צרפת: הממשלה מפצה מעסיקים כדי למנוע פיטורים ומענק חודשי לעצמאיים

הזעזוע של משבר הקורונה הוא עמוק כל כך, שנראה שהוא מצליח להפוך אפילו את חסידי השוק החופשי הגדולים ביותר לתומכים נלהבים של המגזר הציבורי. עמנואל מקרון, נשיא צרפת, שנכנס בשנת 2017 לתפקידו במטרה "להפוך את צרפת למדינה שחושבת וזזה כמו סטראט אפ", וקידם עד כה שורה ארוכה של מהלכים לביטול הגנות על זכויות העובדים במדינה, עשה פניית פרסה בעקבות משבר הקורונה.

השורה התחתונה: חבילת סיוע של 45 מיליארד יורו (כ-48 מיליארד דולר), ששווים כ-1.7% מהתמ"ג הצרפתי.

תנאי הפתיחה: צרפת היא מדינה גדולה, הכלכלה השלישית בגודלה באירופה. חיים בה כ-67 מיליון בני אדם, והתמ"ג שלה שווה לכ-2.7 טריליון דולר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

דבר ההנהגה: הנשיא מקרון התחייב לעשות את מה שנדרש כדי ש"אף צרפתי לא ישאר מאחור", ואמר "מדינת הרווחה שלנו היא נכס כשהגורל מכה", בהתבטאות שיש הרואים בה היפוך מוחלט למדיניותו עד כה. ברונו לה מייר, שר האוצר הצרפתי אמר שבממשלה יש "התגייסות מוחלטת לטובת העסקים והעובדים", ושרת העבודה מוריאל פניקו אמר כי "המטרה היא אפס פיטורים".

לטובת השכירים והמובטלים: המטרה של ממשלת צרפת היא להוריד למינימום האפשרי את הפיטורים, כדי לזרז עד כמה שניתן את ההתאוששות לאחר המשבר. לשם כך הורתה הממשלה לעסקים להימנע בכל מחיר מפיטורים, והודיע כי תיקח על עצמה חלק גדול מנטל שכר העובדים שנמצאים בבית.

לצורך כך, הממשלה מאפשרת לעסקים לקצץ בשכר העובדים, אבל מתחייבת לפצות את אותם העובדים ב-84% משכרם. כך, אותם עובדים נשארים מועסקים במקום העבודה שלהם, והמדינה משלימה את השכר שקוצץ להם.

הממשלה גם ביטלה מספר רפורמות שהיו אמורות להיכנס לתוקף בשבועות הקרובים. ביניהם קיצוץ בפנסיות הממשלתיות, ורפורמה שמטרתה להקשות את התנאים לקבלת דמי אבטלה. הממשלה ביטלה באופן זמני את החובה להוכיח חיפוש עבודה כדי לקבל דמי אבטלה, וביטלה את מגבלת הזמן לזכאות לקצבה.

לטובת העסקים: כדי לסייע לעצמאים, הממשלה הודיעה כי תחלק מענק חודשי בשווי 1,500 יורו לכל מי שהמחזור השנתי שלו עומד על פחות ממיליון יורו. עסקים זוכים לסבסודים מקיפים של שכר העובדים, ולפטורים ממס עד להודעה חדשה.

צעדים תזרימיים: בנוסף לצעדים אלו, הממשלה תציע ערבויות על הלוואות בהיקף של 300 מיליארד יורו, וראש הממשלה אדוארד פיליפ אפילו העלה את האפשרות של הלאמה זמנית של חברות כדי להשאיר אותם עם הראש מעל המים.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website