“צו השעה עכשיו היא תכנית לאומית להשקעה בבריאות הציבור”

העדר השקעה בכוח אדם בתחום בריאות הציבור, ובלבול סביב חלוקת האחריות בין משרדי הבריאות והביטחון יקשו על מדינת ישראל להתמודד עם מגפה עתידית, כך עלה בדיון שקיימה היום (שני) הוועדה לענייני ביקורת המדינה. 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ’ איתמר גרוטו אמר כי הזרמת התקציב לתחום בריאות הציבור בחודשים האחרונים סייעה להתמודד עם הקורונה, אך לא תספיק כדי להעירך כראוי לאירוע מגפה עתידי. הוא הוסיף כי העובדים החדשים שנקלטו במסגרת תקני החירום הזמניים למעבדות וללשכות בריאות הציבור, חסרים את הניסיון הדרוש לבצע את עבודתם באופן מלא. 

פרופ’ חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, הצביע גם הוא על מערך בריאות הציבור ככלי חיוני לטיפול במגפות, וכזה שזקוק לחיזוק ארוך טווח. "ללשכות הבריאות אין את הנתונים האפידמולוגיים הבסיסים של המטופלים כדי לקבל החלטות," טען.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לוין ציין כי בעקבות התפרצות נגיף הסארס ב-2003, החליטו מדינות כמו קוריאה הדרומית החליטו להרחיב באופן משמעותי את לשכות בריאות הציבור שלהם כדי להיערך לאירועים עתידיים. לדבריו, השקעה זו עזרה להן להתמודד עם הקורונה בצורה טובה יותר ממדינות אחרות, ועם פגיעה קלה ביותר בכלכלה. "צו השעה עכשיו היא תכנית לאומית להשקעה בבריאות הציבור", אמר לוין.

על פי ליאורה שמעוני, סמנכ"לית משרד מבקר המדינה, החלטה שקיבלה הממשלה ב-2005 קבעה כי באירוע של מגפה, משרד הביטחון ופיקוד העורף יהיו אחראים על הניהול האזרחי של האירוע, ומשרד הבריאות יהיה אחראי על ההיבטים מקצועיים. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ עופר שלח (יש עתיד), למרות ההחלטה, היבטים משמעותיים בניהול משבר הקורונה "נפלו בין הכיסאות", ולא טופלו על ידי אף אחד מהמשרדים.

שלח: "אף אחד לא יכל לחזות את הקורונה, אבל נקבעו דרכי עבודה לטיפול במגפות. לא ייתכן שיש נוהל מסודר לניהול אירוע וברגע האמת הוא ייזרק הצידה". 

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website