קיץ של פיטורים: זינוק של 137% במספר דורשי העבודה בקרב מורים ומחנכים בחינוך היסודי והקדם-יסודי

הפגנת מורים לתמיכה במאבק ארגון המורים מול משרד החינוך בתל אביב (צילום: ניצן צבי כהן)

ניצן צבי כהןכתב לענייני עבודה

  • רסס

צרו קשר עם המערכת:

עדכון אחרון: 19.09.2023

  • Share via Whatsapp
  • שתפו
  • צייצו
  • open more

    • שלחו במייל
    • הדפיסו

נושאים קשורים:

מספר דורשי העבודה באוגוסט עמד על כ-170 אלף, ירידה של כ-0.4% לעומת יולי, שנרשמו בו כ-170.5 אלף דורשי עבודה, לפי מדד דופק שוק העבודה שפרסם שירות התעסוקה היום (שלישי). בניכוי מגמות עונתיות, ציינו ברשות שחלה עלייה של 0.3%, שמבטאת את הגידול העקבי במספר תובעי האבטלה, מגמה שהחלה באפריל 2022. למרות הירידה הקלה במספר דורשי דמי האבטלה באוגוסט, מספר מפוטרי הקיץ עמד על כ-16 אלף, ירידה קלה לעומת מספרם ביולי.

בקרב מורים בחינוך היסודי ומחנכים בחינוך הקדם-יסודי נרשמה עלייה של 136.7% במספר דורשי העבודה, בקרב מטפלים בילדים וסייעים למורים עלייה של 82.5%, ובקרב בעלי משלח יד אחר בתחום ההוראה נרשמה עלייה של 67.2%.

בענפי ההיי-טק, שהתאפיינו בעלייה עקבית במספר דורשי העבודה במשך חודשים ארוכים, נרשמה מגמה מעורבת – מצד אחד, נרשמה ירידה של 0.6% במספר דורשי העבודה בקרב מפתחי תוכנה ומנתחי יישומים. מצד שני, נרשמה עלייה של 2.9% בקרב הנדסאי וטכנאי תמיכה ותפעול בטכנולוגיות ICT.

מספר תובעי דמי אבטלה עמד באוגוסט על כ-116.6 אלף, דומה למספרם בנובמבר 2021 וגבוה ממספר תובעי האבטלה באוגוסט 2019, קודם לפרוץ המשבר. זאת, אף שמספר המשרות הפנויות גבוה יותר השנה מאשר בתקופה המקבילה ב-2019. בשירות התעסוקה טוענים שעלייה זו עשויה ללמד על חפיפה חלקית בין דורשי העבודה ומאפייניהם לבין המשרות הפנויות. יתר על כן, ניכוי העונתיות מלמד שגם החודש נמשכה מגמת העלייה במספר תובעי האבטלה – כ-117.5 אלף באוגוסט לעומת כ-115.5 אלף ביולי – מגמה די עקבית מאז אפריל 2022.

לעומת זאת, מספרם של תובעי הבטחת ההכנסה ירד בכ-2.9%, ומוסיף לשמור על היקפים נמוכים מאוד, כ-48.4 אלף, אך בשירות התעסוקה מעריכים שבהינתן שמספרם נע בסביבות ה- 50 אלף מזה חודשים, ייתכן שזהו הגבול התחתון של מספר תובעי הבטחת ההכנסה, ולא צפויה להיות ירידה דרמטית נוספת.

שיעור הנשים בקרב דורשי העבודה עלה מ-53% לפני הקיץ ל-56.1% באוגוסט, כתוצאה מפיטורי הקיץ, שמאפיינים על פי רוב מקצועות חינוך. גם שיעור החרדים בקרב דורשי העבודה עלה ב-0.9 נקודות האחוז כתוצאה מתופעת פיטורי הקיץ, ובהתאם, עלה גם שיעור מבקשי העבודה מהאשכולות הסוציו-אקונומיים הנמוכים ב-0.5 נקודות האחוז. עם זאת, על רקע המגמות בשנה החולפת, בהשוואה לאוגוסט אשתקד חלה עלייה של 4.6 נקודות האחוז דווקא בקרב אשכולות הביניים (5-4), בעוד האשכולות הגבוהים (10-8) נותרו במצב כמעט זהה (ירידה של 0.1 נקודות האחוז) והאשכולות הנמוכים (3-1) ירדו ב-4.6 נקודות האחוז.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website