיידרש רוב בכנסת להסרת חסינותו של נתניהו

ח"כ בצלאל סמוטריץ’ (איחוד מפלגות הימין) מעוניין לקדם חוק שמטרתו הגנה על רה"מ נתניהו מהעמדה לדין. לדבריו, חוק חסינות חברי הכנסת אותו הוא מעוניין לקדם, "ימנע רדיפה פוליטית ותפירת תיקים".

בעבר העריכו ח"כים מהקואליציה כי נתניהו ידחוף לחקיקת החוק הצרפתי שמטרתו למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן. מכיוון שנתניהו כבר אינו נמצא בשלב החקירות נדרשה תכנית חדשה, ועל כן בכוונתו של סמוטריץ’ לקדם את חוק "חסינות חברי הכנסת זכויותיהם וחובותיהם".

הצעת החוק מבקשת לשנות את חוק החסינות ולנסחו כפי שהיה עד שנת 2005, אז חברי כנסת היו חסינים מפני העמדה לדין. כדי להסיר את אותה חסינות נדרש רוב בהצבעה בכנסת.

"בשנים האחרונות קצת התבלבלנו", מסר סמוטריץ’. "מתייחסים לכל נציג ציבור כעבריין בפוטנציה ומסרסים את היכולת של חברי הכנסת לבצע את תפקידם באופן מיטבי. חוק החסינות לא נועד כדי למנוע מיצוי הדין עם שליחי ציבור שסרחו אלא כדי לאפשר לחברי הכנסת לפקח על עבודת הרשות המבצעת ללא מורא וללא חשש מתפירת תיקים ורדיפה פוליטית על ידי הגשת תלונות סרק ופתיחת חקירות אינסופיות ככלי לסיכולים פוליטיים.
ה"דיפ סטייט" בשנים האחרונות מגיע לגבהים שלא הכרנו ויש תחושה שישנם גורמים שחברו יחד במטרה להפיל ממשלת ימין. גם במקרה של חקירות נתניהו, ובמידה ונתניהו יבחר שוב למרות פרסום החשדות נגדו, כשאני שם על כף המאזניים את כיבוד ההכרעה הדמוקרטית ורצון העם מחד מול מתנות ועסקאות של סיקור אוהד בוואלה מאידך, אין לי ספק שרצון העם וכיבוד ההכרעה הדמקרטית, והצורך לאפשר למי שקיבל אמון מהציבור לנהל את ענייני המדינה בצורה מיטבית ומבלי להיות עסוק בלנהל משפט אישי, גובר. החוק הזה יחזק את הדמוקרטיה הישראלית ויחזיר את היכולת של הכנסת לפקח על הרשות המבצעת. מה שהיה טוב, דמוקרטי וחוקתי, במשך 60 שנה עד 2005 הוא טוב, דמוקרטי וחוקתי גם היום."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website