111 נערים מנהריה תובעים את ג’קי סבג על הלנת שכר ודורשים “הרמת מסך”

למעלה משנה עברה מאז הבחירות לרשויות המקומיות, ובכל זאת 111 הנערים שעבדו עבור סיעת ‘נהריה אחת’ של ראש העיר היוצא ג’קי סבג, טרם קיבלו את שכרם. העובדים תובעים את הסיעה, את העומד בראשה ואת בכיריה ב-227 אלף שקלים. בא כוח הסיעה טען כי קופת הסיעה ריקה, והצדדים לא הצליחו להגיע אתמול (ראשון) לפשרה בבית הדין לעבודה.

"זה מה שקורה כשלא חושבים על היום שאחרי", פתח בטון נוזף טארק חסנין, שופט בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, את הדיון בעניינם של התובעים. "התנהגות קלוקלת כזו של המפלגה מביאה לכל המצב הזה. המפלגה מגייסת נערים שנלהבים לעזור ולעבוד בבחירות, כולם באופוריה שננצח והכל יהיה בסדר. ואם מפסידים – מה קורה עם הנערים?".

בני הנוער שעבדו בבחירות המקומיות באוקטובר 2018 עבור סיעת נהריה אחת בראשות ז׳קי סבג, ולא קיבלו את שכרם. בדיון בבית הדין לעבודה בחיפה. (קרדיט: ניצן צבי כהן)

בכתב התביעה שהגישו הנערים באמצעות ‘הסתדרות הנוער העובד והלומד’, הם טוענים כי השיטה בה נקטה לכאורה הסיעה – הסתמכות על כספי מימון המפלגות לצורך תשלום השכר – והותרת העובדים מול שוקת שבורה לאחר שהרשימה הביאה פחות מושבים משציפתה, מצדיקה ‘הרמת מסך’ – כלומר שהעומדים מאחורי סיעת ‘נהריה אחת’ יחוייבו באופן אישי לעמוד בהתחייבויותיה. כתב התביעה מדגיש גם, כי שניים מחברי הסיעה עודם מכהנים כחברי מועצת העיר מטעמה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

של מי הסיעה הזו בכלל?

"אנחנו מתנגדים להרמת מסך", אמר עו"ד אברהם אילוק, המייצג במקביל גם סבג עצמו וגם את סיעת ‘נהריה אחת’ בדיון בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, "שיתבעו את הסיעה, היא יישות משפטית. בסיעה אין כסף, אבל היא קיימת".

בדיון הקודם שנערך ביולי, טען עו"ד אילוק, כי אין להפריד בין סבג, שהסיעה נקראת על שמו – לבין יתר המועמדים מטעמה, ואין להטיל עליו אחריות אישית מוגברת לחובותיה. לכן, את ספסלי אולם הדיונים מילאו היום יתר המועמדים מטעמה למועצת העיר נהריה, ועורכי הדין באי כוחם, שצורפו מאז לתביעה. בפתח הדיון תהו: מי הסמיך את עו"ד אילוק המייצג את סבג, לייצג גם את הסיעה ולהצביע עליהם? התשובה שניתנה היא כמובן, יו"ר הסיעה עצמו, ג’קי סבג.

נערים עובדים בקמפיין של ז’קי סבג לראשות עיריית נהריה. (ללא קרדיט)

האחרון כאמור, בלט בהיעדרו. מזה חודשים שהנערים ניסו לתפוס אותו במאמץ לקבל את כספם ולא הצליחו לקבל מענה. גם המכתב הרישמי שנשלח על ידי הנוער העובד והלומד בדואר רשום, לא זכה לתשובה. לשאלת השופט – משיב עו"ד אילוק כי סבג אינו בקו הבריאות, ואף מציג בפניו אישור רופא.

"יכול להיות שיושבים פה אנשים מהספסלים האחוריים של הסיעה הזו" הבהיר השופט. "אבל ג’קי סבג – ידו בכל. הוא לא יוכל לבקש שלא תהיה הרמת מסך". בעקבות כך הסכימו הצדדים על מיקוד התביעה בסיעה עצמה, בסבג, ובשני בכירים נוספים: ציפורה מוראבי, ומרסל תורג’מן, אשר שיחקו תפקידי מפתח על פי התביעה בגיוס העובדים ובהפעלתם.

"מי שעובד בבחירות בא בגלל כסף נזיל ומהיר. אני אישית בדיוק חזרתי מטיול אחרי צבא, פתחתי עסק ובניתי על הכסף הזה" אמרה נועה (23), המבוגרת מבין התובעים שהגיעו לדיון. "עבדתי ימים ולילות במחשוב, הוא חייב לי למעלה מ-6,700 שקל. אולי בשבילכם, שיושבים כאן, זה לא הרבה כסף. אבל אנחנו, צעירים, נערים, בצבא או אחרי צבא. מי שמתחיל את החיים שלו – זה הרבה כסף. אני לא מתקרבנת – גם אם הכסף הזה יגיע, אתרום חלק ממנו. אבל אני לא חושבת שזה יפה להשאיר אותנו כך תלויים באוויר כל כך הרבה זמן, ואפילו לא להגיע לדיון".

שיעור על מערכת הצדק

במבואת הכניסה להיכל המשפט בחיפה, כיתה טיפוסית בסיור, וודאי במסגרת שיעור אזרחות. הנערים המתרוצצים מביעים עניין רב יותר בהיצע הקפיטריה מאשר בדברי המדריך על מבנה מערכת המשפט. לעומתם, הנערים שהגיעו לדיון מנהריה, חלקם בתחבורה ציבורית, חלקם במדים היישר מהשירות הצבאי, מאזינים בקשב רב לשלושת מזכירי האיגוד המקצועי המלווים אותם בתיק.

בני הנוער שעבדו בבחירות המקומיות באוקטובר 2018 עבור סיעת נהריה אחת בראשות ז׳קי סבג, ולא קיבלו את שכרם. בדיון בבית הדין לעבודה בחיפה. (קרדיט: ניצן צבי כהן)

כשנכנסים לאולם, הם מצטופפים לעמוד בפתח, נותנים למבוגרים לשבת. ‘נוח לכם לעמוד?’ שואל השופט, והם משיבים שהם בסדר. אם הלנת שכר של למעלה משנה נתנה להם שיעור אזרחות כואב על פוליטיקאים, בחירות ומפלגות – בשעתיים וחצי הקרובות יקבלו גם שיעור חשוב על מערכת הצדק. הם קשובים, דרוכים, מתוחים וכועסים.

סכום השכר שלא שולם להם, ‘נקי’ – בלא תוספת פיצויים על הלנת שכר של שנה תמימה, מוערך על ידי הסתדרות הנוער העובד המייצגת אותם בכ-170 אלף שקלים. אך הצעת הפשרה של רשם בית הדין היא שיקבלו כולם יחד, 60 אלף שקלים בלבד – ובתנאי שג’קי סבג עצמו ישא במחויבות אישית לשלם את הסכום: "מי שאמור היה לקבל 300 שקל יקבל 150 שקל, לצורך הדוגמה, ומי שאמור היה לקבל 5,000 יקבל 2,000 או 1,500" מסביר הרשם את כוונתו.

מזכיר האיגוד המקצועי מהסתדרות הנוער העובד והלומד, יעקב אביד, המייצג את הנערים, מבהיר שלא יוכלו להסכים לפשרה ברוח זו, המוחקת למעלה משני שליש מהסכום הבסיסי המגיע לנערים. "מדובר בפערי הכוחות בין אדם שכיהן משך נצח וחצי כראש עיר, לילדים בני 16 שרודפים אחר הכסף שלהם כבר למעלה משנה, בגלל טריקים כאלה ואחרים של האדם הכי חזק בנהריה", הוא מבהיר. "התובעים, הועסקו במגוון תפקידים, החל מטלפנות ועבודת מטה ועד לעובדים שגוייסו באמצעות בעלי תפקידים בבתי הספר שלהם על מנת לסייע בהפעלת מטה העולים. אם אנחנו כבר מדבר על פעולות חסרות תום לב וספק חוקיות".

"אתה לוקח אותנו למושגים של צדק טבעי" אומר השופט. "אבל אנחנו צריכים להיות ריאליים… היה כאן מערב פרוע", הוא מודה, ומוסיף שבמידה והצדדים לא יגיעו לפשרה יהיה צורך להוכיח כי כל אחד מהעובדים אכן עבד עבור הסיעה – זאת בשעה שרבים מהנערים אינם יכולים להציג כרטיס עובד או תלוש שכר. "לנהל תיק עם 111 עובדים זה המון זמן, המון הוצאות – גם לקופה הציבורית… גם אדוני צריך להיות ריאלי. אתם צריכים גם לעזור לנו לסיים את התיק הזה" אומר השופט.

אלא שההצעה שמציגים אביד והנערים, לפיה בהסכמת הצדדים יקבע השופט סכום לפיצויים שינוע בין 60 ל-120 אלף שקלים, נדחית בטלפון על ידי סבג. "יש מה לדבר על 60 אלף שקל" אומר עורך דינו של סבג. "צריך להבהיר לחבר’ה שהדיונים האלה ימשכו גם 5-6 שנים. נגיע למחוזי, לעליון".

בני הנוער שעבדו בבחירות המקומיות באוקטובר 2018 עבור סיעת נהריה אחת בראשות ז׳קי סבג, ולא קיבלו את שכרם. בדיון בבית הדין לעבודה בחיפה. (קרדיט: ניצן צבי כהן)

שנת בחירות

בהסתדרות הנוער העובד והלומד, הארגון היציג המלווה בני נוער וצעירים לשם מיצוי זכויותיהם בעבודה, נערכים תמיד לקראת תקופת בחירות למבול הפניות של בני נוער שנוצלו בעבודה. בשנה וחצי האחרונות, עם מערכת בחירות מקומיות ועוד שתי מערכות בחירות ארציות, נרשמו בארגון למעלה מ-370 תלונות עובדים צעירים שנוצלו. מערכת הבחירות הנוספת הקרבה ובאה, צפויה ככל הנראה להביא תביעות נוספות.

התיק, מדגיש את החשיבות להשגחה על עבודה נכונה בתקופת הבחירות, מצד בני הנוער והוריהם. כך, חשוב להקפיד על חתימה על טופס קבלה לעבודה, וצילומו. בטופס צריך להופיע השכר אותו אמור הנער לקבל, פרטיו האישיים – וכן פרטים של הרשימה. יש לשים לב שלא לחתום על ‘אישור שקיבלתם את השכר’, במידה וטרם קיבלתם אותו בפועל. חשוב לבצע רישום מסודר אצלכם – אצל מי אתם עובדים, מי גייס אתכם לעבודה, שם הרשימה ושם העומד בראשה. לנהל רישום שעות אישי, ולשמור אותו אצלכם. לכל שאלה או בעיה: צרו קשר עם הסתדרות הנוער העובד והלומד, בטלפון: *1121 בדף הפייסבוק או באתר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website