קרן המטבע משפרת את התחזית: ב-2020 התוצר בישראל יתכווץ ב-5.9%

קרן המטבע צופה כי ישראל תרשום ב-2020 התכווצות של 5.9% בתוצר, שיפור מתחזית קודמת שצפתה התכווצות של 6.3% כך עולה מהדו"ח השנתי שפרסם היום (שלישי) הארגון. עם זאת, על פי הדו"ח, צפויה ישראל לרשום ב-2021 צמיחה של 4.9%, זאת לעומת 5% בתחזיות הקודמות.

לשם ההשוואה, על פי הקרן צפויה ארה"ב לספוג פגיעה של 4.3% בתוצר ב-2020, התוצר האוסטרלי צפוי להתכווץ ב-4.2%. לעומת זאת, מספר מדינות צפויות להיפגע קשה באופן משמעותי מישראל. בבריטניה קרן המטבע צופה ירידה של 9.8% בתוצר, ובאיטליה לא פחות מ-10.6%.

עם זאת, הקרן שיפרה במעט את הציפיות להתאוששות הכלכלה העולמית. על פי הדו"ח, פעילות כלכלית גבוהה מהצפוי ברבעונים השלישי והרביעי הביאו לכך שהתוצר העולמי צפוי לרדת ב-4.4% בשנת 2020, כשהתחזיות הקודמות של הקרן עמדו על 5.2%.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על פי הקרן, סכנת הסגר השני במקומות רבים בעולם הורידה את הצפי הכללי להתאוששות ב-2021. לפי התחזית הנוכחית, הכלכלה העולמית תתאושש ב-2021 ב-5.2%, ירידה מתחזית קודמת, ואופטימית יותר, של 5.4%. הכלכלנית הראשית של הקרן, גיטה גופינאת, אמרה שההפסדים הכוללים בעקבות משבר הקורונה צפויים להגיע ל-28 מיליארד דולר.

על פי הדו"ח, אחרי ההתאוששות הצפויה ב-2021, קצב הצמיחה העולמי צפוי להאט בהדרגה לכ-3.5% בלבד בטווח הבינוני.

"ממשלות צריכות להמשיך לתמוך בהכנסות דרך העברות ישירות"

"הסיוע התקציבי המשמעותי, של קרוב ל-12 טריליון דולר, והפעולות המוניטריות הנלוות עזרו להציל חיים ומקומות עבודה, ומנעה קטסטרופה פיננסית", אמרה גופינאת, באירוע הצגת הדו"חץ

קרן המטבע שיבחה את הפעולות התקציביות ברחבי העולם, וקראה להמשיך עם הסיוע עד לסיום משבר הקורונה. "ממשלות צריכות להמשיך לתמוך בהכנסות דרך העברות ישירות לאזרחים, סבסוד שכר, ודמי אבטלה", טענה גופינאת.

גופינאת גם התייחסה לתכניות הכלכליות ליציאה ממשבר הקורונה, וקראה להמשיך לתמוך בעסקים כדי לעזור להם לצלוח את התקופה. "כדי למנוע פשיטות רגל המוניות, וכדי לוודא שעובדים יוכלו לחזור למקומות עבודה יציבים, חברות ברות קיימא שנמצאות במצוקה צריכות להמשיך לקבל סיוע איפה שניתן דרך פטורים ממס שמיטת חובות והעברות ישירות", הסבירה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website