עקב חשש להדבקה: בחורי הישיבות יחזרו לבתיהם לחופשת סוכות רק לאחר בדיקת קורונה

אלפי בחורי ישיבות יחזרו השבוע לבתיהם לאחר לימודים של ארבעים ימים רצופים, חזרה המעוררת חשש בחברה החרדית לגל הידבקות בקורונה. לפי ‘הסדר הקפסולות’ בו משתתפות ישיבות חרדיות רבות, התלמידים הגיעו לישיבות עם תחילת שנת הלימודים ב-23 באוגוסט (סמוך לא’ באלול בו נפתחת שנת הלימודים במרבית החינוך החרדי) למשך ארבעים ימים רצופים עד צאת יום הכיפורים, ואז יחזרו לבתיהם לחופשת סוכות.

רוני נומה, ראש הדסק החרדי במטה ‘מגן ישראל’, אמרו אתמול (ראשון) כי בהתאם לסיכום מול הישיבות שבהסדר הקפסולות בוצעו בדיקות לכלל התלמידים, ומי שנמצאו חולים או חייבי בידוד לא ישובו לבתיהם לאחר יום כיפור, אלא ישהו בישיבות שהוגדרו כמלוניות קורונה או ״ישיבות המשך״. וכי רק הבחורים שנמצאו שליליים ישוחררו לבתיהם.

נומה התייחס גם לישיבות שאינן פועלות במסגרת הסדר הקפסולות, ואמר כי בישיבות אלה "אנו מתכוונים לבצע בדיקות במהלך הימים שלישי ורביעי, ועד לקבלת התוצאות אין לשחרר את הבחורים לבתיהם".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

סמוך לכניסת יום הכיפורים קראו שני הרבנים הבכירים בציבור החרדי ליטאי, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אלדשטיין, לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות ולערוך את תפילות יום הכיפורים בשטחים פתוחים. אדלשטיין הוא ראש ישיבת פוניבז’ בבני ברק, נשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה ונשיא ועד הישיבות. קנייבסקי, אחד מהמנהיגים הרוחניים המרכזיים בציבור הליטאי, קרא לפני מספר שבועות לציבורו שלא לציית להישמע להנחיות הסגר בערים האדומות ולהשאיר את בתי הספר פתוחים. פרויקטור הקורונה רוני גמזו ביקר את דבריו, מה שהעמיק את הביקורת עליו בציבור החרדי. לבסוף ביקר גמזו אצל קנייבסקי ואף התנצל אם היה מי שנפגע מדבריו.

בקריאת הרבנים, שהופצה על ידי משרד הבריאות בין היתר באמצעות כריזה מכלי רכב ביישובים חרדיים, הם אמרו כי יש להישמע להוראות הרופאים: ״והיכול להתפלל במנין המתקיים באויר הפתוח ראוי לעשות כן תוך שמירת המרחק הנדרש ועטיית מסכה. יש להקפיד לקיים את המנין במקום מוצל ומאוורר למנוע חלילה סכנת התייבשות בצום״.

״על כן, חובה גדולה להזהר על-פי כללי הזהירות שקבעו, אף שקשה לקיים את כל הכללים, הרי זה נסיון מן השמים, ויש חיוב גדול לעמוד בנסיון זה כי בנפשנו הוא. ובזכות השמירה נזכה לגמר חתימה טובה וימלא ה׳ משאלות ליבנו לטובה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website