שר האוצר, משה כחלון, התחמק מעימות עם הרפתנים ונשאר במכוניתו

שר האוצר כחלון נמנע אמש (חמישי) מעימות עם מפגינים על הרפורמה במשק החלב. השר הגיע לכנס שהתקיים אתמול במושב נהלל, אבל למראה המפגינים מחוץ לכנס נשאר במכוניתו. שר הכלכלה, אלי כהן, נאם במקומו באירוע. מלשכת כחלון טוענים כי ההחלטה להישאר ברכב הייתה של אנשי הביטחון.

מחאת הרפתנים במפגש בחירות של מפלגת כולנו עם תושבי עמק יזרעאל בנהלל (קרדיט: ועד הרפתנים)

כחלון אמור היה לנאום בכנס פוליטי שהתקיים בנהלל ואורגן על-ידי המועצה האזורית עמק יזרעאל. שני נושאים מרכזיים עמדו לעלות בכנס: מצב החקלאים והתכנית להקמת שדה תעופה בין-לאומי באזור, שני נושאים שמעסיקים מאוד את תושבי העמק. כחלון בונה על קולות המושבניקים בבחירות הבאות ומי שאמור להביא אותם הוא מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, שהצטרף לכולנו ומועמד להיות שר החקלאות מטעמה.

מחוץ לכנס נערכה קבוצת רפתנים המנהלת בחודשים האחרונים מאבק ברפורמה במשק החלב עליה חתמו באוקטובר האחרון מאיר צור ומשה כחלון יחד עם שר החקלאות, אורי אריאל ומנכ"ל ארגון מגדלי הבקר, אביתר דותן. הרפתנים, שיוצאים גם נגד התנהלות הארגון שאמור היה לייצג אותם, טוענים כי הרפורמה שכוללת הפחתה משמעותית במחיר המטרה על החלב תחסל את הרפתות המשפחתיות ותפגע מאוד ברפתות הקיבוציות. בחודשים האחרונים המאבק שלהם לובש גם צורה משפטית בעתירות שהם מגישים נגד ההסכם וגם מחאה מהסוג שרק חקלאים יודעים לעשות.

הרפתנים תכננו לשפוך חלב על רחבת הכניסה לכנס עם הגעתו של השר. זאת לאחר שבדצמבר האחרון הסיעו טונות של צואת פרות והחנו אותה בשעת בוקר מוקדמת מתחת לביתו של השר בחיפה. שר הכלכלה אלי כהן, שהגיע לכנס לפני השר כחלון, ניסה לשכנע את הרפתנים לזוז מרחבת הכניסה על מנת לאפשר לשר האוצר להיכנס בצורה מכובדת. בניסיונותיו להציל את האירוע הציע למפגינים לפגוש את השר לכמה דקות ולדבר על הבעיות ברפורמה. הרפתנים סירבו לקפל את המחאה ואמרו לכהן שלא מדובר "בקוסמטיקה של ההסכם אלא בטיפול שורש שצריך לבצע. אם רוצים לנהל איתם משא ומתן רציני צריך לקבוע פגישה".

מחאת הרפתנים במפגש בחירות של מפלגת כולנו עם תושבי עמק יזרעאל בנהלל (קרדיט: ועד הרפתנים)

בסופו של דבר שר האוצר נשאר ברכב ולא נכנס לאירוע. אחרי כמה דקות של ניסיונות שכנוע, הוא הסתובב ונסע חזרה לביתו. כהן נאם במקומו וספג את קולות המחאה. מלשכתו של שר האוצר טוענים כי ההחלטה שהשר לא יכנס לאירוע הגיעה מאנשי הביטחון ולא משיקולים פוליטיים או תקשורתיים.

אין ספק שתמונה של כחלון נכנס לכנס על רקע חלב שנשפך הייתה פוגעת מאוד בתדמית של השר. כנסים פוליטיים עושים כדי לשפר את מצב המפלגה. כחלון כנראה עשה את החשבון באוטו, הבין שהכנס הזה לא יהיה מלטף והגיע למסקנה כי תמונות שלו כשברקע רפתנים זועמים שופכים חלב יפגעו בו יותר מאשר יועילו. מצבו של כחלון בסקרים ממילא נראה כרגע לא טוב ובסביבתו של כחלון שואלים את עצמם "איך יכול להיות שהמפלגה מתרסקת בסקרים, למרות שכחלון עמד ברוב הבטחותיו לציבור?". התשובה כנראה נמצאת, בין היתר, גם אצל הרפתנים.

משה כחלון, אורי אריאל ושי באב"ד מציגים את הרפורמה במשק החלב, אוקטובר 2018 (צילום: דוברות האוצר)

מוועד הרפתנים נמסר כי אנשיו ימשיכו במשמרות המחאה נגד "שר היבוא" כחלון. "אנו נאבקים על יצור מקומי ופרנסה לתושבי הפריפריה. אשר להנחיות המאבטחים נציין שהגובה של יו"ר ועד הרפתנים הוא 1.65 ומשקלו 65 ק"ג בלי המגפיים. המסר שלנו ברור: מי שינסה לקחת מהחקלאים את הכל יאבד את הקול!", לשון ההודעה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website