2.5 מיליון אמריקאים חזרו לעבודה במאי והיכו את הציפיות להתאוששות איטית

2.5 מילון עובדים אמריקאים חזרו לעבודה במהלך חודש מאי, כך פרסם משרד העבודה האמריקאי במהלך סוף השבוע האחרון. שיעור האבטלה הרשמי בארצות הברית ירד במהלך מאי מ-14.7% ל-13.3% שהם כ-21 מיליון מובטלים.

למרות שהמשק האמריקאי עדיין בעיצומו של משבר היסטורי, מדובר בהתאוששות מהירה מזו שצפו כלכלנים אמריקאים בתחילת משבר הקורונה, שמרבית הערכותיהם נעו בין 1.5 ל-2 מיליון עובדים שיחזרו לעבודה בחודש מאי.

מדוע בחודש מאי חזרו מספר גבוה יותר מהצפוי של עובדים לעבודה? על פי כלכלנים בכירים בארה"ב, התשובה לכך היא שחודש מאי היה החודש בו התחילו להגיע מענקי הסיוע למעסיקים כחלק מחבילת החילוץ בהיקף של 2.2 טריליון דולר עליה החולט בחודש מרץ.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

למעשה, בתחילת חודש מאי התחילו המעסיקים האמריקאים לקבל בפועל את הסיוע שהובטח להם, מה שאיפשר להם לחזור לפעילות בקנה מידה רחב יותר.

בנוסף, טוענים כלכלנים אמריקאים שהסיוע הממשלתי למשקי בית בדמות מענקים ישירים ותשלום דמי אבטלה, סייע לשמור על רמות ביקוש שאיפשרו את החזרה של עובדים רבים לעבודה. פול קרוגמן, הכלכלן האמריקאי זוכה פרס הנובל, צייץ אתמול (שבת) ש"הסיבה שבגללה זה לא מרגיש כמו השפל הגדול הוא סיוע החירום של הממשלה, שפיצה על הרבה מאבדן ההכנסות של עובדים". קרוגמן גם הזהיר מפני סיום תכנית הסיוע, שאמורה לפוג עוד חודשיים, וקרא לממשל האמריקאי להאריך אותה.

המפלגה הדמוקרטית דוחפת כבר מספר שבועות להרחבת הסיוע הישיר שנותנת הממשלה הפדרלית לעסקים ומשקי בית, והציעה להרחיב את הסיוע ב-2 טריליון דולר נוספים. עם זאת, בכירים במפלגה הרפובליקנית מתנגדים להצעה.

מיטש מקונול, יו"ר סיעת הרפובליקנים בסנאט, אמר שהנתונים החיוביים מאפשרים דווקא שלא להרחיב את הסיוע הממשלתי ולהתמקד בהסרת הההגבלות. "כפי שהרפובליקנים אומרים כמו שבועות, המאמצים שלנו צריכים להתמקד בפתיחת בתי ספר ומקומות עבודה כדי לאפשר לעובדים אמריקאים לחזור לעבודה" הוא אמר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website