רכבת ישראל: אושר סידור הנהגים הזמני, הקרב הבא יהיה על סידור האביב

"אנחנו מבינים שמצאתם לנכון פחות להגיע להבנות ויותר להבעיר את השטח" אמרה אתמול להנהלת רכבת ישראל שופטת בית הדין האזורי לעבודה אסנת רובביץ’-ברכש בדיון על סידור העבודה של נהגי הקטרים. לאחר שדחתה ההנהלה את הצעת הפשרה של השופטת מאמש (ראשון), הורתה היום (שני) השופטת להנהלת רכבת ישראל לשלב שני נהגים ששובצו ככוננים במשימות נהיגה ולא במשימות אחרות – אך דחתה את בקשת הוועד לבטל כליל את הלו"ז החדש. המאבק הנוכחי הוא ככל הנראה רק הספתח למאבק לקראת ‘לו"ז האביב’ שצפוי להיכנס בסוף החודש.

יום ראשון עמוס ברכבת ישראל, 12 באוגוסט 2018 (צילום: shutterstock).

כבר ב-3 במרץ הורתה השופטת להנהלה לשבץ מחדש 10 נהגי קטר בסידור העבודה במטרה לרווח אותו, זאת בעקבות מה שנראה היה כהסכמה בין הצדדים בין כותלי בית הדין. אלא שההנהלה בחרה במקום זאת לשבץ חלק מהעובדים ככוננים ולא כנהגים בפועל – באופן שאינו מרווח בפועל את הסידור.

"אני לא חושבת שהאופן שההנהלה יישמה את ההחלטה הולם את המטרות של ההחלטה כפי שבאו פה לידי ביטוי. העשרה היו אמורים לחזור לתפקידם הקודם" אמרה השופטת במהלך הדיון. עם זאת, בהחלטתה היום, קיבלה את טענת ההנהלה כי תפקיד ‘כונני המעברים’ הוא תפקיד שיש בו משום ריווח הסידור – והורתה כאמור על החזרת הכוננים שלא הוצבו בתפקידי נהיגה לתפקידי נהיגה.

בהנהלת הרכבת קראו בעקבות פסק הדין לוועד העובדים ולהסתדרות "להפסיק את הצעדים הארגוניים הגלויים והסמויים, כגון התחלות נהגים ועיצומים הפוגעים מידי יום בשירות. לגלות אחריות לעתידה של הרכבת ולשלב ידיים עם ההנהלה לטובת ציבור הנוסעים אזרחי ישראל".

אלא שבבית הדין התנגדו לניסיונות השופטת להביא לפשרה בין הצדדים שתאפשר להם לחזור לשולחן המשא ומתן ולדון בסוגיה המרכזית שעל הפרק: היערכות הרכבת ללו"ז האביב. בליל ה-28 במרץ צפויים אזרחי מדינת ישראל לדחוף מחוגיהם שעה קדימה ולעבור לשעון הקיץ. יום אחרי כן, ב-29 במרץ, יתעדכן גם לו"ז הנסיעות ברכבת, כפי שפרסמה כבר החברה.

הלו"ז החדש מחייב גם סידור חדש, וההנהלה מחויבת על פי הפסיקה לשאת ולתת מול ועד העובדים על השפעתו והשלכותיו. אלא שבמקום זאת – לעת עתה מנהלת ההנהלה מאבק מול הועד על סידור העבודה הזמני, שנקבע באופן חד צדדי בתחילת החודש, ורלוונטי רק לשבועיים הקרובים. "זכותנו לקבוע את הסידור" הבהירה ההנהלה לבית הדין כשהיא מחדדת שמדובר בסוגיה עקרונית מבחינתה.

בשש השנים האחרונות נתקבלו כלל הסידורים בהסכמה בין הצדדים ובהתאם כמעט ולא נראו עיצומים ברכבות הנוסעים. לכן נראה שהתבצרות הצדדים בעמדותיהם בנקודת הזמן הנוכחית, מנבאת הסלמה נוספת ביחסי העבודה במהלך החודש הבא, וזאת בתקופה בה מצויה הרכבת במתקפה תדמיתית בעקבות דו"ח מבקר המדינה שהתייחס בעיקר לכשלי תכנון. יחסי העבודה העכורים בולמים גם תוכניות פיתוח נוספות כגון ניסויים בהעברת רכבות עם תכולת נוסעים גדולה יותר במנהרות גילון שיאפשרו שיפור השירות בקו עכו כרמיאל. גם הנזקים הכלכליים הנגרמים בשל העיצומים הננקטים במחלקת המטענים מושפעים מיחסי עבודה אלו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website