עובדי קצא”א התכנסות לאספות הסברה, מאיימים בצעדים ארגוניים

עובדי חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) ערכו בשעות הצהריים (רביעי) שתי אסיפות הסברה מקבילות – באשקלון ובאילת. זאת על רקע טענות העובדים לאי-עמידה של המדינה והנהלת החברה בהתחייבויותיהן כלפיהם במסגרת המעבר מפעילות החברה הקיימת (קצא"א א’) לחברה חדשה, קצא"א ב’. במהלך אספות ההסברה פעלה החברה במתכונת חירום.

נציגי ועד העובדים וההסתדרות הבהירו כי אם משרד האוצר לא יקבל החלטות בהקדם, הם "לא יהססו להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם, לרבות נקיטת צעדים ארגוניים". בחודש שעבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בחברה, מה שמאפשר לה לנקוט בצעדים ארגוניים באופן מיידי.

עובדי קצא"א באסיפות הסברה באשקלון ובאילת במחאה על אי-עמידת המדינה וההנהלה בהתחייבויותיהן כלפיהם (צילום: דוברות ההסתדרות)

המעבר של העובדים מחברה אחת לשנייה, הותנה בשמירה על תנאי עבודתם ועל הבטחת האיתנות הפיננסית של החברה החדשה, בדרך של הבטחת הון ראשוני ראוי והעברת חברות הבת של קצא"א לחברה החדשה. אך העובדים טוענים כי משרד האוצר והנהלת החברה לא עמדו עד כה בהתחייבויותיהם להסתדרות, והביעו חשש מהיעדר איתנות פיננסית של החברה החדשה.

כזכור, בשבוע שעבר העביר יו"ר ההסתדרות במרחב אשקלון, רמי גואטה, מכתב ליו"ר החברה ארז כלפון, בו התריע על נסיגה מהבנות שהושגו לגבי המעבר לחברה החדשה. "צר לי כי אנו מצויים במצב בו הנהלת החברה מודיעה באופן חד צדדי על חזרתה מההתחייבויות שניתנו פעמים רבות לוועד העובדים ולהסתדרות, כבסיס למעבר העובדים לחברה החדשה – קצא"א ב’".

יו"ר איגוד עובדי התעשייה, גבי אסרף, מסר היום כי "למרות כל המכתבים ששלחתי ליו"ר דירקטוריון החברה ולמנכ"ל משרד האוצר, עד לרגע זה לא חל שינוי. אנו דורשים ממשרד האוצר והנהלת החברה לעמוד בהתחייבויותיהם כלפי העובדים ולהבטיח כי העובדים יעברו לחברה איתנה ובעלת אופק צמיחה". גואטה הוסיף כי "אני מבקש מהנהלת החברה וממשרד האוצר לא לנצל את אחריות העובדים ולגרום לכך שיינקטו צעדים שיעכירו את יחסי העבודה".

קו צינורות אילת-אשקלון (צילום: Shutterstock).

בשנה שעברה הסתיימה תקופת הזיכיון של קצא"א, והכנסת חוקקה את חוק קצא"א ב’, על פיו תקים הממשלה חברה חדשה – קו צינור אירופה אסיה, שתהא בבעלות ישראלית בלבד ותנהל את נכסיה של קצא"א א’. החברה החדשה הוקמה כחברה פרטית בבעלות המדינה והיא הוכנסה אף היא תחת צו הסודיות שהוארך עד שנת 2022. מאז שנת 1986 מתנהל הליך בוררות בין איראן ומדינת ישראל באשר לזכויות בחברה, במסגרתו שילמה כבר ישראל כמיליארד וחצי דולרים.

על פי אתר החברה, היא מפעילה קו באורך 254 קילומטרים המחבר בין אילת לאשקלון ומוביל נפט גולמי, וקו נוסף באותו מקטע המזרים מוצרי דלק שונים, קו באורך 36 קילומטרים המחבר בין אשקלון לאשדוד וקו באורך 197 קילומטרים מחבר בין אשקלון לבית הזיקוק בחיפה. כמו כן היא מפעילה נמלי נפט ומאגרי אחסון גדולים.

מחברת קצא"א טרם נמסרה תגובה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website