18 ימים אחרי הטבח: ניו-זילנד מקדמת הגבלות על החזקת כלי נשק

בית המחוקקים של ניו זילנד אישר היום (שלישי) בקריאה ראשונה הגבלות חדשות על החזקת כלי נשק. ההצעה, שזכתה לרוב כמעט מוחלט, צפויה להפוך לחוק בתום הליך מזורז כבר בסוף השבוע הבא. החוק החדש יאסור על כלי נשק מהסוג בו השתמש היורה שרצח 50 בני אדם בשני מסגדים לפני מספר שבועות.

הצעת החוק זכתה לתמיכה רחבה הן מצד הליברלים והן מצד השמרנים, עם חבר פרלמנט אחד בלבד (מתוך 120) שהצביע נגד. ההצבעה היום הייתה הראשונה מבין שלוש שעל המחוקקים להשלים על מנת להפוך את ההצעה לחוק, בדומה לישראל.

אירוע ירי במסגדים בעיר קרייסטצ’רצ’ בניו-זילנד 15 במרץ 2019 (AP Photo/Mark Baker)

שר המשטרה הניו-זילנדי סטיוארט נאש אמר כי לאזרחים רבים מדי יש כיום גישה לנשקים מסוכנים, וכי מה שהניע את יוזמת החקיקה הוא הצורך להבטיח את שלום הציבור. "הונענו גם מזיכרונם של חמישים גברים, נשים וילדים שנלקחו מאהוביהם ב-15 במרץ" אמר נאש, "הזיכרון שלהם הוא באחריותנו. אנחנו לא רוצים לראות עוד מתקפות כאלה במדינה שלנו. אנחנו מחויבים לפעול בזריזות". בהנגדה מרומזת למצב בארה"ב, בה הזכות לשאת נשק מעוגנת בחוקה, הוסיף השר כי בניו-זילנד החזקת נשק היא פריבילגיה ולא זכות בסיסית.

חבר הפרלמנט השמרני דיוויד סימור הצביע נגד ההצעה, בטענה כי העלתה הייתה חפוזה מדי. "לעשות את זה תשעה ימים לפני שהפוליטיקאים יוצאים לחופת חג הפסחא שלהם נראה יותר ניסיון להיראות טוב מאשר ניסיון לשמור על ביטחון הציבור", אמר. עם זאת, סימור היה עסוק כל כך בהסברת הסיבות שלו לעיתונאים, שהוא החמיץ את ההצבעה עצמה, בה היה יכול לנסות ולהאט את תהליך החקיקה.

אירוע ירי במסגדים בעיר קרייסטצ’רצ’ בניו-זילנד 15 במרץ 2019 (AP Photo/Mark Baker)

רבים מתושבי ניו-זילנד היו המומים מכלי הנשק העוצמתיים שהיורה הצליח להשיג באופן חוקי, וללכן מביעים תמיכה בצעדים אותם מקדם הפרלמנט. אך יש גם כאלה שמתנגדים למהלך. למעלה מ-14 אלף חתמו על עצומה שהוגשה לפרלמנט, לפיה השינויים בחוק "לא הוגנים" כלפי אזרחים שומרי חוק וכי המניע מאחוריהם הוא רגשי בלבד.

על פי הצעת החוק החדשה תיאסר החזקת נשקים חצי-אוטומטיים "בסגנון צבאי" ומחסניות מוגדלות נפח. החוק יאסור גם על החזקת רובי ציד חצי-אוטומטיים עם מחסנית מתנתקת, ורובי ציד שמסוגלים להחזיק יותר מחמישה כדורים.

החוק המוצע לא יאסור על כלי נשק בהם משתמשים לעיתים תכופות חקלאים וציידים, בהם נשק חצי-אוטומטי בקוטר 22 מ"מ ונשקים קטנים יותר שיכולים להחזיר עד עשרה כדורים, או רובי ציד המסוגלים להחזיק עד חמישה כדורים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website