״יום מרגש לחקלאות הישראלית״: הרפורמה בענף ההטלה אושרה סופית בכנסת

הפגנות החקלאים (צילום: ברייס קני)

הסוף למשבר הלולנים: מליאת הכנסת אישרה היום (חמישי) בקריאה שניה ושלישית את הצעת תיקון חוק המועצה לענף הלול (ייצור ושיווק), הידועה גם כרפורמה בענף ההטלה. 4 חברי כנסת תמכו בהצעה, ללא מתנגדים או נמנעים.

לפני התיקון, נקבע כי יתבטל התכנון בענף ההטלה, בשנת 2032 או לכל המאוחר 3 שנים לאחר מכן, אם שר החקלאות ופיתוח הכפר דחה את המועד באישור ועדת הכלכלה. בתקופת המעבר, עד לביטול התכנון, המכסה הארצית לגידול ביצי מאכל לשיווק תהיה 2.5 מיליארד ביצים, ושר החקלאות ופיתוח הכפר יוכל להגדילה בעד 6% בשנה אם נוצרו תנאים המצדיקים זאת, או ביותר מ-6% באישור ועדת הכלכלה.

בנוסף, המגדלים שנקבעו להם מכסות אישיות ערב פרסום התיקון יוכלו להמשיך ולגדל את מכסתם בתקופת המעבר, ויהיו זכאים לפיצוי מהמדינה בשל ביטול התכנון.

ח״כ רם שפע, יו״ר סיעת העבודה שעמד לצד החקלאים, אמר בתגובה למהלך: ״יום מרגש עבור החקלאות הישראלית בכלל וענף ההטלה בפרט. אחרי מאבק של שנה יחד עם שותפיי, חברי הכנסת המחוייבים למרחב הכפרי, עם ההנהגה החקלאית, ובשיתוף שר האוצר ושר החקלאות, הצלחנו להשלים היום סופית את כל הליך החקיקה וההסכם שילווה אותנו בשנים הקרובות. אחרי שנה של הכפשות מגיע לחקלאים היקרים מהענף, שיזכו לכבוד הראוי להם.
אני מתחייב להמשיך וללוות את הענף ואת החקלאים הנפלאים לאורך כל הדרך, עד ליישום ההסכם״.

כזכור, לפני כשבועיים הושגו הסכמות בין החקלאים לשר החקלאות ומשרד האוצר, לאחר יומיים של משא ומתן קדחתני. ההצעה הגיעה לוועדת הכלכלה וקיבלה את אישורה.

עיקרי ההסכמות בין החקלאים לממשלה

  • ענף ההטלה, כמשק מתוכנן, ימשיך לתפקד כך ב-13 השנים הבאות עבור כלל המגדלים, ו-15 שנים עבור מגדלים שבנו לולי כלובים חדשים (בהתאם לרפורמת 2017) בשנים האחרונות. זאת לצורך הסתגלות והחזר השקעות. 
  • 350 מיליון שקלים יתוקצבו לטובת הקמת לולי מעוף, בהתאם לדרישות השירותים הווטרינריים. 
  • 100 מיליון שקלים יוקצו למענקי פרישה למגדלים ותיקים, ומגדלים שיחליטו לפרוש מהענף. 
  • יתקיים עדכון אוטומטי של מחיר הביצה, בהתאם לעליית מחירי התשומות

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website