שחקני קבוצת קורינתיאנס יענדו מגן דוד צהוב על חולצתם לציון ליל הבדולח

קבוצת הפאר הברזילאית קורינתיאנס הודיעה כי תעלה היום (בין רביעי לחמישי 00:30 בשעון ישראל) למשחקה שיערך במגרשה הביתי מול קבוצת פורטלזה, כאשר על חולצת הקבוצה יצורף דש של מגן דוד צהוב. המחווה המרגשת הינה יוזמה של המועדון על מנת לזכור ולציין את אירועי ‘ליל הבדולח’ שבו נערך בכל רחבי הרייך השלישי פוגרום ביהודים. האירוע כונה כך בשל רסיסי הזכוכית הרבים שהצטברו על הארץ כתוצאה מניפוץ הזגוגיות של בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי עסק רבים של יהודים תושבי גרמניה.

בסרטון מרגש שהוציא המועדון הוסבר שהמועדון שיחק עד שנת 2012 עם כוכב על החולצה אשר סימל את התארים הרבים בהם זכה וכעת לראשונה מאז ההחלטה, החליטו בקבוצה ללבוש שוב כוכב, אך הפעם כוכב בצורת מגן דוד על מנת לזכור את אירועי השואה ובעיקר את ציון ליל הבדולח. מטרת היוזמה היא לזכור ולהזכיר על מנת שאירוע כמו השואה וליל הבדולח לא יתקיימו בשנית. המועדון מסר באתר האינטרנט שלו שלאחר המשחק תימכר החולצה במהדורה מיוחדת וכל ההכנסות יועברו לאנדרטת זיכרון.

למועדון קורינתיאנס קשר ארוך והיסטורי לקהילה היהודית בסאו פאולו. לפני שנה, ערכו במועדון מחווה דומה כאשר כל אחד מהשחקנים לבש חולצה עם שמו של אחד מ-11 היהודים שנרצחו בבית הכנסת במהלך משחק נגד קבוצת בוטאפוגו בסאו פאולו.

"הדמוקרטיה הקורינתיאנית"

בשנת 1980 בזמן דיקטטורה הצבאית בברזיל, קורינתיאנס בהובלת הקפטן סוקרטס הידוע בכינויו "הדוקטור" השתמשו בכדורגל לקידום דמוקרטיה. בעזרת חבריו לקבוצה, "הדוקטור" הפך כל משחק לאמירה פוליטית ותמיכתו בדמוקרטיה שנתנה השראה לאזרחים תחת השלטון הרודני.

כאשר השלטונות בברזיל הגבירו את אחיזתם בכל תחומי החיים, המפלט היחיד של סוקרטס וחבריו בא לידי ביטוי בתוך הקבוצה, הם בנו יחד מערכת של הצבעות על נושאים חשובים כמו חוזים, פיטורים, צירוף שחקנים ובחירת שיטת המשחק.

Há 37 anos, um dos maiores ídolos do #Timão estreava com a camisa alvinegra: Sócrates! #EternoDoutor @almanaquetimao pic.twitter.com/wHEXTfiOgy

— Corinthians (@Corinthians) August 20, 2015

"הדמוקרטיה הקורינתיאנית", כפי שכינה אותה ההוגה וושינגטון אוליבטו, הפכה להיות תנועה פוליטית של ממש היוצאת נגד שלטון הרודנות הצבאי. הם הדפיסו על חולצות השחקנים ססמאות כמו: "בחירות ישירות עכשיו" ו"אני רוצה להצביע לנשיאות" ובהמשך אף עלו לשחק כשהכיתוב "דמוקרטיה" מתנוסס על גבם.

הרעיונות שהביאו סוקרטס וחבריו הפיחו רוח חיים במועדון, במגרשים ובקרב האוהדים. אחרי כמה עונות בהן נחלה הקבוצה כישלונות רבים, קורינתיאנס הגיעה לחצי גמר אליפות ברזיל וזכתה פעמיים ברציפות באליפות סאו פאולו.

On this day in 1983, Socrates led Corinthians to their second successive Paulista state championship. The unforgettable day is remembered for the iconic banner, 'Win or Lose, But Always with Democracy.'https://t.co/M6z5wgs1xp pic.twitter.com/775CPgKbJQ

— Andrew Downie (@adowniebrazil) December 14, 2018

המחאה של הקבוצה מסאו פאולו נשא פרי כאשר שנה לאחר מכן העבירה ממשלת ברזיל את האחריות לידי ממשלה אזרחית. רק ב-1989, שבע שנים אחרי הקמת דמוקרטיה של קורינתיאנס, נבחר נשיא ברזילאי ראשון בבחירות דמוקרטיות.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website