פגיעה בהסכם הקיבוצי: כ-800 לבורנטים במעבדות בבתי ספר הכריזו על סכסוך עבודה

יו"ר הסתדרות ההנדסאים והטכנאים דני הורנשטיין, הכריז אתמול (חמישי) על סכסוך עבודה שיחול על כ-800 טכנאים (לבורנטים) על רקע התרחבות ההעסקה הקבלנית של טכנאי וטכנאיות מעבדה ללימודי מדעים במערכת החינוך ברחבי הארץ. הודעה על כך נשלחה למעבידים הרלוונטיים, בהם מרכז השלטון המקומי, משרד החינוך, עיריית תל אביב-יפו, עיריית ירושלים, עיריית חיפה, מרכז המועצות האזוריות והנהלות רשתות החינוך.

העילה המרכזית לסכסוך: פגיעה בעבודה המאורגנת, תוך העסקת לבורנטים שלא במסגרת ההסכמים הקיבוציים, אלא באמצעות מיקור חוץ, וקליטתם באמצעות חברות כוח אדם חיצוניות. מהלך זה מהווה, הלכה למעשה, תחילתה של הפרטת מערך הלבורנטים המועסקים ברשויות המקומיות, ויש לו השלכות משמעותיות מבחינת מעמד העובדים, תנאי עבודתם, זכויותיהם, שכרם וביטחונם התעסוקתי.

סכסוך העבודה חל על כ-800 טכנאים. ההודעה על הסכסוך תאפשר להסתדרות לנקוט בצעדים ארגוניים עד כדי השבתה של כל המעבדות ללימוד מדעים במערכת החינוך, בתום ימי הצינון, החל מסוף חודש מרץ.

בפנייה שהעבירה ההסתדרות למעסיקים השונים, נכתב כי התנהלות זו של העסקת עובדים במיקור חוץ, "מייצרת פערים במעמד ובתנאים בין העובדים השונים, הקיימים לעומת החדשים, ומכרסמת בעבודה המאורגנת ובכוחם הארגוני של העובדים". ההסתדרות דורשת להפסיק לאלתר את קליטת הלבורנטים באמצעות החברות החיצוניות. למרות ניסיונות קודמים של ההסתדרות לפעול מול המעסיקים כדי למנוע את ההעסקה הפוגענית, לא היו תוצאות. לכן, כאמור, הוכרז סכסוך ונשקלים צעדי המשך.

יו"ר הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, דני הורנשטיין, אמר: "הסתדרות ההנדסאים דורשת לאלתר ממשרד האוצר, משרד החינוך, השלטון המקומי ורשתות החינוך, העסקה ישירה של לבורנטים בשכר ראוי ובתנאי עבודה הולמים, כפי שנקבעו בהסכמים קיבוציים ייחודיים שנחתמו רק לאחרונה".

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי הוא לומד את הנושא וכרגע ידוע לו רק על רשות אחת שמעסיקה לבורנטים דרך חברת ‘גוונים’, מתוך כ-257 רשויות מקומיות.

ממשרד החינוך וממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website