תזכיר חוק מס הכנסה שלילי: מובטלים בחודשי הקורונה לא יקבל תוספת

משרד האוצר פרסם הלילה (רביעי) את תזכיר החוק הקובע הגדלת מענקי העבודה (מס הכנסה שלילי) בתקופת נגיף הקורונה, מענק נוסף לתקופת החגים לזכאים משנה שעברה, וכן את החוק שמרחיב את הפיצוי לעסקים קטנים שנפגעו בשיעור של 25-40%.

עם זאת, דווקא מי שפוטר או הפסיק את עבודתו בחודשי הקורונה לא יקבל את המענק המיוחד לחג: על פי תזכיר החוק מי שקיבל דמי אבטלה בחודשים מאי, יוני ויולי לא יקבל המענק המיוחד.

החוק מציע שתי תוספות – לשנים 2019 ו-2020 – המתקזזות אחת עם השנייה, כך  שהתוספת לעובד יכולה להגיע לגובה של אלפי שקלים לעובד.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

התוספת הראשונה הוא לכל מי שזכאי למס הכנסה שלילי בגין עבודתו ב-2019 – עובדים בשכר נמוך עם ילדים, או מעל גיל 55 ללא ילדים. ציבור עובדים זה יקבל תוספת של 25% על כל חודש עבודה ולא פחות מ-500 שקלים סך הכל, שישולמו לו עד ה-30 בספטמבר, או 30 יום מהיום בו נמצא זכאי (המאוחר מביניהם).

בחוק מוסבר כי רבים מהזכאים כבר מיצו זכות זו – ויקבלו את המקדמה במועד המופיע בחוק. עם זאת, כאמור, מי שהיה מובטל בשלושת החודשים האחרונים לא יקבל את התוספת. זאת מאחר ומבחינה טכנית מדובר בהקדמת חלק מהתוספת השניה למענק.

התוספת השניה למענק היא לעובד שזכאי השנה למענק עבודה בגין עבודתו בחודשי הקורונה (אפריל עד דצמבר), ויקבל תוספת למענק בגין חודשים אלה. התוספת היא בגובה של 65% מהמענק – אך תקוזז עם המענק שיתקבל בחגים. גובה המענק הממוצע עומד בערך על כ-4,000 שקלים לשנה,  כך שסכום התוספת הממוצע יעמוד על כ-2,000 שקלים. כך מנסה החוק לעודד עובדים בשכר נמוך שזכאים למענק להתמיד בעבודתם גם בחודשי הקורונה, בידיעה שהמענק שיקבלו יהיה גדול יותר.

תזכיר החוק גם מרחיב את הזכאות

Leave a Reply

Name *
Email *
Website