עיון בשיפולי הרשימות טומן בחובו געגוע לתקופות אחרות

חברי הכנסת בהווה ובעבר דב חנין ותמר גוז’נסקי ברשימת חד"ש-תע"ל לכנסת ה-21? בכירי העבודה לשעבר שלמה הלל ומשה שחל עדיין מופיעים ברשימה הנוכחית של המפלגה? לא, זו ממש לא בדיחה. בשיפולי הרשימות של חלק מהמפלגות, בעיקר הגדולות, ממש בתחתית שלהן, מתגלה אוצר בלום של שמות שכמעט נשכחו מהתודעה הציבורית בישראל.

אז נכון, מדובר בעניין סמלי בלבד, פורמלי, מעין אות כבוד לזקני השבט שהיו שם קודם. גם בחלומות הכי ורודים קשה לראות את הליכוד או את כחול לבן מקבלים מעל ל-100 מנדטים. אחרי הכל אנחנו מתנהלים בתוך מערכת דמוקרטית. עדיין. ובכל זאת, סקירה קצרה של השמות האלה המופיעים בשיפולי הרשימות גורמת למעט נוסטלגיה וגם קצת עניין.

ח"כ דב חנין (צילום: מרים אלטשר/פלאש90)

אז מי מופיעים שם בעצם בסיבוב הנוכחי? ובכן, במפלגת השלטון שלנו ניתן למצוא במקום ה-118 והאחרון את שר האוצר והמשפטים לשעבר משה נסים. מעט לפניו ניצב זלמן שובל, שכיהן כשגריר ישראל בוושינגטון.

מופיעים שם בתחתית גם יוסף אחימאיר, חבר הכנסת לשעבר ואחיו של העיתונאי יעקב; חברת הכנסת לשעבר נעמי בלומנטל שהורשעה בפלילים; ואולי מעניין יותר מהקודמים, חבר הכנסת לשעבר והפזמונאי עקיבא נוף שאחראי על להיטים כגון שישו את ירושלים, מים לדוד המלך ואיזבל.

ועדיין לא נוטשים את התרבות. את רשימת כחול לבן חותם המשורר רוני סומק, כפי שעשה בשתי מערכות הבחירות הקודמות ברשימת יש עתיד. למעשה, המשורר המוערך מופיע ברשימת המייסדים של המפלגה. מעניין מכך לגלות שבמקום ה-118 ניצבת שושי ענבר, שהיא לא פחות מאחותו הגדולה של היו"ר ומועמד הרשימה לתפקיד ראש הממשלה, בני גנץ. כשנשאלה באחרונה כיצד הגיעה לרשימה בראיון ל’הארץ’, ענתה: "אני לא יכולה לדבר, אני מקבלת בראש כשאני מתראיינת".

את סופה של רשימת העבודה מעטרים שורת חברי כנסת ושרים מהעבר, ובהם מיכה גולדמן, דני יתום, אופיר פז פינס, רענן כהן, עוזי ברעם והיו"ר לשעבר עמרם מצנע. אגב, במקום ה-113 ברשימה ניצב ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, שאם במקרה ייבחר לכנסת יידרש לעזוב את משרתו ברחוב אבן גבירול. הימור מושכל הוא שזה לא יקרה.

גם בשיפולי רשימת מרצ לכנסת הנוכחית מופיעים כמה שמות מוכרים מהעבר ובהם דדי צוקר, אבשלום (אבו) וילן, יאיר צבן, יוסי ביילין והיו"ר לשעבר חיים (ג’ומס) אורון שחותם את הרשימה. מעניין לראות שם בתחתית הרשימה גם את חברת הכנסת מהעבודה לשעבר, קולט אביטל; את רות דיין וכן את הצלם אלכס ליבק. אגב, מי שאינה מופיעה שם כלל היא היו"רית הקודמת, זהבה גלאון.

זהבה גלאון (צילום: בן קלמר פלאש90)

ברשימת חד"ש-תע"ל המצב דומה: כאמור, חברי הכנסת חנין וגוז’נסקי מופיעים לצד עמיתיהם עפו אגבאריה, עיסאם מח’ול, חנא סוייד ומוחמד נפאע, בין השאר. בסופה של רשימת רע"מ-בל"ד מופיעים חברי הכנסת (ממחר לשעבר) חנין זועבי וג’מאל זחאלקה.

אז כבר ציינו בהתחלה, לצבר השמות האלה אין באמת חשיבות אמתית. אף אחד מהם לא ייבחר לכנסת ה-21. מה ניתן ללמוד מזה בכל זאת? שלפחות בחלק מהמקרים, היינו עדיין שמחים לראות את חלקם מאכלסים את מושבי המליאה והוועדות במשכן, לעתים יותר מאשר אלה שנמצאים שם כעת. נוסטלגיה שכזו לעידן שבו הכנסת היתה מקום מעט, אבל באמת רק מעט יותר מכובד.

מליאת הכנסת ריקה.ארכיון. צילום: פלאש 90.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website