צוות הברומטר: בגלל העומס, צוותים שלא מוכשרים בטיפול נמרץ מטפלים בחולים במצבים קריטיים

"נתוני התמותה הגבוהים ועומס החולים הקשים וקריטיים בבתי החולים עדיין מדאיגים מאוד, למרות התייצבות נתוני התחלואה", כך דיווח צוות הברומטר של תכנית ‘מגן ישראל’ בדו"ח שפורסם אתמול (שני).

הצוות, שמורכב מאנשי שטח בבתי חולים וברפואה הקהילתית, הצביע על תופעה מדאיגה שיצר העומס המתגבר על מערכת הבריאות: חולי קורונה במצבים קריטיים מטופלים על ידי צוותים שאינם מוכשרים בטיפול נמרץ.

על פי הדו"ח, במצב שגרה מופקדת בכל משמרת אחות טיפול נמרץ על כל שני חולים מונשמים, ואחות על כל חולה המחובר למכשיר לב-ריאה. צוות הברומטר מצא כי ברוב בתי החולים אין מספיק אחיות עם הכישורים הנדרשים. המומחים העירו שמצב זה עלול לגרום לטיפול לא מיטבי בחולים, סימן מובהק של פגיעה באיכות הטיפול בשל עומסים כבדים ונמשכים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד תיאר הדו"ח עומסים הנגרמים, בין היתר, מכך שמטופלים רבים נאלצים להישאר במחלקות הקורונה בגלל מחסור במיטות אשפוז גריאטריות. סיבות נוספות עליהן הצביע: אנשי צוות רבים בבידוד, שחיקת הצוותים הגורמת לפרישה ממחלקות הקורונה, וקושי בהעברת חולים קשים מבתי חולים עמוסים אל בתי חולים גדולים ועמוסים פחות.

ברפואה הקהילתית, המליץ הצוות לאפשר לרופאים להפעיל שיקול דעת על אופן המעקב שדורשים חולי הקורונה הקלים, שחווים תסמינים  כמו כאבי גרון ופגיעה בחוש הריח והטעם. הצוות העיר כי המעקב היומי אחרי חולים אלה שוחק את רופאי ואחיות הקהילה, ופוגע ביכולת שלהם לתת מענה לצרכים של מטופלים שאינם חולי קורונה.

לקראת היציאה מהסגר, הצוות קרא לצאת במבצע הסברה על חשיבות העמידה באמצעי מיגון מנגיף הקורונה, במיוחד בהסברה המותאמת חברתית לחברות החרדית והערבית. לטענת הצוות, ההסברה הקיימת "אינה ממוקדת ואינה מספקת".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website