צוות ‘הברומטר’: בתי חולים לקראת “מיצוי משאבי הטיפול הנמרץ”

מערכת הבריאות נמצאת לקראת "מיצוי של משאבי הטיפול הנמרץ בבתי חולים רבים", כך על פי דו"ח צוות ‘הברומטר’ שמייעץ לפרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו, שפורסם היום (ראשון). על פי הדו"ח, בשל המחסור בכוח אדם, חלק מהחולים הנזקקים לטיפול נמרץ מטופלים במחלקות פנימית קורונה על ידי רופאים פנימיים, בעוד צוותי הטיפול הנמרץ משמשים כיועצים. עוד ציין הדו"ח כי כ-15%-10% מהמטופלים המאושפזים ברוב בתי החולים יכולים להשתחרר לטיפול קהילתי או למוסדות אחרים כדי להקל על בתי החולים.

לפי הדו"ח, נרשמה התייצבות בעומסים בצפון, לצד עלייה חדה בעומסים בשאר רחבי  הארץ. הצוות המליץ על גיוס מידי של כוח עזר לצוות הרפואי ועל שיפור מנגנון ויסות חולי הקורונה מבתי חולים עמוסים לבתי חולים גדולים יותר ועמוסים פחות. "ויסות החולים הראשוני והשניוני הוא מרכיב קריטי ביכולת המערכת לשמור אורך נשימה וחסינות לאורך זמן" קבע הצוות, "הטיפול בנושא זה כשל. זהו כשל מתמשך המחייב התערבות מידית".

עלייה במספר אנשי הצוותים הרפואיים שנכנסים לבידוד מגבירה את העומסים על שאר הצוותים, צוין בדו"ח. גורם נוסף המוסיף לעומס הוא מחסור במיטות אשפוז במוסדות גריאטריים אליהם אפשר להפנות מטופלים מבתי החולים הכלליים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

העומסים על המוסדות הרפואיים, ציין הצוות, הביא לכך שהטיפול בחולי הקורונה מתבצע כבר על על חשבון שירותים אחרים. בין היתר צוינו בדו"ח ירידה במספר המיטות הפנויות במחלקות הפנימיות ובטיפול הנמרץ וביטול או צמצום של שירותים אמבולטוריים (טיפולים שאינם כוללים אשפוז) וניתוחים.

הצוות זיהה כי מערך הרפואה הקהילתית, העוקב אחרי מצבם של כלל הנדבקים המאומתים, נמצא תחת "עומס כבד".  כדי להקל מצב זה, הדו"ח המליץ להפחית את היקף המעקב הנדרש על חולי קורונה קלים, שלא בקבוצת סיכון. על פי נתוני הדו"ח, הסיכוי של חולים שלא בקבוצת סיכון להגיע למצב של אשפוז עומד על 0.6% בלבד, לעומת 15% עבור חולים בקבוצת סיכון.  לפי הצוות, "יש הכרח למקד את הכוחות המקצועיים באוכלוסייה בסיכון, שהיא זו אשר זקוקה לה ביותר".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website