עובד בן 40 נהרג בנפילה מגובה באתר בנייה בנתניה

עובד כבן 40 נהרג היום (חמישי), אחרי שנפל שנפל מגובה של כארבע קומות באתר בנייה ברחוב אבא הלל סילבר בנתניה. צוותי מד"א שהוזעקו לזירה נאלצו לקבוע את מותו במקום. מפקח משרד העבודה הגיע לאתר התאונה. זהו ההרוג הראשון בתאונות בניין בשנת 2019.

פרמדיק מד"א אושרי יצחק סיפר כי "בחצר אתר הבניה שכב פועל בשנות ה-40 מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית לאחר שנפל מגובה רב. ביצענו בו בדיקות רפואיות על מנת להעניק לו טיפול רפואי אבל הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו".

גורמי הפגיעה בתאונות עבודה ב-2018 | באחוזים (נתונים: נרתמים – בטיחות לעובדי הבניין | גרפיקה: אידאה).

על פי נתוני הארגונים המנהלים מעקב שוטף אחרי הנושא, בשנת 2018 נהרגו 38 עובדים ושלושה עוברי אורח בענף הבניין. מדובר בעלייה של 14% לעומת מניין ההרוגים בשנה שעברה. בדו"ח המסכם שיצא על ידי פרויקט נרתמים צוין כי ברישומיהם עוד 169 תאונות בהן נפצעו עובדים באורח בינוני עד קשה.

64% מהתאונות נגרמו בשל נפילה מגובה. 15% מהתאונות נגרמו בשל נפילת חפץ כבד והיתר בשל גורמים שונים כגון ציוד עבודה, קריסת קירות, התחשמלות, דריסה, ועוד. בנרתמים הדגישו את חשיבות תקנות הפיגומים הנדונות כעת בוועדת העבודה והרווחה לצמצום הנפילות מגובה, וכן קראו לאמץ גם תקנות שיחייבו התקנת רשתות למניעת נפילה ולאכיפת התקנות באשר לחובת השימוש ברתמות בטיחות והתקנת גידור ראוי.

בחודשים נובמבר-דצמבר נרשמה בלימה מפתיעה במספר התאונות, ובנרתמים זוקפים זאת לזכות הלחץ הציבורי שהופעל בנושא. כזכור, בתחילת נובמבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי במשק אשר הוליד לבסוף הסכם מול משרדי הממשלה באשר לשורת צעדים ממשלתיים וחקיקתיים לשיפור הבטיחות בענף. "האפקט המרתיע שיצרו ההבטחות עלול להיעלם כלא היה באם יוותרו בסופו של יום על הנייר בלבד" התריעו. "חשש זה מוחשי מאד, לצערנו, לאור הסחבת השלטונית המתמשכת, שאפיינה את פועלן של הרשויות בתחום. ההודעה על פיזור הכנסת וההכרזה על בחירות מדאיגה לא פחות".

הרוגי תאונות בניין קטלניות באתרי הבנייה והתשתיות בשנת 2018 (נתונים: הקבוצה למאבק בתאונות בנין | גרפיקה: אידאה).

Leave a Reply

Name *
Email *
Website