ספין של רשתות השיווק? ארגון מגדלי הפירות מרגיע כי לא צפוי מחסור

מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, ירון בלחסן, מזהיר כי "רשתות השיווק מנצלות את משבר הקורונה בכדי לאיים בעליית מחירים מיותרת". לטענתו, רשתות השיווק מפיצות תחזיות מזויפות של מחסור בירקות ופירות בחודשים הקרובים, זאת למרות הערכת מצב מיוחדת שערך משרד החקלאות והארגונים החקלאיים כפי שנחשף בכנס חירום שנערך בשבוע שעבר, לפיה לא צפוי מחסור במזון טרי בחודשים הקרובים.

"מדובר בפייק ניוז מוחלט, חקלאי ישראל עובדים מסביב לשעון בכדי לספק תוצרת חקלאית", אומר בלחסן ומוסיף כי אין חשש למחסור בתוצרת טרייה ולכן אין כל סיבה לעליית מחירי המזון, "בעיקר לא בשעה קשה זו למדינה". לדבריו, החקלאים מספקים לרשתות בננות, אבוקדו והדרים טריים הנקטפים בימים אלה, זאת בנוסף לפירות משובחים, כגון תפוחים ואגסים המאוחסנים במאגרי הקירור המבוקר, מעונת הקטיף האחרונה שהייתה ב-2019. בחודש הבא יתחיל קטיף פירות הקיץ הנשירים הכולל נקטרינות, תפוחים ועוד, כשהחקלאים מציינים כי הפריחות השנה היו טובות, דבר המעיד על עונת קטיף עתירת פירות כך שמלאי פירות הקיץ הטריים צפוי להתחדש.

תפוחים בקירור גליל (צילום: עומר שביט)

"זוהי שעתה היפה של החקלאות הישראלית", מדגיש בלחסן. "המגדלים והחקלאים מוכיחים לעם ישראל כי אינם עוצרים בעת משבר וממשיכים לספק תוצרת רבה ואיכותית לאורך זמן. לכן, מקומם כי רשתות השיווק מעוניינות לנצל את משבר הקורונה ומאיימות על עליית מחיר המזון. אין מחסור בתוצרת חקלאית, ולכן גם מיותר לאגור מזון, אנו מבטיחים שאספקת הפירות והירקות תמשיך לזרום לאורך זמן".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי הערכת מצב מיוחדת שנעשתה כאמור במשרד החקלאות בשיתוף הארגונים החקלאיים, עד חג הפסח לא צפוי מחסור או עליית מחירים חדה של מוצרי מזון. בענף העוף לא צפוי מחסור, בענף הביצים מיועד להגיע משלוח של 65 מיליון ביצים מספרד להשלים את התוצרת הישראלית ואילו בענף הדגים ישנה אפשרות למחסור בדגים טריים אחרי חג הפסח. עוד על-פי הנתונים ענף הבקר ערוך לספק את התצרוכת הישראלית בחצי השנה הקרובה. ייתכן מחסור לאחר מכן אם לא יהיה ייבוא, ובענף החלב לא צפוי מחסור שכן כל התוצרת מיוצרת בארץ. הרפתנים אף מבקשים להגדיל את מכסות החלב ולייצר יותר.

ארגון מגדלי הפירות מציין כי עקב ההגבלה על הכנסת פועלים פלסטינאים מהרצועה, וסגירת המעברים, קיים מחסור נקודתי בדרום הארץ בכוח אדם לחקלאות, אך הדבר אינו צפוי להשפיע על אספקת התוצרת. בדיקה שביצע הארגון מצאה דווקא כי לא רק שאין מחסור אלא שאפילו קיים שפע פירות וירקות, בכמויות סיטונאיות המועברות אל רשתות השיווק והירקנים. זאת עקב משבר הקורונה וסגירת המלונות והמסעדות, וכן עצירת יצוא של תוצרת חקלאית לעזה.

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל (צילום: ארגון מגדלי הפירות)

אסף קרת, מנכ"ל בית האריזה והשיווק ‘בראשית’ ברמת הגולן, הסביר כי על מנת לספק את הדרישה לרשתות השיווק ועם זאת להתמודד עם הנחיות משרד הבריאות פועלים בתי האריזה והשיווק עם מספר מצומצם של אנשים בשתי משמרות לאורך היממה ומדגיש אף הוא: "לא צפוי מחסור בתוצרת חקלאית".

עמוס לוין, סמנכ"ל החקלאות בחברה לפיתוח הגליל (משקי גליל עליון), מוסיף כי מלאי התפוחים במחסני הקירור שנבדק בתחילת חודש מרץ עמד על כ-28,000 טון, וקצב השיווק של התפוחים מוערך בכ-11,000 טון לחודש ולפיכך, המלאי הנוכחי מספיק לשלושה וחצי חודשי שיווק. החל מחודש יוני יחל קטיף התפוחים מיבול 2020, ובחודש יולי יחל כבר קטיף תפוחים מזנים נוספים. "אנו לא צופים שינויים משמעותיים בקצב השיווק ואין כל מקום להתערבות מיוחדת מעבר לשמירת הכללים המקובלים המביאים לאיזון סביר בין ההיצע והביקוש. אי לכך, אנו לא צופים מחסור בתפוחים בחודשים הקרובים, מלאי התפוחים מהיצור המקומי צפוי להספיק ואין צורך להיכנס לבהלה או לשנות את כללי היבוא והמסחר", אומר לוין.

עומר קניון יו"ר חברת "יופי של ירקות" ממושב עין יהב שבערבה התיכונה אומר כי האיום של מחסור בירקות הוא ספין במטרה להטעות את הצרכנים. "חקלאי הערבה ממשיכים לעבוד מסביב לשעון במטרה לספק פלפלים, עגבניות, חצילים ומלונים לשווקים ולרשתות הקמעונאיות, כך שלא צפוי חוסר בשנה הקרובה". קניון מוסיף כי מדי יום מספקת החברה 100 טון פלפלים אדומים, צהובים וכתומים שצפויים להאכיל את כל מדינת ישראל, "ולכן אין צורך לאגור תוצרת טרייה לטווח הארוך".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website