11 נשים נרצחו מתחילת השנה: 1,000 הפגינו בכיכר הבימה בתל אביב

מעל 1,000 נשים וגברים התאספו הערב (ב’) בכיכר הבימה בתל אביב להדלקת נרות זיכרון לזכר 11 הנשים שנרצחו מתחילת השנה. 6 נשים נרצחו מתחילת משבר הקורונה, 3 נשים בתוך שלושה שבועות. פעילות בבאר שבע ריססו את שמות הנרצחות ברחבי העיר. עצרות זיכרון נוספות לזכר הנרצחות התקיימו גם בערים שדרות, ראש פינה, חיפה ובאר שבע.

עינב קגן והדר גל, ממארגנות העצרת: "כשראינו את האייטם על מאיה, לא יכולנו לנשום. רצח נוסף, מקומם ומיותר של אישה על – היותה אישה. ככל שעברו הדקות הפרטים התבהרו – מאיה ווישניאק הייתה בת 22, בת גילינו. הגבר שרצח אותה, חנק אותה למוות ודקר את אמו, פצועה קל, בחר להיות זה שיחליט על החיים שלהן. ומסתבר שהוא לא הגבר היחיד שחושב ככה. מקרה זה הוא העשירי מתחילת השנה, השישי (!) מאז הכניסה להסגר, והשלישי בשבועיים האחרונים. הבנו שהסיפור הזה גדול יותר מאיתנו, ושאירוע מחאה כזה מתבקש כבר הרבה זמן. אם הממשלה, הרשויות והתקשורת ממשיכים בסדר יומם, אנחנו נעצור ונזכור. עד מתי דמנו יהיה הפקר?"

"אם הממשלה, הרשויות והתקשורת ממשיכים בסדר יומם, אנחנו נעצור ונזכור" (צילום תומר נויברג/פלאש90)

סימונה מורי: "יש נשים עכשיו בבתים אין לכן הגנה, תברחו, תגנו על עצמכן… יש נשים עכשיו בבתים מושפלות, מוכות, שוכבות על הרצפה, כמו שאני שכבתי. אבל אף אחד לא בא. למשטרה יותר חשוב להוציא את הגולשים מהמים… תעזרו לנשים האלה כי הממשלה הזאת לא תעשה כלום. לכן יש את הכוח לעשות ולעזור לנשים האלה. אנחנו במלחמה".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אני מברכת שיהיה מקלט לגברים אלימים – לא לנשים!"

דלאל דאוד: "אני היום מאחלת לכל אישה שנמצאת מולי, וגם לגברים אני פונה: אנחנו נולדנו בשביל לחיות, לא בשביל לעבור אלימות באכזריות שעברה ואותה. היום יש עזרה, תקומו ותלכו, אל תקומו כמוני ואל תקחו חוק לידיים. אני מברכת שיהיה מקלט לגברים אלימים – לא לנשים!"

1000 בהפגנה נגד אלימות נגד נשים בכיכר הבימה, 18 במאי 2020 (צילום תומר נויברג/פלאש90)

ענת ניר, ממקימות המטה הפמיניסטי לשעת חירום: ״אשה נוספת נרצחה ואנחנו ממשיכות לשלם בחיים שלנו על המגיפה החברתית אחת החמורות במדינה – אלימות במשפחה. מגיפה שמשפיעה על מאות אלפי משפחות בזמן שמורכבת ממשלה ויש תיקים חדשים שמחולקים, הנושא הזה אינו תופס מקום בסדרי העדיפויות. אף הסכם קואליציוני לא מכליל את הנושא של אלימות במשפחה כדרישה וייצוג של נשים בשולחנות קבלת החלטות אינו מספק ומגוון. התאספנו בכיכר הבימה כדי להראות שלא נשתוק על רצח נשים, נדליק נר לזכר הנרצחות (11 מתחילת השנה ו-6 מתחילת הקורונה) ונדרוש טיפול בגברים אלימים, תקציבים ותקנים לעו״ס, חקיקה וענישה, תכניות חינוך מגדריות כדי שנוכל לשמור על בטחון של 51% מהאוכלוסיה כאן״.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website