שירות התעסוקה: מספר דורשי העבודה החדשים בסגר השלישי יהיה נמוך מבסגר השני

מספר דורשי העבודה החדשים שיירשמו במהלך הסגר השלישי, שיתחיל הערב (ראשון), צפוי להיות נמוך משמעותית מזה של הסגר השני, כך על פי תחזית שפרסם הבוקר שירות התעסוקה. עם זאת, החשש הוא שמי שייצא לחל"ת כעת, יתקשה להשתלב מחדש בשוק העבודה מיד עם תום הסגר. לפיכך, ממליצים בשירות התעסוקה לקצוב את תקופת החל"ת למי שייצאו אליו במהלך הסגר השלישי, במטרה לעודד חזרה מיידית למקומות העבודה מהם יצאו.

במהלך הסגר הקודם, בתקופת חגי תשרי, נרשמו בשירות 291,352  דורשי עבודה. על פי התחזית הנוכחית, טווח הנרשמים החזוי בסגר השלישי ינוע בין 90 אלף ל-120 אלף דורשי עבודה חדשים.

תחזית שירות התעסוקה (מתוך: הודעה לעיתונות, שירות התעסוקה)

להערכת החוקרים, גם בסגר השלישי משלחי היד שצפויים להיפגע יותר הם המכירות והשירותים; הסוכנים, ההנדסאים והטכנאים; האקדמאים; והפקידים ועובדי המשרדים. באשר למקצועות, המקצועות שהכי צפויים להיפגע הוא עוזרי מכירה בחנויות, עובדי מזכירות ומאבטחים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הסבר מרכזי לתחזית הוא העובדה שהכניסה לסגר השני נעשתה ממצב בו המשק היה פתוח כמעט לחלוטין וההגבלות בו היו חמורות יותר מזה של השלישי. הסכר נוסף שסיפקו החוקרים הוא שהמשק, מעסיקים ועובדים, למד להתמודד טוב יותר עם מדיניות הסגרים.

העובדה שמערכת החינוך נותרת פתוחה בחלקה, ובייחוד עבור שכבות הגיל הצעירות,  עשויה לצמצם את המספר ההורים הנאלצים לצאת לחל"ת על מנת לשהות עם ילדיהם בבית.

ד"ר גל זהר, מנהל יחידת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה, הדגיש גם כי בסגר השני הוצאות עשרות אלפי תומכי הוראה לחל"ת ואילו בסגר הנוכחי ככל הנראה מספרם של עובדים אלו שיוצאו לחל"ת יהיה פחות.

לצד זאת, העריך זהר כי פחות מעסיקים יוציאו את עובדיהם לחל"ת, שכן מסגר לסגר שוק העבודה למד להתנהל בצל הקורונה, למשל באמצעות התאמתו לעבודה מרחוק.

בשירות התעסוקה ציינו שהתחזית מבוססת על ההנחה כי הסגר יימשך חודש, כפי שהעריכו בסוף השבוע גורמים במשרד הבריאות. על פי השירות, אם הסגר יתארך מעבר לכך, צפוי מספר הנרשמים כדורשי עבודה חדשים במהלכו לעלות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website