תמונת מצב: העובדים בישראל ב-6 נתונים וגרפים

בין יזם ההייטק לחדרנית המלון

השכר הממוצע למשרת שכיר עמד בפברואר האחרון על כ-10,634 שקלים בחודש. השכר הממוצע הטוב ביותר נמצא בענפי המידע והתקשורת שם נהנים משכר ממוצע של 21,715 שקלים בחודש, יותר מפי ארבע מהשכר הממוצע בענף שירותי האירוח והמזון שם השכר הממוצע עומד על 4,989 שקלים בחודש בלבד.

שכר שכיר, נתוני למ״ס (Shutterstock / עיצוב אידאה)

דווקא עובדים יותר

78.5% מהעובדים בישראל עובדים במשרה מלאה המוגדרת כ-42 שעות בשבוע. בקרב נשים רק 69.7% עובדות במשרה מלאה. על אף ירידה קלה בשיעור המועסקים במשרה מלאה, מספר שעות העבודה הממוצע דווקא עלה מתחילת 2019 ועומד על 36.6 שעות עבודה בשבוע. בניגוד לטענות שנשמעות מידי פעם, בישראל דווקא עובדים יותר מהממוצע ב-OECD.

שעות עבודה, נתוני למ״ס (Shutterstock / עיצוב אידאה)

במה עובדים הישראלים?

בישראל 3.672 מליון משרות. הענף עם הכי הרבה עובדים הוא תחום החינוך שמעסיק 15% מהעובדים בישראל כ 10% מהמשרות הן בענפי התעשיה. אחד מכל 12 ישראלים עובד בתחום ההי טק. הישראלים אוהבים לדבר על עסקאות נדל"ן ועל המשבר בתחום הדיור אבל פחות מ 1% (0.8%) מהעובדים בישראל עוסקים בתחום.

במה ישראלים עובדים, נתוני למ״ס (Shutterstock / עיצוב אידאה)

מאוגדים – מגמת עלייה נדירה

27% מהשכירים בישראל (כ-800,000 עובדים) מאוגדים בארגון עובדים, קצת פחות ממוצע ה-OECD, אבל בשונה מרוב המדינות – מדובר במגמת עלייה נדירה – כשלפני כחמש שנים עמד המספר על 25%.

שיעור העובדים המאוגדים במדינות ה-OECD (נתונים: OECD, דו”ח התעסוקה 2019. גרפיקה: אידאה)

מבחינת עמדות הציבור, נראה שהתמיכה הרעיונית באיגודים בישראל גבוהה: 89% מהעובדים מאמינים בזכותם של עובדים להתאגד, ו-64% מהעובדים מאמינים כי מקומות עבודה מאורגן הוא גם מקום עבודה שיש בו ביטחון תעסוקתי. 3 מתוך 4 ישראלים שאינם חברים בארגון עובדים, מציינים שהסיבה לכך היא שאין איגוד מקצועי במקום עבודתם.

התאגדות, נתוני למ״ס (Shutterstock / עיצוב אידאה)

האבטלה – בשפל נדיר

3.9% מכח העבודה בישראל שהם 163,400 ישראלים, אינם מועסקים (נכון למרץ האחרון). בשנתיים האחרונות נשמר שיעור הבלתי מועסקים מכח העבודה על רמה נמוכה של כ-4%, שיעור נמוך ברמה ההיסטורית. שיעור המשתתפים בכוח העבודה (כלומר – מחפשים עבודה בפועל) ועומד על 64.2%, בדומה לשיעורו בשנים האחרונות.

שביעות רצון, נתוני למ״ס (Shutterstock / עיצוב אידאה)

מרוצים ולחוצים

87% מהעובדים בישראל מרוצים ממקום עבודתם. 96% מהישראלים מאמינים שהמנהל שלהם מכבד אותם כבני אדם. עם זאת, 46% חווים מתח נפשי או לחץ בעבודתם, ו-36% מעידים שעבודתם כרכה בתנוחות מעייפות ומכאיבות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website