תקנות החירום אושרו: מספר העובדים במגזר הציבורי והעסקי יצומצם ל-30%, להוציא שירותים חיוניים

הממשלה אישרה היום (שישי) בישיבה טלפונית תקנות לשעת חירום, המגבילות ל-30% את מספר העובדים במקום העבודה בשל התפרצות נגיף הקורונה. על פי התקנות, המגזר הממשלתי יעבור למתכונת חירום, שתאפשר אספקת שירותים חיוניים לאזרח, ויעסיק רק עובדים המוגדרים חיוניים מהמשרד ומהבית. מהצו יוחרגו גופים ממשלתיים שיוכלו להעסיק יותר מ-30% מכוח האדם, ובהם גופי הבריאות, הרווחה והביטחון, וכן מפעלים וגופים אזרחיים שיוגדרו אף הם כחיוניים.

במשרד האוצר מדגישים כי עסקים יוכלו להישאר פתוחים כל עוד יעמדו בכללים שנקבעו. מתכונת החירום תחול גם על גופים שאינם ציבוריים, שגם בהם תתאפשר עבודה מהבית. באשר לעסקים פרטיים קובעות התקנות כלל רוחבי, לפיו במקום העבודה לא ישהו בעת ובעונה אחת יותר מ-30% ממצבת כוח האדם, או עד 10 עובדים – לפי הגבוה מביניהם.

על מנת לוודא שהציבור לא יחוש מחסור במזון, בתרופות, בשירותים פיננסים, באיסוף אשפה, באספקת אנרגיה ועוד, הוגדרו גופים חיוניים שיכולים לחרוג מהכלל הרוחבי. גופים אלה יוכלו לפעול עם יותר מ-30% ממצבת כוח האדם על מנת להבטיח את מתן האספקה הסדירה והשירותים הנדרשים, תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות. אמצעים אלה נועדו לאפשר לכמה שיותר עובדים לשהות בביתם, למזער את היקף ההדבקות ובמקביל לאפשר תפקוד חיוני של המשק.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במשרד האוצר מעריכים את הנזק למשק מהמעבר למתכונת החירום ב-7 מיליארד שקלים. בהודעת המשרד נאמר כי "משרד האוצר ימשיך לפעול על מנת לאפשר למנועי הכלכלה הישראלית החזקה להמשיך לעבוד חרף המצב. המשק הישראלי ימשיך בפעילותו ומפעלים ועסקים חיוניים ישמרו על פעילותם הסדירה". מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "תפקידנו לשמור על משק פעיל בתקופה זו ולוודא שהמשק הישראלי יהיה חזק גם ביום שאחרי".

לעיון בקובץ התקנות המלא הקישו כאן.

מערכות הרווחה ימשיכו לפעול

בתקנות נקבע כי העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות ימשיכו את פעולתם. שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס אמר כי הממשלה קיבלה את דרישתו להחריג את העובדים מהתקנות ואמר כי ״העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות הם כוח חיוני ביותר להתמודדות עם משבר הקורונה. בלי עובדים סוציאליים לא יהיה מי שיטפל באוכלוסיה שהכי זקוקה לסיוע, וביתר שאת בתקופה זאת״.

אתמול (חמישי) המליץ משרד הפנים לרשויות המקומיות להגדיר את כלל העובדים הנותנים שירותים חברתיים לתושבים כעובדים חיוניים. מנכ"ל המשרד מרדכי כהן העביר לרשויות את המלצות האגף לבקרת הון אנושי ברשויות המקומיות להעסקת עובדים בשעת חירום, בו נאמר בין היתר כי "כל בעלי התפקידים ברשות המקומית אשר מעניקים לתושבים שירותים חברתיים (פסיכולוגים חינוכיים, עובדים סוציאליים ועוד), יוגדרו כחיוניים". לפי משרד הפנים, רשימת העובדים החיוניים שהוגדרה היא המינימום הנדרש לצורך התמודדות עם המשבר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website