“רוצים שהרוסים ידעו שהם לא לבד”: הפגנות בחיפה ובת”א נגד מעצר מנהיג האופוזיציה ברוסיה

מאות אנשים הפגינו היום (שבת) מול הקונסוליה הרוסית בחיפה ומול השגרירות הרוסית בתל אביב במחאה על מעצרו של פעיל האופוזיציה הרוסי אלכסי נבלני, ונגד שלטונו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ההפגנה מצטרפת לעשרות הפגנות מחאה שנערכו ברוסיה ובמדינות שונות בעולם. לפי סוכנות הידיעות AP, בהפגנות שנערכו היום ברוסיה נעצרו מעל אלף בני אדם.

נבלניי נעצר בתחילת השבוע כשחזר לרוסיה לאחר גלות של חודשים בברלין, לאחר שהורעל ברוסיה והיה בסכנת חיים. מקרה ההרעלה מיוחס לקרמלין, אך לא הוכח בוודאות. לאחר מעצרו פרסמה תנועת המחאה בהנהגתו תחקיר שחשף כי הנשיא פוטין מחזיק באחוזת נופש בשווי 1.4 מיליארד דולר.

רוב המוחים בחיפה היו צעירים תושבי האזור. כולם עולים או בני עולים מרוסיה, לא מעט מסנט פטרבורג. הם אינם מפחדים, וחשים אהבה רבה למולדת. מבחינתם, לצאת להפגין זה המעט שהם יכולים לעשות כרגע.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הפגנה מול הקונסוליה הרוסית בחיפה; במחאה על מאסרו של איש האופוזיציה ברוסיה אלכסיי נבלניי. (צילום: יהל פרג’)

מחאה מול הקונסוליה הרוסית בחיפה, למען שחרורו של מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני ונגד שלטונו של פוטין (צילום: יהל פרג’)

 

טימופיי, ממארגני המחאה בחיפה, נולד בסנט פטרבורג וגר כיום בארה"ב. לדבריו, מה שהבהיר לו כמה מסוכן המצב הוא החשיפה על בית הקיט שבנה פוטין. "אנחנו מפגינים כדי להראות לכולם את העמדה שלנו, שצריך לשחרר את נבלני, שעצור כבר חמישה ימים. מה שהדליק אותנו הוא שכולנו ראינו את הארמון של פוטין, וברור שכל מי שאומר משהו נגד השלטון, או את האמת על האוליגרכים ברוסיה, לא שורד".

קסניה הגיעה עם שלושה חברים. על השלט שלה הציבה ושני זוגות תחתונים כחולים. "נבלני הורעל דרך התחתונים הכחולים, ועכשיו זה אחד הסמלים של המחאה", היא מסבירה, "אני לא יודעת אם יש לזה סיכוי, אבך לפחות אנחנו מראים שאכפת לנו ואנחנו מודעים לזה. המצב ברוסיה נוראי, וכאן לפחות יש אפשרות למחות ולהגיד מה אנחנו חושבים. ברוסיה זה לא ככה".

קסניה (שנייה משמאל): "המצב ברוסיה נוראי, וכאן לפחות יש אפשרות למחות ולהגיד מה אנחנו חושבים. ברוסיה זה לא ככה".  (צילום: יהל פרג’)

"אנחנו פחות משנה גרים בארץ, ובאנו להפגין כי אנחנו עצובים שפוטין עושה את זה", סיפרו מאיה ואלכסי, בני משפחה המתגוררים בקריות. דניאל, שהגיע להפגנה עם בת זוגו דילה, אמר: "אנחנו רוצים שהרוסים ידעו שבארצות אחרות תומכים בהם. לצערנו זה כל מה שאפשר להגיד עכשיו, שהם לא לבד".

מאיה ואלכסיי: "אנחנו פחות משנה גרים בארץ, ובאנו להפגין כי אנחנו עצובים שפוטין עושה את זה" (צילום: יהל פרג’)

 

דניאל:" אנחנו רוצים שהרוסים ידעו שבארצות אחרות תומכים בהם" (צילום: יהל פרג’)

ולדימיר סיפר: "בסוף ינואר מתחיל המשפט של נבלני, ואין סיכוי שיהיה משפט צודק. אין שם חוק. אבל אם לא נעשה כלום, כלום לא ישתנה", אומר ולדימיר, "הגעתי בעיקר להביע סולידריות עם האנשים שם, ויש את התקווה שפוטין ייפול, כמו שטראפ נפל".

בין המפגינים בשנות העשרים והשלושים לחייהם עמדה גם יוליה, בת 58. "למדתי באוניברסיטה כשפוטין למד שם, אני יודעת מי הוא ומה הוא", היא אומרת בסיוע בתה, שהגיעה איתה להפגנה ושולטת יותר בעברית. "חוסר החוק ברוסיה מעורר את התגובה הזו. הגעתי לפה כי אני חושבת שצריך להחליף את השלטון ברוסיה. מבחינתי נבלני הוא לא פוליטיקאי החלומות, אבל הוא היחיד שרלוונטי".

יוליה (אוחזת בשלט). "למדתי באוניברסיטה כשפוטין למד שם, אני יודעת מי הוא ומה הוא" (צילום: יהל פרג’)

יוליה צוחקת לשמע השאלה אם המחאה שלה תשנה משהו, ומיד אומרת "אם לא נעשה כלום זה לא ישתנה. מי שאומר שכלום לא ישתנה, מי שמאבד תקווה, זה הדבר הכי גרוע".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website