שיק שלכם חזר בתקופת הקורונה? חשבונכם לא יוגבל

תקנות חדשות ימנעו הגבלת חשבונות בנקים של לקוחות שהשיקים שלהם חזרו במהלך משבר הקורונה. התקנות, שמטרתן להקל על הציבור בתהליך החזרה לשגרה,  פורסמו היום על ידי שר המשפטים, ח"כ אבי ניסנקורן, לאחר שאושרו בועדת החוקה של הכנסת.

על פי חוק, חשבון בנק יוגבל אם חזרו ממנו 10 שיקים בשל היעדר כיסוי מספיק, בתקופה של שנה. להגבלה משמעויות רבות – עצירת האפשרות להוציא שיקים חדשים, פגיעה בפעילות הכלכלית של בעל החשבון ופגיעה תדמיתית. בהתאם לתקנות החדשות, שיק שהופקד החל מה 4.3.2020 ועד ליום 22.6.2020, וחזר מחמת היעדר כיסוי, לא יובא בחשבון בספירת השיקים לצורך הטלת הגבלה לפי החוק. שיקים שיחזרו החל מתאריך 23.6, כמו גם שיקים שיבוטלו על ידי בעל החשבון, ימנו בספירה לצורך הטלת ההגבלה.

הפגיעה במשק בעקבות המאבק בקורונה הביאה לעליה בשיעור השיקים החוזרים. לפי נתוני הפיקוח על הבנקים, שיעור השיקים שחזרו כיוון שבחשבון לא היה כיסוי מספיק גדל פי 2.5. בחודש האחרון, עם החזרה ההדרגתית של המשק לשגרה, ירד שיעור השיקים החוזרים אך הוא עדיין גבוה בהשוואה לשגרה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עו״ד רני נויבואר, שהובילה את המהלך במשרד המשפטים, מבהירה ש״התקנות יאפשרו לאותם לקוחות להמשיך לנהל את עסקיהם ולהשתקם מהמשבר, והן מאזנות בין הצורך להגן על הלקוחות מצד אחד, ועל ההגנה על השיק כאמצעי תשלום מקובל ומשמעותי בישראל״.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website