קבוצת בנות נתניה: “עיריית נתניה מפלה אותנו תקציבית על רקע מגדרי”

בית המשפט המחוזי בלוד ידון מחר (חמישי) בעתירה מנהלית של קבוצת הכדורגל בנות נתניה, נגד עיריית נתניה וראש העיר מרים פיירברג, בטענה לאפליה מגדרית בחלוקת תקציבי הספורט העירוני. על-פי העותרות, קבוצת הגברים של מכבי נתניה מקבלת תקציב גדול פי 18 מתקציב הנשים, למרות ששתי הקבוצות משחקות בליגות העל בכדורגל. "מכבי נתניה מקבלת 95% מהתקציב ואילו בנות נתניה מקבלת רק 5%" אומרת ל’דבר’ שלי ישראל, מנהלת קבוצת בנות נתניה.

בעתירה שהוגשה ע"י עורכי הדין אורי כהנא וחן שופן, טוענת בנות נתניה שהעירייה העבירה בתקציב 2019 סך של 3.64 מיליון ש"ח לקבוצת הגברים, ורק 196 אלף ש"ח לקבוצת הנשים. המועדון טוען לשינוי מתמיד של הקריטריונים העירוניים באופן כזה שמאפשר לקבוצת הגברים לקבל את רב תקציב הספורט הקבוצתי הייצוגי בעיר. העתירה מציינת הסכם אותו חתמה העירייה עם קבוצת מכבי נתניה לגברים, במסגרתו התחייבה להעביר לקבוצת הגברים סך של 3 מיליון ש"ח מדי שנה.

קבוצת בנות נתניה הוקמה בשנת 2013 ע"י שחקניות העבר בנבחרת ישראל, שלי ישראל ושרית שנער (שכיום לא חלק מהמועדון). בארבעת העונות האחרונות משחקת הקבוצה בליגת העל לנשים. למרות זאת, הקבוצה "זוכה" לתקציבים נמוכים, שעות אימון בשעות מאוחרות ואי קבלת מגרש אימונים מתאים לקבוצת נערות.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"התקציבים לא צריכים להיות מבוססים על פי רייטינג"

יו"ר הקבוצה שלי ישראל עוקבת מקרוב אחרי חלוקת התקציבים של העירייה, ולתדהמתה גילתה את הפערים האדירים בין התקציב שמקבלת קבוצת הגברים ובין תקציב קבוצת הנשים. לטענתה, אחת הסיבות המרכזיות לחלוקה האי-שוויונית היא הפופולריות הרבה יותר לה זוכה קבוצת הגברים מכבי נתניה. "התקציבים לא צריכים להיות מבוססים על פי רייטינג" אומרת ישראל. "כאשר קהל מגיע לראות את מכבי נתניה הוא קונה כרטיס, לי אין את זה. כאשר משחקי מכבי נתניה משודרים, יש הסכמי שיווק וטלוויזיה. אנחנו לא מקבלות ועל זה אין תלונות. הבעיה היא כאשר הכסף שמגיע מהעירייה אמור לפתח גם בצורה שוויונית את הספורט".

שלי ישראל מנהלת קבוצת בנות נתניה: "הם לא נותנים לנו את ההזדמנות להצליח" (צילום: זמר שמש)

הטענה המרכזית של בנות נתניה היא התאמת הקריטריונים בתקציב הקבוצות הייצוגיות של העירייה, לכך שניתן יהיה להמשיך לחלק את רובו לקבוצת הגברים. התקציב הזה מתחלק בין מכבי נתניה כדורגל גברים, בנות נתניה כדורגל נשים ואליצור נתניה כדורסל. לצד תבחינים מקובלים בענף מופיע בו סעיף 7 השנוי במחלוקת, לפיו קבוצה בענף עם ליגה אחת או שתי ליגות צריכה לקבל רק 20% מהתקציב המגיע לה לפי התבחינים, וקבוצה בענף עם שלוש ליגות תזכה ב-100% אחוז מהתקציב. מכיוון שבענף כדורגל הנשים פעלו בשנים האחרונות שתי ליגות בלבד, קיבלה קבוצת הנשים 20% בלבד מהתקציב המגיע לה, ו-80% הנותרים מועברים ישירות לקבוצת הגברים.

כהוכחה לטענתן מצביעות בנות נתניה על כך שבשנת 2019 בג"צ חייב את משרד התרבות והספורט להכיר בליגת כדורגל נשים שלישית בישראל – מה שהופך את הקבוצה לזכאית למלוא התקציב שלה. בתגובה לכך תיקנה העירייה את התבחינים בטענה ל’טעות סופר’, כך שבדיעבד גם קבוצה שנמצאת בענף עם שלוש ליגות תמשיך לקבל רק 20% מהתקציב שמגיע לה, ושאר הסכום יעבור אוטומטית לקבוצת כדורגל גברים.

אצטדיון הכדורגל בנתניה (צילום: Amos Meron/ ויקימדיה)

בבנות נתניה הופתעו מהשינוי בתבחינים שנקבעו בשנת 2015, ומטענת העירייה על ‘טעות’ שהתגלתה בסמוך להכרעת בג"ץ שהפכה את הקבוצה לזכאית למלוא תקציבה. "שינוי הקריטריונים ישאיר יותר כסף אצל מי שיש כבר יותר כסף, מתוך שלושת קבוצות הייצוג. למכבי נתניה יש הכי הרבה כסף, אז הם גם יקבלו יותר כסף" אומרת ישראל.

"מפחיד לשלוח ילדות לאימון לבד בחושך"

אפליית קבוצת הנשים בנתניה לא מתקיימת רק על מגרש הפוליטיקה והכסף, אלא ממשיכה לחלחל עד לילדות בנות ה-8 שרק רוצות לשחק כדורגל ולא מקבלות את התנאים הבסיסים. ב-2017 קרן המתקנים שיפצה את המגרשים של טוברוק כחלק משיפוץ מגרשי הכדורגל של קבוצות ליגה 1 ו-2. העיר נתניה הגישה את הבקשה על המגרש בטוברוק על שם בנות נתניה. בקבוצה היו מלאי תקווה שבעקבות השיפוץ שעבר המגרש, העירייה תקבל את בקשתם לחלוק בצורה שוויונית יותר את המגרש ולאפשר להן להתאמן בשעות מוקדמות יותר ובמגרש המרכזי. אך בסיום השיפוץ. כל בקשות הקבוצה נדחו שוב.

האפליה העירונית ממשיכה במגרש הכדורגל העירוני בטובורק. העירייה לא מאפשרת לקבוצת הילדות להתאמן במגרש עד שכל קבוצות הילדים והנערים של בית"ר טובורק יסיימו להתאמן, בכך נוצר מצב אבסורדי שאימון של ילדות בנות 8 מתחיל בשעה 19 בערב, שעה שמונעת מהורים רבים לשלוח את הילדות לאימונים. "אנחנו מקבלות את המגרש בשעתיים האחרונות של הפעילות. ב-22:30 המגרש נסגר" אומרת ישראל. אנחנו (הקבוצה הבוגרת) מתאמנות מ-20:30 וכל פעם אני מבקשות להתאמן יותר מוקדם. אני לא מקבלת את האישור. עכשיו אחרי הקורונה נתנו לי סוף סוף להתאמן איתן ב-18:00. במהלך העונה הן צריכות להגיע לאימון ולחזור מהאימון כאשר יש חושך. מפחיד לשלוח ילדות כך לבד. יש לי הרבה בנות שאני רוצה להביא, אני אומרת להן ‘תגיעו לטובורק בשעה 19:00 יש לנו אימון’. והיא עונה לי ‘אבא לא מרשה’".

"לא נותנים לנו את ההזדמנות להצליח"

לטעת ישראל, גם קבוצת הנערות של המועדון סובלת מאפליה על בסיס מגדרי. הקבוצה שמשחקת בליגה 11 על 11 נאלצות להתאמן במגרש קטן צדדי שמיועד למשחקים של 5 על 5 ולא יכולות להתאמן כראוי למשחקי הליגה, כאשר במקביל מתאמנים במגרש הסטנדרטי קבוצת ילדים על חצי המגרש שמשחקים בליגה של 8 על 8. "הם (העירייה) טוענים שבגלל שטובורק יש יותר ילדים הם צריכים להתחיל יותר מקום. המגרש שאני מתאמנת איתן בו הוא פחות מרבע מגרש. אתה לא נותן לילדה שרוצה להגיע לרמות הגבוהות את הכלים להצליח ולילד מקבל מגיל קטן את כל הכלים להצליח. הן שואלות אותי ‘למה אנחנו מתאמנות פה והבנים שם?’ ואין לי תשובה לתת להן".

קבוצת בנות נתניה במשחק מול אס"א ת"א במסגרת ליגת העל לנשים (צילום: מושיק אושרי, אס"א ת"א)

כאשר ברחבי העולם מבינים את חשיבות פיתוח כדורגל הנשים כענף ספורט מרכזי בחברה, קבוצות הנשים בישראל נלחמות לקבל את התנאים הבסיסיים להצליח ולהפסיק את הפגיעה המפלה שלא מאפשרת לענף להתפתח ולגדול כראוי "לא צריך להסתכל על הגודל שלי או כמה אני מעניינית" טוענת ישראל. "צריך להסתכל על כדורגלנית בליגת העל שצריכה להתאמן 4-5 פעמים בשבוע והם נותנים לי להתאמן 3 פעמים בשבוע. הקריטריונים האלו ואיך שהעירייה מחלקת את המגרשים אלו הם קריטריונים מפלים. הם לא נותנים לנו את ההזדמנות להצליח".

"לאור הפנייה, יבחן אגף הספורט אפשרות להקדמת הפעילות"

תגובת עיריית נתניה: "תבחיני עיריית נתניה לחלוקת תמיכות הינם עניינים, שוויוניים, מתחשבים בצרכי אוכלוסיית העיר ואין בהם כל אפליה מגדרית. לאורך השנים מפעילה העירייה את התכנית הלאומית של "אתנה" לקידום ספורט נערות ונשים בנתניה, בפרויקט נוטלות חלק כ-900 נערות ונשים. נדגיש כי אגף הספורט בעירייה הוא שרשם, מימן וליווה את השתתפות אגודת בנות נתניה בכדורגל בפרויקט ‘התקווה הישראלית’, מגן הכבוד בשיתוף בית הנשיא ועל סמך המלצת העירייה נחשפה עבודתה של ישראל, בגינה הוחלט להעניק לה את הפרס שקיבלה ‘מאמנת הכבוד’ מידי נשיא המדינה".

באשר לטענה על שעות האימון אומרים בעירייה, "לפני כחצי שנה התקיימה פגישה בין אגף הספורט ויו"ר האגודה במהלכה הגיעו הצדדים להסכמה באשר לשעות הפעילות במגרש (לילדות ונערות החל מהשעה 18.30 ולנשים בוגרות החל מהשעה 20:30). עם זאת, לאור הפנייה, יבחן אגף הספורט אפשרות להקדמת הפעילות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website