עובדי חרסה מוחים מול ביתו של מנכ”ל חמת: “זרק את העובדים לאבטלה”

"הדברים הם כאלה הבעלים ללא שום טיפת אנושיות זרק את כל העובדים לאבטלה", אומר יקיר אוקנין מזכיר האיגוד המקצועי ממרחב נגב בהסתדרות, המלווה את עובדי מפעל ‘חרסה’ בבאר-שבע, שנמצא בסכנת סגירה. "עובדים שנים, נתנו את כל נפשם למפעל. נמצאים במעגל האבטלה בלי תשובות. לא יודעים אם יקבלו את מה שמגיע להם על פי חוק. זאת בושה, ולא ניתן לזה לקרות."

העובדים הגיעו הבוקר לביתו של מנכ"ל חמת יואב גולן, בכוונה למחות על סגירת המפעל וסירוב ההנהלה לשאת ולתת עם העובדים. מצידו של גולן נשכרה חברת אבטחה פרטית, בנוסף למשטרה, שפרסה גדרות מסביב לבית. העובדים צועקים "אוכלי חינם, תתביישו!" ונושאים שלטים ‘עצמאות כחול לבן בטורקיה’ ו’מחירות הוציאו אותנו לעבדות’.

עשרות עובדי חרסה מוחים מול ביתו של מנכ"ל חמת 3 במאי 2019 (צילום: יונתן קירשנבאום)

"חרסה זה המפעל יחיד בארץ לכלים סניטריים, הוא קיים שנים וככה סוגרים?" זועק ניסים בן ה-59, נהג משאית העובד במפעל. "אלה המאבטחים שהביא בשכר, למה? ממה הוא מפחד? הוא דואג שהמפעל יעבור לטורקיה. הוא צריך להתבייש על זה שהוא פיטר 120 עובדים וסגר את המפעל. יש פה אנשים בגילאים של כמעט פנסיה. לא יודעים לאן ללכת."

"אנחנו כבר חמישה ימים מפגינים מול השערים הסגורים של המפעל. אנחנו רק רוצים שההנהלה תשב איתנו למו"מ" אומר יו"ד הוועד איגור, מנהל מחסן טכני. "אנחנו מפעל מאורגן, של ההסתדרות. אנחנו לא מוכנים שיתייחסו אלינו כמו זבל. זרקו אותנו מהמפעל ולא מוכנים לדבר. יחס מחפיר. אנשים מרגישים פגועים, התייחסו למפעל כמו בית. עובדים פה שלושים שנה. מרוויחים משכורת רעב, עבודה קשה, אבל היינו ביחד, כמו משפחה. פתאום זורקים אותנו החוצה בצורה גסה. ברברית. אנחנו מרגישים שמגיע לנו יחס אחר. מגיע לנו פיצויים, זה אנשים מבוגרים, מה הם יעשו? הם צריכים פיצוי שיוכלו להסתדר. הם נזרקים עכשיו לאבטלה. אנשים בנו חמישים שישים, איך ימצאו עבודה? אנחנו רוצים שישבו איתנו וידברו ויצמן לנו תנאי פרישה הוגנים, שנוכל לתת למשפחות שלנו. קצת אויר לנשימה, שלא ניזרק.

"הוא פוחד מאיתנו, אבל אנחנו לא נוהגים באלימות. רק קוראים לו שישב למומ. זה כל מה שאנחנו רוצים. אנחנו קודם כל רוצים לעבוד. כולם רוצים פה לעבוד. אם הוא רוצה בכל זאת לסגור את המפעל שיתן לפיצויים. באנו אליו הביתה, שישמע אותנו".

ביתו של יואב גולן מנכ"ל חמת בכפר שמירהו (צילום: יונתן קירשנבאום)

אזימוב ישר, מנהל עבודה, וחבר בוועד פונה את המנכ"ל גולן ואומר: "העובדים מרגישים ששיקרו להם. לפני סגירת המפעל היה הרמת כוסית, אמרו שהכל יהיה בסדר. אנחנו האמנו. באנו חזרה וסגור, השער סגור. פשוט שיקר לנו. 24 שנה זה היה הבית, ועכשיו לא יכולים להיכנס.
אני רוצה להגיד לו שיהיה בנאדם. אצלו רק בראש כסף , לא איכפת לו מאנשים, לא איכפת לו מישראל. איכפת לו מכסף. מהמשפחות שלנו לא איכפת לו. שיצא כמו בנאדם ייתן פיצויים שנוכל להתקיים."

מפעל ‘חרסה’ לייצור כלים סניטריים כמו אסלות וכיורים, הוקם בבאר שבע בסמוך להקמת המדינה, וכיום מונה כ-115 עובדים, תושבי באר שבע והסביבה, המאוגדים בהסתדרות תחת הסכם קיבוצי. בנוסף, המפעל מספק פרנסה לעוד מאות עובדים במעגלים חיצוניים.

מזה כשנתיים קיים חשש בקרב העובדים לגבי עתידם התעסוקתי, בשל העובדה שבעלי החברה בנו מפעל לייצור כלים סניטריים בטורקיה, וכפי הנראה בכוונתם להעביר אליו את מלוא הפעילות. לפני כחודש ערכו העובדים אסיפת חירום, על רקע הפרסומים לפיהם בעלי המפעל מתכוונים לסגור אותו ולהעביר את הייצור לטורקיה.

עובדי חרסה מפגינים מול מפעל חמת באשדוד (צילום: ניצן צבי כהן)

"אני 14 שנים במפעל. זו בושה וחרפה. עשו לנו הרמת כוסית לפסח, יצאנו לחופש לחול המועד, ופתאום מקבלים מכתב מתחת לדלת, ברבע לשתיים עשרה בלילה" – סיפר ויקטור, טכנאי ותיק במפעל ‘חרסה’ בבאר שבע שנמצא היום בסכנת סגירה, ההנהלה הודיעה בפתאומיות על סגירת המפעל ומסרבת לשאת ולתת עם העובדים באשר לתנאי פרישתם. "אנחנו רוצים פיצויים מוסריים. זה הוא סגר את המפעל ולא אנחנו. אנחנו לא מרוויחים משכורת גבוהה, הרוב עומדים על 6,000-5,000 שקלים משכורת ואנשים עובדים כמו חמורים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website