שיעור המובטלים בארה”ב: הנמוך ביותר מזה 50 שנה

נתוני האבטלה של ארה"ב פורסמו אתמול (שישי), והם משקפים את שיעור האבטלה של 3.6% הנמוך ביותר מאז שנת 1969, זאת לאחר שלפני חודשיים הזהירו כלכלנים מפני כניסה קרובה למיתון בארה"ב. הנשיא טראמפ התייחס לנתונים וצייץ כי "אפשר להסכים שאמריקה היא עכשיו מספר אחת. כל העולם מקנא בנו-והטוב ביותר עוד לפנינו".

מאז פברואר, אז חלה ירידה במספר מקומות העבודה החדשים שנוצרו, חלה עלייה דרמטית במספר המשרות החדשות במשק האמריקאי. בחודש אפריל גדל היקף המשרות במשק אמריקאי ב-263 אלף. טראמפ טען כי נתון זה מראה את טעותם של הכלכלנים שהזהירו מפני כניסה למיתון רק לפני חודשיים. על פי הנתונים נראה שהירידה בגידול במשרות בחודש פברואר הייתה חד-פעמית, ומאז חזרו המשרות לצמוח.

עם זאת, מדובר בכל זאת בקצב צמיחה נמוך יחסית. מאז המשבר הכלכלי ב-2008 התאושש המשק האמריקאי בקצב נמוך יותר מזה שאחרי משברים דומים בעבר. נתון זה משתקף בין היתר בעובדה שקצב גידול השכר של העובדים האמריקאים נמוך יחסית לתקופות התאוששות ממשברים בעבר. קצב גידול השכר השנתי אמנם עלה בשנת 2018 ועומד היום על 3.2%, אבל מאז המשבר הוא עמד מעט מתחת ל-2%. לשם ההשוואה, בשנים שלפני המשבר הכלכלי, עמד הגידול הממוצע בשכר על כ-4% בשנה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website