עובד נפל ונפצע קשה באתר בנייה שקיבל צו סגירה עקב הפרות בטיחות

עובד בשנות ה-20 לחייו נפל מגובה כ-8 מטרים באתר בניה ברחוב הנופך בקריית גת, ונפצע באורח קשה. הוא פונה כשהוא מורדם ומונשם עם חבלת ראש לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם הובל לחדר הניתוח. במשרד העבודה טוענים כי האתר, בביצוע החברה הקבלנית תאופיק מחמוד חברה לפיתוח בע"מ, אמור היה להיות סגור כיוון שלפני שבועיים הוטל עליו צו בטיחות אשר טרם הוסר.

לפני כשבועיים הגיעו מפקחי משרד העבודה והרווחה לאתר ומצאו כי אין בו גידורים למשטחי עובדה, הפיגומים בו מסוכנים וכן שורה של ליקויי בטיחות נוספים המסכנים את חיי העובדים בו – והטילו עליו צו בטיחות האוסר ביצוע עבודות בו, למעט תיקון הליקויים. הפרת צו בטיחות מהווה עבירה פלילית. המשטרה שזומנה למקום, עיכבה את הקבלן לחקירה. הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, מוטי אלישע מסר: "שוב אנחנו עדים לרשלנות פושעת ותרבות הזלזול של הקבלנים שגובה חיי אדם לשווא. הנחיתי את מפקחי הבטיחות להגיע מיד לשטח, לחבור למשטרה ולטפל במקרה בכל האמצעים ולמצות את הדין עם האשמים. מנהל הבטיחות ימשיך לנקוט במדיניות אכיפה מחמירה וביד קשה כלפי קבלנים שלא יישמו את הוראות הבטיחות והחוק, יפקירו את פועלי הבניין ויגרמו לפציעתם או למותם".

פיגומים של חברת פרי באתר בניה בתל אביב, העומדים בדרישות התקן האירופי (צילום: עמר כהן)

באתר זה ארעה כבר תאונה לפני כחצי שנה, בה נפצע עובד באורח קשה. בשבוע שעבר, זומן מנהל העבודה באתר לשימוע במנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, לפני פסילתו כמנהל עבודה באתר בעקבות רשלנות בטיחותית לכאורה הנוגעת לתאונה הקודמת, והחקירה בנוגע לתאונה זו עודנה מתנהלת.

רשם הקבלנים נדרש לאלתר לשלול את רישיונו של הקבלן שהפר את צו הפסקת העבודה ואיפשר את העבודות במקום ובכך גרם לתאונה הקשה הבוקר. יחידת ‘פלס’ נדרשת לחקור את התאונה במהירות ואפקטיביות כך שמיצוי הדין יצא לאור בהקדם. התאונה בקרית גת היא עדות מצמררת לרמת ההפקרות בענף הבניין והשלכותיה של "מדיניות אפס ההרתעה" של רשויות המדינה. קבלנים מפירים ברגל גסה את צווי הפסקת העבודה באתרי הבניה, כי הם יודעים שאין מי שיפקח ויבדוק אם העבודות הופסקו באמת, הקבלנים יודעים גם שהם אינם נדרשים היום לתת דין וחשבון לא למינהל הבטיחות, לא למשטרת ישראל, לא לרשם הקבלנים ולא בבית המשפט. הקבלן הספציפי בתאונה מהבוקר צבר מאז נובמבר 2017, 12 צווי בטיחות ב-8 אתרי בנייה שונים בביצועו, בגין עבירות בטיחות חמורות, אך עד לא כה ננקטו נגדו כל הליכי משמעת אצל רשם הקבלנים.

אמש (שני) האריך בית המשפט השלום את מעצרם של  הקבלן ומנהלת המפעל בו ארעה התאונה שהביאה למותו של  וואסים אבו כף (22) שנהרג ביום ראשון בנפילה מגובה במפעל ‘תבניות כל בע"מ’ באשקלון. השופט אבישי כהן קבע כי אבו כף דרך על חלק פלסטיק בגג, שהקבלן ומנהלת המפעל ידעו כי הוא מועד להתמוטטות – וזאת מבלי שצוייד ברתמת בטיחות ומבלי שנבדקה כראוי הכשרתו לעבודה בגובה. התאונה ארעה בעת שעסק בהתקנת מערכת סולרית.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website