רבבות חברי ליכוד יבחרו היום (ג’) את רשימת המפלגה לכנסת

רבבות מתפקדי ליכוד יבחרו היום (שלישי) את מועמדי מפלגתם לכנסת ה-21 ב-113 נקודות הצבעה ברחבי הארץ. הקלפיות יהיו פתוחות בין עשר בבוקר לעשר בערב. על-פי הערכות, ישתתפו בהצבעה כ-60-70 אחוזים מבין כ-118 אלף חברי המפלגה. הצבעה נוספת תתקיים על בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר לו שלושה שריונים, במקומות 21, 28 ו-36.בסרטון שפרסם אתמול קרא נתניהו למתפקדים לאשר את הצעתו, "על מנת להבטיח את יכולת הליכוד להתמודד מול החיבורים בשמאל".

הפריימריז מתקיימים בצלו של עימות שהחריף אתמול בין נתניהו לבין שר הפנים והחינוך לשעבר, גדעון סער, שנגד בחירתו במיקום גבוה פעל ראש הממשלה. נתניהו נימק את עמדתו בקנוניה לכאורה של סער ונשיא המדינה ראובן ריבלין להמליץ על סער כמרכיב הממשלה הבאה על רקע מצבו המשפטי, וסער כינה זאת "פייק ניוז". המהלך של נתניהו זיכה את סער בזמן אוויר יקר ערב הפריימריז – הוא התראיין אתמול ברוב כלי התקשורת המרכזיים – וההערכות הן שמעמדו רק התחזק ושייבחר בחמישייה הראשונה, אולי אף במקום הראשון.

גדעון סער מכריז על חזרתו לפוליטיקה במסיבת עיתונאים בעכו, 3 באפריל 2017 (צילום: מאיר ועקנין פלאש90)

בראיון שנתן אמש לטלי מורנו בחדשות 13 אמר סער במה שנראה כהנאה מוסתרת: "ההתערבות הברוטלית של ראש הממשלה שעות לפני פתיחת הקלפיות, גם דרך הפרחת עלילות כזב, וגם דרך לחץ על השטח, היא דבר לא ראוי בעיני, לא מכבד את יו״ר התנועה ובעיקר לא הגון ולא מכבד כלפיי… זאת רדיפה חד צדדית שנמשכת כבר קרוב לשנתיים, שכוללת ניסיון להלך אימים על פעילים שמגיעים אלי לכנסים. לא היה כדבר הזה בתולדות הליכוד".

אמש דחה בית המשפט העליון ערעור שהגישו ״הליכודניקים החדשים״, בעניין אלף מתפקדים שהקבוצה פקדה לליכוד אך לא נקלטו בפועל. כתוצאה מכך המתפקדים הללו לא יוכלו להצביע היום. מספר המתפקדים בעלי זכות הבחירה מקרב הליכודניקים החדשים מוערך בכ-8,000, והמתמודד היחיד מתוך שישה שביקשו להתמודד מטעם ההתארגנות הוא ניר הירשמן. חמשת האחרים נפסלו על-ידי מוסדות הליכוד.

147 מתמודדים על כ-30 מקומות בכנסת

ההצבעה העיקרית תתקיים בשני טפסים, ארצי ומחוזי. בטופס הארצי מופיעים 69 מועמדים המתמודדים על 21 מקומות ריאליים, מקומות 2 עד 18, מקום 20, מקומות 23-24 ומקום 27. כל מצביע מחויב לסמן לא יותר ולא פחות מ-12 מועמדים (אחרת הטופס כולו נפסל), כאשר אין חשיבות למיקום, אלא רק למספר הפעמים שכל מועמד מסומן בטופסי ההצבעה.

הטופס השני מציג 78 מועמדים המתמודדים בעשרה מחוזות – דן, ירושלים, תל אביב, נגב, חיפה, יש"ע, גליל ועמקים, מועצות אזוריות, שפלה ומישור החוף. המצביעים מחויבים לסמן לא יותר ולא פחות מ-5 מועמדים מכל המחוזות, שיתמודדו על המקומות המשוריינים למחוזות. המקומות הריאליים הם 19 (שפלה), 21 (גליל), 22 (דן), 26 (נגב) ו-29 (ת"א). מחוז מישור החוף משוריין במקום ה-33 שעשוי לא להיכנס לכנסת.

לצד השריונים למחוזות, משוריינים מקומות לנשים חדשות במקומות 25, 31 ו-35, המקום ה-28 משוריין לעולה, המקום ה-30 ללא יהודים והמקום ה-32 לצעירים.

מכיוון שההצבעה ידנית, על טפסים מנייר, התוצאות הראשונות של הפריימריז צפויים לזרום החל מיום רביעי בבוקר, ולא מן הנמנע שהתוצאות הסופיות ייוודעו רק בערב.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website