שחקנית הכדורגל האוסטרלית שברה 3 חוליות – וחזרה לשחק

לאחר 146 ימים חזרה שחקנית ההתקפה של נבחרת אוסטרליה היילי ראסו למגרשי הכדורגל. במסע שיקום בלתי נתפס, הצליחה ראסו בת ה-24, שחקנית קבוצת "בריזביין רואר" מהליגה האוסטרלית לחזור לשחק כדורגל לאחר שהתאוששה משברה בשלוש חוליות בעמוד השדרה שלה. למרות שבהתחלה האמינה שלא תוכל ללכת שוב, חזרה שחקנית ההתקפה האהובה לסגל נבחרת אוסטרליה כשהמונדיאל בצרפת לנגד עיניה.

בדקה ה-46 התרחש הרגע שכולם חיכו לו. ראסו עלתה למגרש לקול מחיאות הכפיים הסוערות ביציעים. החזרה המיוחלת התקיימה במהלך משחק הצמרת במגרש הביתי מול קבוצת סידני. ראסו חזרה מהר מהמצופה מפציעה כמעט קטלנית שספגה במהלך משחק בליגה האמריקאית במדי פורטלנד טורנס.

This picture sums up exactly how I feel. Thank you all for your kind messages and support throughout this whole journey. I’m back! pic.twitter.com/lxoiynFyj7

— Hayley Raso (@HayleyRaso) January 20, 2019

לפני החזרה למגרשים פרסמה בחשבון הטוויטר שלה כי הפציעה דחפה אותה לגבולות הבלתי אפשריים שלה, "כל המסע הזה היה קרב נפשי ופיזי קיצוני. לא חשבתי שאצליח, אבל אני כל כך שמחה להתחיל את הפרק הבא שלי. נחשו מי חוזר…". עוד מוקדם לדעת איך תראה המשך העונה שלה והאם הטראומה הפיזית והנפשית כבר מאחוריה או שייקח לה עוד זמן לחזור לכושר המשחק וליכולות המצוינת שהיו לה לפני הפציעה.

ראסו היא שחקנית הכנף של ‘פורטלנד טורנס’ האמריקאית. במהלך השנה היא מושאלת כל עונה חזרה לקבוצת האם שלה ‘בריזבין רואר’ מהליגה האוסטרלית. כמו רוב השחקניות האוסטרליות, ראסו מתפרנסת מהשתתפות בעונה הקצרה של הליגה האמריקאית, שאורכה חצי שנה ומיד אחר-כך מצטרפת לעונה האוסטרלית, שנערכת בחצי השנה השני.

This injury pushed me to my absolute limits. This whole journey was an extreme mental and physical battle. I didn’t think I’d make it out, but I am so happy to start my next chapter. Guess who’s coming back.. Watch my rehabilitation story here: https://t.co/jRuLdr2Fd0

— Hayley Raso (@HayleyRaso) January 18, 2019

ב-28 באוגוסט ראסו נפצעה באורח קשה, לאחר פגיעה רצינית בגבה במהלך המשחק בליגה האמריקאית. בדקה ה-60 זינקה לכדור גובה ונתקלה עם גבה ברגל המושטת של שוערת "וושינגטון ספיריט", אוברי בלדסו, שתפסה את הכדור. שתי השחקניות הגיעו במהירות לכדור, וההתנגשות ברגלה של בלדסו שברה שלוש חוליות בעמוד השדרה של ראסו.

ראסו נפלה על כר הדשא והחלה להתפתל מכאבים. כמה מחברות קבוצתה עמדו מעליה, מתבוננות בדאגה, כאשר הצוות הרפואי ניסה לאבחן את הפציעה. המשחק נעצר וחרדה קשה נפלה גם על הקהל. כל העיניים ננעלו על ראסו והיה ברור שהיא נמצאת במצוקה. "לא יכולתי לעשות שום דבר באותו הרגע. חוויתי כל כך הרבה כאב. לא יכולתי להזיז את הגוף שלי", סיפרה בראיון לרשת ABC. "אני רק זוכרת שאמרתי ‘תעזרו לי. תעזרו לי’, באותו הרגע הבנתי שמשהו נורא קרה".

"המאמן שלי עלה על המגרש ושאל אותי אם אני יכולה להרגיש את הרגליים שלי ואם אני יכולה להזיז את הבהונות. רק חשבתי, אתה יודע, נפגעתי מאחור ואני יודעת שהפציעות האלה יכולות להיות רציניות. היו לי כל כך הרבה חלומות לשחק בגביע העולם בשנה הבאה באולימפיאדה ועכשיו אני לא אוכל לשחק יותר".

‘And then I will take over the world’ – @HayleyRaso (maybe) lol #BAONPDX pic.twitter.com/jm1X7WfyHw

— DanteysArt (@DanteysArt) December 18, 2018

בבית החולים התבשרה שהיא שברה את גבה. המחשבות הראשונות בראשה לא כללו את הכדור והמשחק האהוב עליה או את רגעי התהילה מול אצטדיונים מלאים במונדיאל בצרפת, אלא במחשבה ההגיונית שמטילה בכלל ספק ביכולתה לחזור לעמוד על הרגליים וללכת שוב. על חזרה למגרש היא אפילו לא חלמה.

בימים שלאחר מכן, רסו קיבלה את הבשורות שחששה כבר שלא תשמע. "הרופא נכנס ואמר לי: ‘את תתאוששי מזה, זה יהיה קשה, אבל תשחקי שוב’. באותו רגע הרגשתי הקלה אדירה, כי היו לי כל הדברים האלה בראש שחשבתי שאני אצטרך לעבור", סיפרה בראיון לדיילי טלגרף האוסטרלי על הרגעים הקשים שעברה בתחילת השיקום.

"למשך יותר מחודש סבלתי מכאבים כל כך קשים שזה היה מתיש. הייתי צריכה ללמוד ללכת מחדש, בכל יום להמשיך את השיקום. כמות הכאב שהרגשתי, סימנה לי שזה הולך להיות תהליך איטי. הייתה לי הרבה תמיכה, אבל זה עדיין מאבק אישי מאוד, וזה הקטע שרוב האנשים לא מבינים. זה לא רק שהעצמות נשברו ואת צריכה לרפא אותן, זאת גם נפש שנשברה. אפילו עכשיו, כשחזרתי לאימונים עם בריזביין, עשיתי עבודה עם מגע וזה היה ממש קשה".

החזרה והשיקום המהירים של ראסו מראים על הנחישות והחוזק הנפשי ממנו עשויים כוכבים. אם היא תצליח בחודשים הקרובים לשחזר את היכולת המצוינת שלה מלפני הפציעה, היא תוכל להשלים קאמבק בלתי נתפס בכדורגל העולמי, מגב שבור לשותפה מלאה בהופעה על הבמה הגדולה ביותר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website