“צריך לתמרץ את הביקושים וזה יכול להתרחש רק דרך הרחבה תקציבית”

"אני לא יודע כמה כסף ממשלות צריכות להשקיע כדי להתמודד עם המשבר, אבל מדובר בסכום גבוה בהרבה ממה שאנחנו רואים כרגע" אמר לפני מספר ימים סטנלי פישר בראיון לבלומברג כשנשאל על היקף הסיוע הנדרש להתמודדות עם מגפת הקורונה.

ציטוט כזה ממי שמייצג בעיני רבים את לב הממסד המוניטרי העולמי היה מכה גלים לפני כמה חודשים. העובדה שזה לא קרה מעיד על השינוי שעוברת השיח הכלכלי בעולם.

הקורבן הראשון של פישר היה יחס החוב תוצר. "מסיבות שאני לא מבין אנשים מתעקשים להמשיך להסתכל על יחס החוב תוצר. זה לא הדבר הנכון להסתכל עליו. מה שצריך לבדוק הוא את הריבית, והריבית נמוכה בהרבה מאשר הריבית ב-2008" הוא אמר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לטענתו, הרחבה תקציבית משמעותית נדרשת כדי להוציא את המשק העולמי ממיתון הקורונה, אבל גם כדי לטפל בבעיות כמו אי שוויון ורמות שכר נמוכות שמאפיינות את כלכלות המדינות העשירות מזה מספר עשורים. פישר הציג גם יחס חיובי יחסית לעבודה המאורגנת, וטען שחיזוק איגודי העובדים צפוי להביא לעלייה בשכר.

עם זאת, לשאלת השכר ענה פישר את מה שרבים ממנהיגי הבנקים המרכזיים אומרים מזה שנים- עליות השכר לא יוכלו להתרחש בלי המרצת המשק על ידי הרחבה תקציבית. "כדי להביא לעליות שכר יהיה צריך לתמרץ את הביקושים, וכשהריביות נמוכות כל כך זה יכול להתרחש רק דרך הרחבה תקציבית"

פישר גם התייחס לנושא האינפלציה שעלה לכותרות מאז הודעת הבנק הפדרלי לפני מספר שבועות שבכוונתו לשנות את אופן המדידה כך שיאשר לאינפלציה לעלות לעיתים מעבר ליעד. בתגובה לשאלה ‘האם הבנק הפדרלי צריך להכליל יעד אבטלה ברשימת המטרות שמכתיבות את החלטותיו?’ ענה פישר שגם כאן נדרשת התערבות פעילה של הממשלה להמשיך ולשמור על הוצאה תקציבית גבוהה כדי להביא להתאוששות וחזרה לרמות אבטלה נמוכות, ודחה את האפשרות שהורדת רמות האבטלה תושג דרך המדיניות המוניטרית בלבד.

"מה שאנחנו צריכים לעשות הוא להשתמש גם במדיניות פיסקלית. זה למשל אומר לא לפגוע בדמי האבטלה למי שנפגע מהקורונה. אין שום סיכוי שרמות אי השוויון ירדו אם הממשלה תקצץ בהוצאה התקציבית" אמר פישר, כשהוא חוזר שוב ושוב ומסמן את הכיוון – הרחבה תקציבית.

ביחס לאפשרות של העלאת מיסים פישר הציג עמדה חד משמעית, שאין סיבה לפעול לצמצום הגירעון בשלב מוקדם, אלא אם מדובר בהעלאות מיסים על העשירים ביותר בלבד. לטענתו, אם ממשלות רוצות לממן את הוצאות המשבר כדרך העלאות מיסים, יש חשיבות מכרעת בכך שהמיסים החדשים לא יפגעו בצריכה ובביקושים, ולא יוטלו על עובדים.

פישר גם רמז לכך שהוא היה מעדיף לראות העלאת מס על רווחי הון כך שרמת המיסוי לא תהיה נמוכה ממס הכנסה. "באופן מדהים, העשירים ביותר תמיד נדרשים לשלם פחות מיסים" הוא אמר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website