פיצוץ עז הלילה (ג’) מכיוון אסדת לווייתן | נובל אנרג’י: אין אירוע חריג

תושבים בחוף הכרמל מספרים כי התעוררו לקול פיצוץ שהגיע מאסדת הטיפול של מאגר לוויתן, הנמצאת כ-10 ק"מ מול חוף דור, סמוך לשעה 3:25 הלילה (שלישי). בתמונות שצילמו נראה הלפיד של האסדה בוער בעוז. משרד האנרגיה עדכן כי "בלילה אירעה נפילת חשמל באסדת לוויתן ותקלה שחייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה באמצעות שריפתו. יש להדגיש כי לא היה כל פיצוץ באסדה. הלפיד שורף את הגז הטבעי על מנת שלא ייפלט לאוויר. המשרד יתחקר את האירוע מול נובל אנרגי ויעדכן את הציבור בתוצאות. הגז הטבעי הפסיק למספר שעות מ- 3:25 וההזרמה התחדשה בשעה 7:45 בבוקר".

בשונה מפליטה חופשית של גזים לאוויר, גז שנשרף פולט בעיקר פחמן דו-חמצני ומים ויעילות השריפה בלפיד אמורה להיות קרובה ל-100%, כך שפליטת מזהמים אמורה להימנע בשיעור גבוה.

דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

~~~ בזמן שישנתם – רעש של פיצוץ אדיר מאסדת לוויתן ~~~מעט לפני השעה 4:00 לפנות בוקר היום, שלישי 11.2.2020, התעוררו תושבי…

פורסם על ידי ‏שומרי הבית‏ ב- יום שני, 10 בפברואר 2020

משותפות לוויתן נמסר כי "בהמשך להליך ההרצה של אסדת לוויתן ארעה במהלך הלילה הפסקת חשמל שחייבה, בהתאם לנוהל ולצורך שמירה על הסביבה, את העברת הגז הטבעי ללפיד שנועד לכך. לא ארע כל פיצוץ או אירוע חריג אחר. לאחר שנבדקה תקינות כל המערכות חודשה הפקת הגז".

הלפיד הוא חלק חשוב במערכת הפחתת הפליטות המורכבת שעל אסדת לוויתן. לפי הפירוט באתר, הלפיד "נכנס לפעולה רק במקרים בהם יש צורך בביצוע תחזוקה שוטפת על האסדה או בעת שנדרשת הפסקה בתפעול מערכות ויש לרוקן אותו מהגז. הגז שמפונה מהמתקנים מופנה אל הלפיד ונשרף באופן מבוקר. תהליך זה מונע את מרבית הפליטות שאחרת מגיעות לאוויר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "חברת נובל אנרג’י הודיעה למשרד על הפסקת פעילות האסדה בשל תקלה שהתרחשה הלילה". המשרד מבהיר כי לא נרשמו ריכוזים חריגים בתחנות הניטור מסביב לאסדת לוויתן. "הנושא נמצא בבדיקה והמשרד יעדכן את הציבור בתוצאותיה, ויעדכן ככל שיהיו נתונים המצביעים על חריגות בתחנות הניטור", המשך ההודעה.

הנחת יסודות אסדת לווייתן מול חוף דור. 31 בינואר 2019 (צילום: מרק ישראל סלם)

ראש מועצת חוף הכרמל ויו"ר האיגוד אסיף איזק מסר: "מדובר בארוע חמור שצריך ללמוד אותו. בקשתי ממנכל משרד האנרגיה שיתקיים תחקיר מיידי. נלמד את התחקיר ונתייחס בהתאם".

מחברת נובל אנרג’י נמסר: "בהמשך להליך ההרצה של אסדת לוויתן אירעה במהלך הלילה הפסקת חשמל שחייבה בהתאם לנוהל את העברת הגז הטבעי ללפיד שנועד לכך. לא אירע כל פיצוץ או אירוע חריג אחר. לאחר שנבדקה תקינות כל המערכות, חודשה הפקת הגז".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website