תאכלו קירות: מחירי הירקות עלו ב-12.4%, כשמחירי הדירות ירדו ב-2.3%

עליה של 0.8% בלבד במדד המחירים לצרכן לשנת 2018. העליה מגיעה לאחר שבדצמבר רשם המדד ירידה של 0.3% והוריד את המדד השנתי מתחת ליעד האינפלציה (1%-3%). הוביל את העליות מדד מחירי הפירות והירקות, שזינק ב 12.4% בשנה האחרונה. לעומת זאת מחיר ההלבשה וההנעלה דווקא ירדו (-2.9%) וכך גם הריהוט והציוד לבית (-1.2%). מדד מחירי הדירות לשנת 2018 הסתכם בירידה שנתית של 2.3%.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת הערב את מדדי המחירים השונים לחודש דצמבר ומסכמת את שנת 2018. על אף השיח הגובר על גל ההתייקרויות, בסיכום שנתי מדד המחירים דווקא החטיא את היעד מלמטה ונסגר על 0.8% בלבד. זו היא השנה החמישית ברציפות שבה מדד המחירים לצרכן נמוך מהיעד של בנק ישראל, שעומד על 1%-3%. אם בדצמבר לא הייתה נרשמת ירידה של 0.3% במדד, הנתונים היו מתכנסים לתוך היעד.

דירות בבניה, ראשון לציון (צילום: דבר ראשון).

באשר להתפלגות מדד המחירים לצרכן לחלקיו השונים, את עיקר ההתייקרות השנתית ניתן למצוא בסעיף הירקות והפירות שעלה ב 12.4%. עם זאת יש לציין כי מדד מחירי הירקות והפירות מקבל משקל נמוך יחסית (2.9%) במשקולות המדד ולכן להתייקרות המשמעותית בסעיף זה הייתה השפעה זניחה על המדד כולו. לעומת זאת להתייקרות של 1.9% בסעיף הדיור, הכולל שכר דירה ועלויות תחזוקה, הייתה השפעה משמעותית יותר על המדד, שכן הוא מהווה 25% מסל ההוצאות המשוקלל.

מדד מחירי הדירות, שאינו משוכלל למדד המחירים, התפרסם גם כן הערב מצביע על ירידה של 2.3% במחירי הדירות בשנה החולפת. יש לציין כי מדובר במדד מורכב, הכולל עליית מחירים במגזרי שוק מסויימים וירידה באחרים. כך למשל מחירי דירות 4 חדרים בירושלים עלו במעט בשנה החולפת, בעוד שמחירי דירות 5 חדרים באיזור המרכז רשמו ירידה קלה.

שר האוצר כחלון מסר "רשמנו עוד ניצחון חברתי וכלכלי אדיר. צריך לזכור שאנחנו פועלים בניגוד לאינטרס שאפיין את ממשלת לפיד-נתניהו, מפסיקים את הספסרות בקרקעות המדינה ומציבים במרכז המדיניות שלנו את הזכות של הזוגות הצעירים לרכוש דירה במחיר הוגן. לא אכנע לאיומים ולמסע ההפחדות שתכליתם לעצור את הפרויקטים החברתיים שלנו. לא אעלה מסים ולא אבגוד בחובתי לפעול למענם של אלה המהווים את המסד, הטפחות ועמוד השדרה של החברה הישראלית."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website