פורים בפתח ורופאי השיניים אינם במתח בכלל

נדמה שכמות הממתקים, עוגות, שוקולדים ומה לא, שצורכים בחמישה שבועות בין י”ד באדר לכ"ב בניסן (פורים, פסח ומימונה) הם ללא גבולות. כאילו שכללי תזונה נכונה אינם תקפים בעונה הזאת. פוס למשחק ואחרי המבול, ושוב נדבקים לאשליה שאחרי החגים "ניקח את עצמינו בידיים" ונחזור למוטב.

כולם מדברים על כך שאכילה מופרזת של סוכר מביאה להשמנה, סכרת ואפילו סרטן. מרוב מחלות שכחנו את חשיבות בריאות השן. מאז שהפסקתי לאכול סוכרים, קמחים ועמילנים, אין לי חורים בשיניים. זאת תוצאה ישירה של השינוי שעשיתי בתזונה. לפני עשרים שנה, הפסקתי לאכול סוכר ומאז השיניים בריאות. רופא השיניים צוחק איתי שאם כולם היו אוכלים כמוני הוא היה צריך להכריז על פשיטת רגל. הוא גם אומר, במבט עצוב, שבמצב הנוכחי, ובמיוחד לפי מצב השיניים של הילדים היום, אין לו מה לדאוג לפרנסתו.

פורים זה חג של משלוח מנות. מוציאים המון כסף על ממתקים ועוגות "שוות", שולחים ומקבלים. זה רע. יותר מזה, מה אנחנו עושים אם קיבלנו יותר מדי "מנות" ורוצים להפטר מהן? מביאים אותן לעבודה, לילדים, לחיילים ולנכדים. תגידו אתם, האם זה באמת הגיוני להביא מאכלים שאיננו רוצים בבית מטעמי בריאות, לילדים וחיילים? זה לא בריא באותה מידה לאותם ילדים אהובים וחיילים מוערכים. הם אוכלים בשמחה כי זה טעים והם לא חושבים על ההשלכות. אנחנו, המבוגרים האחראיים, אמורים לדעת יותר טוב. זה משמין, פוגע בבריאות הכבד, גורם לשורה שלמה של מחלות ובטווח הקצר גורם לריקבון השיניים.

אפשר לחגוג אחרת. במקום להוציא את הכסף על מאכלים מזיקים, קנו כלי יפה, כמה גבינות טובות, תה וקפה משובחים, סלט מושקע או פשטידה טובה. לא כתוב בשום מקום שחייבים משהו מתוק. אנשים יעריכו את זה. ומה עם הילדים? הגיע הזמן להרגיל אותם לפחות, להעביר להם מסר במעשים ולא רק במילים – ממתקים זה לא בריא ולכן אוכלים מעט, אם בכלל, גם בפורים.

עוד "טיפי מציפי"

באהבה, ציפי

**

ציפי ליבנה, אחות מוסמכת, מטפלת בהתמכרות לסוכר, עורכת סדנאות קבוצתיות ותכנית ליווי אישי וגם זוגי לגמילה מסוכר.

מייסדת "ציפי ליבנה – משקל בריא וראש חופשי". כנסו לאתר 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website